Skocz do zawartości

Nowy teleskop


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, kjacek napisał:

Ale drogie u nas to ustrojstwo, a nie znam nikogo, kto to posiada. Z wyjątkiem Ciebie. 

Ja zwykle mam mało czasu na obserwacje, wyskakuję tylko pod ciemniejsze niebo gdy mogę i dlatego szukam każdego ułatwienia. Czegoś co przyspiesza wyszukiwanie obiektów. 

Polecam drogie nie wiem zapłaciłem £200 więc jakieś 1000 zł ale sprawa naprawdę jest wygodniejsza zresztą poczytaj sobie na forach lub filmiki na yt

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno na takie pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Z jednej strony im większy kaliber, tym większa zdolność rozdzielcza, czyli można zobaczyć więcej szczegółów (zakładając podobną jakość wykonania optyki itp.). No ale też większa wrażliwość na seeing - choć jak trafisz akurat ten idealny moment, to zawsze lepiej mieć większą aperturę niż mniejszą. Częściowo problem seeingu można rozwiązać, idąc w tzw. EEA, czyli Electronically Assisted Astronomy; jakaś szybka i czuła w podczerwieni (podczerwień jest mniej wrażliwa na falowanie atmosfery niż światło widzialne) kamera, obraz na żywo na laptopie, ewentualnie ze stackowaniem w czasie rzeczywistym i można jechać. Więc tutaj tak jakby Newton wygrywa - szczególnie biorąc pod uwagę cenę.

Z drugiej strony takie np. katadioptryki, z racji zamkniętej konstrukcji nie kurzą się w środku, a przynajmniej dużo mniej niż Newtony, mają lepszą korekcję aberracji i są bardziej kompaktowe (choć to dla Ciebie mało ważne), no i na pewno lepiej trzymają kolimację, choć skoro sprzęt ma być stacjonarny, to też nie powinien być jakiś wielki problem. Co prawda z racji mniejszej apertury (za tę samą cenę) zdolność rozdzielcza będzie nieco niższa, ale za to nie ma pająka trzymającego lustro wtórne - dzięki czemu lepszy jest kontrast.

 

Jak ze wszystkim, tak i tutaj - jak to mówił kiedyś Wałęsa - są plusy dodatnie i plusy ujemne :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, skuter202 napisał:

Mak 180 OK ale na czym go zawiesić 

Celestron vx czy heq5 pro czy coś in ego wartego polecenia

Ja nie bawię się w astrofoto, ale jak musisz, to pewnie na HEQ5. Tylko jaki jest sens tej fotografii? Poszukaj w sieci, czy ktoś robi fotki takim 'ciemnym' Makiem. To raczej sprzęt do wizuala, dający wąskie pole i chyba najlepszy obraz pomijając APO. 

Choć ja wolę większą aperturę nad tą jakość Maka. Miałem kiedyś doskonałego Maka 180 F10 i mimo, że obrazy dawał super, to przegrał w mojej prywatnej konkurencji z SCT8, które pokazywało po prostu więcej. 

 

7 minut temu, skuter202 napisał:

 

Ja lubię wygodę. AZ-EQ5 ze sterowaniem z komórki przez BT zapewnia to. SCT9.25 to zacny sprzęt. Największy jaki jest sens mieć w moich warunkach. Czekam jednak na jesień, aby sprawdzić, czy nie warto wrócić do SCT8, który jest super. To mała i lekka tuba w porównaniu do SCT9.25. 

 

W SCT masz możliwość zamontowania korektora/reduktora ogniskowej f6.3 co powinno zredukować czas wykonywania fotek. Ale zmniejsza się wtedy ogniskowa i powiększenie. Coś za coś. 

