Skocz do zawartości

Melotte15 - serce mgławicy Serce - moja premiera w NB


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Bogdan Jarzyna zwrócił mi uwagę przy okazji IC 1848 że warto się zdecydować na jakąś konkretna kolorystykę i przekonał mnie. Mieszanie odcieni zielonego do palety piaskowo-niebieskiej według mnie nie wygląda dobrze. Oczywiście to kwestia interpretacji przez autora i tu nie ma o czym dyskutować. Akurat Melotte mam w zupełnie innej palecie barw i według mnie też nie wygląda źle

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka dobra, nie będę Cię chwalił za bardzo, wiem że potrafisz wiele więcej:flirt:.  Może rzeczywiście lekki kontrast  selektywnie na ciemnych pyłach dodał by trochę głębi, bo teraz jest troszkę płasko, dla jasności źle nie jest.

Ten niebieski  odstaje saturacją i jasnością  od reszty kadru, może dlatego wygląda nienaturalnie, albo przejście zrobiłeś zbyt agresywne. Widać że tam jest jaśniej, choćby na fotce Maćka @wessel, jednak  chyba przesadziłeś.

Co do gwiazd, brakuje koloru, wiem HST, jednak choćby troszkę czerwonych z Ha może dało by się wyłuskać.

Analiza fotki zgodnie z krzywą, chyba jestem gdzieś pośrodku wykresu :icecream:

 

 

wykres.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne uwagi , jak już pisałem, jestem początkujący w tej dziedzinie.

Co do "zielonego" - wydawało mi się , że nie po to dodajemy Halfa do zielonego kanału, aby  potem do zera kasować tą zieleń . Ale zdaję sobie sprawę, że zielenizna w zdjęciach astro wzbudza dreszcze ( także i u mnie).

Mam już kolejne wersje kolorystyczne i wrzucę je niebawem .

Co do ogólnego kontrastu - oglądam teraz zdjęcia na innym monitorze i faktycznie , wyglądają trochę płasko i szaro. Zupełnie inaczej natomiast prezentują się na moim laptopie z matrycą IPS .

Białe gwiazdy zrobiłem z premedytacją - nie chciało mi się już przy nich grzebać :) .  Zresztą większość z nich taka właśnie była, nie licząc zafarbu magenty .

4 godziny temu, Tom-cio napisał:

Fota ma super detal, ale nie ma głębi. Jest płaska, a przy tej ilości materiału...

No właśnie, materiału jest już w miarę , ale nie potrafię go umiejętnie wykorzystać . Kwestia proporcji w mieszaniu kanałów. Halfa za mocno przytłacza pozostałe składowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, na matrycy IPS fotki wyglądają całkiem inaczej. No tylko teraz pytanie - jaką wersję publikować w sieci? Sam obrabiam na monitorze IPS i potem wszystko jest bezjajeczne...to wynika z charakterystyki matryc, no ale na coś się trzeba zdecydować.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podoba pierwsza wersja.

Poza tym myślę że masz rację pisząc "nie po to dodajemy Halfa do zielonego kanału, aby  potem do zera kasować tą zieleń ".

Druga sprawa to, nie ulegajmy modzie. Podoba Ci się HST z zielonym, to się tego trzymaj. Co nie zmienia faktu że inne prace w palecie HST bez zielonego są złe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

Właśnie próbuję nowego sposobu składania tego materiału i bardzo obiecująco wychodzi. Składanie warstw w trybie Screen z dopasowywaniem poszczególnych składowych .

Wydaje mi się że większość ludzi tak składa.  (ja tak składam)

Przy takiej metodzie trzeba pamiętać że składa się kolor do luminacji z Ha ze śladowymi ilościami OIII i SII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.