Skocz do zawartości

Teneryfa i Gran Canaria - film


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Tayson napisał:

4:20 !!!

Żeby nagrać to ujęcie, latałem jak popaprany po terenie ze stellarium w ręce, żeby określić to idealne miejsce :) To są klatki 3s ISO10000 f/2 na Samyangu 135, nie spodziewałem się że Orion będzie aż tak widoczny.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paether napisał:

Może to będzie zaskakujące...ale świetne chmury!

Serio!

Nadają dodatkowej dynamiki ujęciom :happy:

Te chmury były dla mnie totalnym zaskoczeniem. Myślałem że tam to prawie nigdy nie ma chmur (poza niskimi). A było mało tych niskich i stosunkowo dużo wysokich. Grudzień to chyba najgorszy miesiąc pod względem pogody tam :) No ale i tak było lepiej niż w Polsce w słoneczne lato.

Zgodzę się, że chmury dodają dynamiczności do filmu :) Choć wolałbym żeby więcej było tych niskich w dole. Miałem już zaplanowaną miejscówkę na focenie tej czapy chmur w dole, no ale jak na złość w nocy poznikały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nie masz dłuższego ujęcia wschodu Słońca? ;) Jak dla mnie zachód księżyca i wschód Słońca były najpiękniejszymi ujęciami, przy czym wielkie pochwały za dobre zachowanie jasności i dynamiki przy wschodzie - wiem jak to jest trudne :D

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomek96 napisał:

Mateusz, nie masz dłuższego ujęcia wschodu Słońca? ;) Jak dla mnie zachód księżyca i wschód Słońca były najpiękniejszymi ujęciami, przy czym wielkie pochwały za dobre zachowanie jasności i dynamiki przy wschodzie - wiem jak to jest trudne :D

Niestety nie mam :) Zachód Księżyca był w miarę łatwy, bo wystarczyło zacząć od trochę za jasnej ekspozycji i skończyło się na optymalnej, bo Księżyc aż taki jasny nie jest (to był wąski sierp). Zdumiał mnie natomiast cień góry, jaki pojawił się w atmosferze od światła Księżyca, nie spodziewałem się takiego świetnego efektu.

A wschód Słońca to była zupełnie spontaniczna rzecz. Jakoś długo nam schodziło zebranie sprzętu i położenie się spać i przypadkiem zauważyliśmy, co się dzieje na wschodzie :) Akurat chmury świetnie sobie śmigały nad Gran Canarią (ujęcie z Teneryfy), mimo że w nocy ich nie było. Podczas tego ujęcia czas ekspozycji zmieniałem ręcznie, na podstawie histogramu wyświetlonego w aparacie. Zmiany były więc trochę nieregularne, ale udało mi się znaleźć program, który to kapitalnie wyrównał, interpolując jasność: https://timelapsedeflicker.com/. Nie jest darmowy, ale tani i działa po prostu fenomenalnie. Próbowałem też innego, obiecującego programu, niestety nie potrafił wygładzić "globalnie" ekspozycji - tj albo wyrównywał jasne, albo ciemne miejsca, ale całościowo było kiepsko.

Teraz mam zamiar zrobić jakieś ujęcie 24h z pełnym przejściem miedzy dniem, a nocą. Użyję dodatkowo https://dslrdashboard.info/downloads/, który potrafi płynnie zmieniać ekspozycję na takich właśnie timelapsach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.