Jump to content

Astrofoto przez smartfona


poiu
 Share

Recommended Posts

Jedynie w projekcji afoklanej da się coś zrobić - ale liczyłbym tylko na obiekty typu Księżyc i Słońce (koniecznie z filtrem).

 

Jak użyjesz samego smartfona (bez instrumentu optycznego) to nie wróżę udanego zdjęcia (zbyt mała czułość).

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam, że podstawowe pytanie brzmi raczej: "co mogę osiągnąć z moim smartfonem", fizycznych ograniczeń żadna apka nie przeskoczy.
Jak na razie nie wiemy nawet, jaki to telefon, a prawdopodobnie od szumów jego matrycy, jasności i jakości obiektywu itd. będzie wszystko zależało.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ciekawa sprawa :) Widzę, że na przykładzie OnePlus One.

Ja mam OnePlus X i w trybie ręcznym mogę ustawić ISO do 3200 i 15 sekund naświetlania. Wiem, że żadne cuda z tego nie wyjdą ale z wrodzonej ciekawości muszę sprawdzić :D

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio zrobiłem takie coś, telefon to honor 7, pojedyncza klatka 8 sek ISO 1600, oraz StarTreils ok 50 minut naświetlania, następnym razem postaram się wycelować w drogę mleczną 611f96cfd41be16e5ce5bb1c4ef9119d.jpg0ae5804fd5fe3da35d5b72e133600f58.jpg

 

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Edited by kudi145
 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

Ciekawa sprawa :) Widzę, że na przykładzie OnePlus One.

Ja mam OnePlus X i w trybie ręcznym mogę ustawić ISO do 3200 i 15 sekund naświetlania. Wiem, że żadne cuda z tego nie wyjdą ale z wrodzonej ciekawości muszę sprawdzić :D

 

Powiem szczerze - jestem w szoku. Nie zdawałem sobie sprawę, że to w ogóle możliwe. Widać, że ewolucja tych malutkich matryc w smartfonach zasuwa niesamowicie. Zauważcie, że w kolejnej generacji smartfonów pojawią się dwie matryce i dwie soczewki (dual lens). Daje to zupełnie nowe możliwości w fotografii "low-light". Coś czuję, że jeszcze ze 2 generacje i będzie tym można fotografować niebo :D

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Zauważcie, że w kolejnej generacji smartfonów pojawią się dwie matryce i dwie soczewki (dual lens). Daje to zupełnie nowe możliwości w fotografii "low-light".

 

Huawei w modelu P9 już z czymś takim wystartowało:

 

huawei-p9-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Programy do długich czasów działają tylko wtedy jak programowanie telefonu im pozwoli. Przerobiłem temat, co prawda nie do astro ale tez bawiłem się czasami manualnie. Szumy szumy szumy

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mój kalkulator LG G4 jest za słaby na ciemne niebo;) Zdecydowanie lepeij wychodzą mu nocne pstrykania kiedy wspomaga Księzyc http://astropolis.pl/topic/25454-fotografia-z-niebem-w-tle/page-46?do=findComment&comment=602325 i można zmniejszyć czułość.

Wczoraj zostawiłem go na 30 sek przy ISO2000 w stronę mlecznej drogi

20160827_214519_700.jpg

Jpeg prosto z karty przycięty w Gimpie, może inne programy jak LR mają profile i lepiej sobie radzą z rawem, gdyby ktoś chciał się pobawić https://dl.dropboxusercontent.com/u/67782961/LGG4mw/20160827_214519.dng.

Edited by gezeb
 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mam tutaj pytanie.

Czy ktoś może polecić jakiś program free do obróbki takich zdjęć?, zarówno z czystego aparatu telefonu jak i przez okular.

Chodzi mi o zniwelowanie szumów (ile się da) oraz wyciągnięcie z ciemności obiektów - też ile się da.

Link to comment
Share on other sites

Widać, że ewolucja tych malutkich matryc w smartfonach zasuwa niesamowicie

 

załamanie na rynku astrokamerek już bliskie? ^_^

 

matryce małe, ale zobaczcie jak jasne są te obiektywy w telefonach: f/2, f/1.8

to znaczy że ta mała matryca jest przez mały obiektywik oświetlona o wiele lepiej niż w typowej astrofotografii!

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś może polecić jakiś program free

Poszukaj oprogramowania jakie oferuje system w telefonie, na Androidzie jest np. Snapseed (choć dla mojego tel

zazwyczaj lepiej wypada jpeg przetworzony przez algorytmy producenta).Na PC jest Darktable, RawTherapee, Lightzone albo proste przeglądarki z możliwością grzebania w obrazku XnView, IrfanView, FastStone Image Viewer.

Wszytsko rozbija się o to czy dany telefon jest dobrze wspierany przez programy, z moich obserwacji Oneplus One jest oprofiowany w wielu programach z innymi raczej kiepsko.

Link to comment
Share on other sites

Domyślna aplikacja aparatu. Co ciekawe gdzieś czytałem że CyanogenMod wgrany na ten telefon ma to ograniczone.

Na niskich czułościach wygląda to całkiem całkiem, kilka lat wstecz większe aparaty nie radziły sobie tak dobrze;) Tatry z Liwocza w czasie pełni.

TatryzLiwocza.jpg

Edited by gezeb
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...

rok temu niejaki Florian Kainz zrobił lustrzanką nocne zdjęcie San Francisco i pochwalił przed kolegami.

 

przypadkiem pracują oni wszyscy w firmie Google i koledzy, którzy na co dzień zajmują się algorytmami przetwarzania zdjęć, używanymi zwłaszcza w smartfonach, rzucili mu wyzwanie, żeby teraz powtórzył swój wyczyn ale używając smartfona zamiast lustrzanki.

 

no i zrobił (a tutaj w pełnej rozdzielczości)

image8.jpg

jest pewien haczyk - to zdjęcie jest efektem zebrania iluśtam dwusekundowych ujęć i pracowitego ręcznego stackowania. ale biorąc pod uwagę że dzieje się to wśród chłopaków z googla, wcale bym się nie zdziwił jeżeli wkrótce takie zdjęcia będzie robić się po prostu pstrykając a algorytm sam zrobi co trzeba.

 

link do artykułu i więcej zdjęć na Google Research Blog

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Czy macie jakieś doświadczenia z astrofotografią przy użyciu smartfona? szukałem trochę w necie i niewiele znalazłem na ten temat,ale za to zdjęcia planet robiły wrażenie i zastanawiam się czy to ściema czy faktycznie ma to sens:g:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.