Skocz do zawartości

Kolumny Stworzenia (HST)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Adam_Jesion napisał:

to znaczy? :)

Wrzucasz obrobiony materiał z HST (materiał jest ogólnodostępny, w Twoim wykonaniu nigdy nie wiedziałem)

Puszka pandory = dla każdego obiektu mamy materiał dostępny w sieci = reszta to kwestia obróbki...

Po co focić coś co zostało sfotografowane 10 000 razy (pomijając zjawiska tymczasowe)?

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

No nie wiem, trudno mi porównać te dwa różne zjawiska. W zasadzie one są nieporównywalne. To zupełnie inne zadania.

@Adam_Jesion Nie chciałbym abyś mnie źle zrozumiał. Ja nie mam nic przeciwko temu. 

Ale logicznie jaki jest sens fotografowania tych samych obiektów (które właściwie się nie zmieniają w czasie) i prezentowania ich na forum (tutaj jest sens puszki pandory).

Może lepiej je tylko obrabiać na podstawie najlepszego materiału (software vs hardware).

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że zdjęcie, które obrabiałeś jest nową wersją zdjęcia filarów w M16. Kultowe zdjęcie z 1995 to pierwotne "legendarne" zdjęcie. W 2014 ponowili naświetlanie, co oczywiście było już po wszystkich modernizacjach teleskopu i to właśnie to zdjęcie, które obrabiałeś. Warto obejrzeć:

 

 

Edytowane przez Alice
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bas.sic napisał:

Wrzucasz obrobiony materiał z HST (materiał jest ogólnodostępny, w Twoim wykonaniu nigdy nie wiedziałem)

Puszka pandory = dla każdego obiektu mamy materiał dostępny w sieci = reszta to kwestia obróbki...

Po co focić coś co zostało sfotografowane 10 000 razy (pomijając zjawiska tymczasowe)?

pk

Po co łowić ryby na wędkę  skoro są w sklepie , robić zdjęcia zabytkom , zwierzętom  skoro są albumy .  Astrofotografia , lub generalnie astronomia amatorska jest wycieczką śladami odkrywców i ich  odkryć . 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maro21 napisał:

Po co łowić ryby na wędkę  skoro są w sklepie , robić zdjęcia zabytkom , zwierzętom  skoro są albumy .  Astrofotografia , lub generalnie astronomia amatorska jest wycieczką śladami odkrywców i ich  odkryć . 

Astronomia amatorska to - poza fotografią, która w epoce HST jest niestety najczęściej niemal bez jakichś większych walorów naukowych - jeszcze obserwacje egzoplanet, fotometria gwiazd zmiennych, spektrometria supernowych, rejestracje bolidów, .... lista jest długa.

To nie jest żadna wycieczka śladami, ale bycie odkrywcą naprawdę. I te aktywności nie mają analogii do żadnego popularnego hobby, które znam. Chociaż szczerze przyznam - nie znam się aż tak, może wędkarze też mierzą ryby i publikują... :)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam niejednokrotnie chciałem zabrać się za obróbkę zdjęć z Hubbla zwłaszcza że nie mam czym robić zdjęć astro DS.

 

Nawet chciałem założyć wątek o obróce zdjęć z Hubbla by każdy mógł zaprezentować swoją wersję. Potem może jakieś głosowanie i punkty. Może nagrody hihi...

 

Niestety za mało czasu i zdrowia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekDw napisał:

Też obrabiałem i uważam , że jest dużo łatwiej niż nasze zdjęcia.

To zależy. Łatwo jest je poskładać, żeby dobrze wyglądało, ale jak chcesz zrobić to lepiej niż chłopaki z NASA (bo to chyba oni składali), to już nie jest tak łatwo. Generalnie włożyło w to zdjęcie z 8-10h w paru podejściach i ciągle widzę obszar do poprawy. Ale już wystarczy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

No ale żeby materiał z Hubble zmniejszać? Tam aż tylu wad optycznych i błędów prowadzenia nie ma żeby to maskować :P

To ma w oryginale rozdzielczość 8K na 8K. Nie ma sensu tego pokazywać na forum całego. Poza tym - to zdjęcie wcale nie jest takie super. Szum jest ogromny, a zespół odpowiedzialny za jego oryginalną formę dramatycznie je wyostrzył i nie da się zachować sensownej, czyli takiej, jak tu lubimy, jakości. Wessel takiego szumu nie zaakceptuje :P

Jak rozumiem, oni je naświetlają chyba w 1 podejściu - tzn. nie stackują. Inaczej mówiąc, każdy element układanki to pojedyncza ekspozycja. Tak mi się wydaje i tak mi to wygląda na surowym materiale.

Żeby zachować fajną jakość w 1:1 trzeba by dramatycznie zmniejszyć kontrast i nie wyostrzać. Żadnego swojego zdjęcia nie musiałem tak hardcorowo wyostrzać, jak tego. Jak już pisałem, trochę mnie to zaskoczyło, bo wydaje się, że te zdjęcia z HST to są takie, jak zeszły z matrycy. A więc nie... są uber-procesowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam dla podglądu etap pośredni, czyli detal bez gwiazd w oryginalnym procesie, czyli bez wyostrzania i kontrastowania. Widać w ciemnych partiach, że nie jest dobrze - szum dramatyczny i w zasadzie nie powinno się tego już dotykać. Ale... oryginalna wersja jest mocno wyostrzona więc żeby zachować podobną percepcję trzeba go niestety mocno pociągnąć kontrastem i ostrością.

 

Plik jpg ma 34mb - uwaga. Nie wiem, czy przeglądarki coś takiego prawidłowo wyświetlą (8K x 8,5K).

HST_color.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.