Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki chłopaki za spotkanie.

Kto nie był niech żałuje.

 

Nie wiem jak Wy ale ja spędziłem tą noc głównie na porównaniach. A wnioski są takie np. ...

 

na następne spotkanie konieczne dobry ubiór (trzeba popatrzeć za dobrymi butami) i uszczelnić Newtony (duże odrośniki) :D

 

Szkoda, że "wysiedliśmy" wtedy kiedy niebo robiło się super. A robiło się naprawdę niezłe.

 

Edytowane przez astrokarol
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nord napisał:

 I koniecznie grzałki na LW i szukacze :)

Plus grzałki w podeszwach i w rękawiczkach :)

 

Ja z kolei jestem bardzo zadowolony, że na koniec wyciągnąłem lornetkę. W te 15-20min odhaczyłem całkiem sporo obiektów, poniżej lista mniej więcej w kolejności paczania:

M81, M82, M101 widoczna nawet dość wyraźnie, M44, M67 jako plamka, M36, M37, M38, piękna M41, M46, M47, M42, M43, Hiady, Plejady i na koniec M33 i oczywiście M31.

Nie udało mi się za to wyłuskać Pętli Bernarda w Orionie (momentami miałem wrażenie że coś tam majaczy ale pewien nie jestem). Niepowodzeniem zakończyły się również próby wyłapania Kalifornii, choć tu wrażenie "majaczenia" było silniejsze:)

To był tylko szybki przegląd a tak na prawdę każdemu z tych obiektów można by poświęcić dłuższą chwilę. Może pora przestać traktować moją dwururkę po macoszemu. Jej przewaga nad telepem jest taka, że człowiek nie zajmuje się ciągłymi kombinacjami co włożyć w wyciąg tylko można się w pełni skupić na niebie.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą noc skakałem od telepa do telepa z różnymi okularami starając się popróbować wszystkiego no i udało się :) Z góry wiedziałem, że obserwacje będą dla mnie bardziej towarzyskie i porównawczo-testowe niż posiadówką na krzeselku przy wyciągu. Wtopy z zostawieniem w domu 120'tki nie zapomnę i płazem Ci nie ujdzie  :) 

Noc pod koniec była wyjątkowo piękna, szkoda, że z początkowych 5 teleskopów ostał się na końcu jedynie EDek Karola no i lornetki. Prawdę mówiąc to mi to aż tak nie przeszkadzało bo oglądanie EDkiem to czysta przyjemność w szerokokątnych okularach z gwiazdami jak szpilki do samej diafragmy. Coś pięknego.

Stosunkowo dużo ciekawych "spadających gwiazd" w ciągu tych kilku godzin było wisienką na torcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zaparowanie LW a potem Nas zakończyło spotkanie. Duża wilgotność. 

Z moich spostrzeżeń:

SCT daje bardzo fajne obrazy, dla mnie nie ustępuje wiele ED a tuba jest zdecydowanie kompaktowa. 

Okulary 100° - posądził bym je o słabą korekcje ale nie ! W porównaniu do Maxvision 24 82° (a on ma niezłą korekcje) w F/4,5 tylko nieco gorsze. Niestety ER dla mnie za mała :(

 

Lolak - Leonidy.

 

Jakby była pogoda na następny nów konieczne ja kupuje dobre buty. W tych okolicach niebo jest naprawdę ładne. Szkoda marnować je przez głupie buty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lolak89 napisał:

Wtopy z zostawieniem w domu 120'tki nie zapomnę i płazem Ci nie ujdzie  :) 

To nie wtopa, to celowe i wyjątkowo perfidne działanie mające na celu Cię wkurzyć :p

A tak na serio to lepiej nie przekraczać stężenia telepów o wartości 1/osobę. Im wyższe stężenie tym większy chaos panujący na polu obserwacyjnym.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimne noce to ja też raczej krótsze/bliższe wypady... no chyba, że jakaś super widoczność w okolicy nowiu się trafi. Dziś co prawda Księżyc, ale jeśli aura pozwoli, wybiorę się kilka układów gwiazd polukać (a więc i z miasta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Na zimne noce to ja też raczej krótsze/bliższe wypady... no chyba, że jakaś super widoczność w okolicy nowiu się trafi. Dziś co prawda Księżyc, ale jeśli aura pozwoli, wybiorę się kilka układów gwiazd polukać (a więc i z miasta).

To przy takim zaświetleniu da się w Warszawie obserwować układy podwójne i wielokrotne???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomchm napisał:

Wg mojej prognozy pogody w środę w Mostówce ma być ładnie.

Ma ktoś ochotę wybrać się tam w środę wieczorem (tak powiedzmy ok. godz. 19.00) i polukać przez 2h?

Mieszkam na Bródnie i mam samochód, więc mogę zabrać kogoś ze sobą...

Bez tytułu.jpg

Spróbuję powymieniać się godzinami w pracy, jeśli w środę powyższe predykcje potwierdzą się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2018 o 18:58, tomchm napisał:

Wg mojej prognozy pogody w środę w Mostówce ma być ładnie.

Ma ktoś ochotę wybrać się tam w środę wieczorem (tak powiedzmy ok. godz. 19.00) i polukać przez 2h?

Mieszkam na Bródnie i mam samochód, więc mogę zabrać kogoś ze s

1 godzinę temu, Pavlito napisał:

Dziś też niby pełne zachmurzenie a jakoś widzę gwiazdy w Warszawie. Jeśli tak ma być to ja może też dołączę w środę wieczorem

Właśnie z centrum namierzyłem Pi Andromedy, ładną binarkę. Przewiewa syf, już jutro może być spoko, ale ze wzgl.na Łyska lepiej w środę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.