 

Nikt nie wie, co dla Ciebie jest bardziej istotne. Co lubisz najbardziej oglądać i przede wszystkim jaki sprzęt będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Z mojego doświadczenia wynika, że im większy teleskop, tym większe różne problemy. Ale ja nie mam sprzętu w ogrodzie, tu u mnie jest za jasno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjacek napisał:

Ja nie bawię się w astrofoto, ale jak musisz, to pewnie na HEQ5. Tylko jaki jest sens tej fotografii? Poszukaj w sieci, czy ktoś robi fotki takim 'ciemnym' Makiem. To raczej sprzęt do wizuala, dający wąskie pole i chyba najlepszy obraz pomijając APO. 

Choć ja wolę większą aperturę nad tą jakość Maka. Miałem kiedyś doskonałego Maka 180 F10 i mimo, że obrazy dawał super, to przegrał w mojej prywatnej konkurencji z SCT8, które pokazywało po prostu więcej. 

Tu już nie chodzi o foto ale o wygodę prowadzenia montażu dlatego pytam o goto. 

 

Napewno wezmę od ciebie dobra radę i w nowym teleskopie będzie wifi i sterowanie z telefonu żeby nie denerwować się tym badziewnym pilotem że znów wyskoczy jakiś błąd. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, skuter202 napisał:

Krzysztof z Bagien po twoim poście jestem jakiś bardziej zdezorientowany :hysterical::help:

W ogóle nie ma sensu zadawać takich pytań na forach astronomicznych. W końcu i tak dyskusja sprowadza się do tego, że każdy zachwala to co ma, albo co by chciał mieć, a jak dobrze pójdzie, to się nawet ludziska pokłócą o wyższość jednego systemu optycznego nad drugim :szczerbaty:

A tak zupełnie poważnie - nikt Ci nie powie, co dla Ciebie będzie najlepsze. Zresztą, nawet Ty sam nie jesteś w stanie tego wykombinować - może Ci się teraz wydawać, że chcesz oglądać planety, a kiedyś spojrzysz np. na jakąś mgławicę planetarną i nagle się okaże, że to dużo ciekawszy dla Ciebie temat. Najlepiej by chyba było znaleźć kogoś w okolicy, kto by Ci pozwolił popatrzeć przez taki czy inny teleskop, to wtedy może łatwiej by Ci było podejmować decyzje. Jeśli w tym temacie jesteś w miarę świeży i sam dobrze nie wiesz czego chcesz, to może na początek warto jednak kupić coś tańszego - w razie jakby co, to łatwiej będzie też taki sprzęt sprzedać, gdyby się okazało, że jednak nie trafiłeś w swoje gusta i potrzeby :) Poza tym myślę, że warto też mieć jakiś sprzęt bardziej mobilny - niby zamierzasz prowadzić obserwacje stacjonarnie, ale co będzie, jak się okaże, że jednak chciałbyś się gdzieś ze sprzętem ruszyć, ale akurat nie masz ciężarówki, żeby go przewieźć? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, skuter202 napisał:

Napewno wezmę od ciebie dobra radę i w nowym teleskopie będzie wifi i sterowanie z telefonu żeby nie denerwować się tym badziewnym pilotem że znów wyskoczy jakiś błąd. 

Z tego co wyczytałem, to wifi nie jest optymalne. Bo telefon podłączony do wifi z GoTo wyłącza przesył danych z sieci GSM, a czasem to też jest potrzebne. 

Dlatego lepiej mieć sterowanie po BlueTooth. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Z tego co wyczytałem, to wifi nie jest optymalne. Bo telefon podłączony do wifi z GoTo wyłącza przesył danych z sieci GSM, a czasem to też jest potrzebne. 

Dlatego lepiej mieć sterowanie po BlueTooth. 

No i tym sposobem wiem jeszcze więcej he he he 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wątek "jaki teseskop?" :harp:

SCT9, w jakimś fajnej konfiguracji, na widłowym moncienp. Celestrona  to może być jakaś propozycja. Odradzam duże dobsony.

Te mają sens przy tylko przy ciemnym niebie. (mieszkam pod Warszawą, bardzo się zawiodłem 12stką na kratownicy, trzeba ją było na wieś targać)

 

Poza tym GoTo do Doba to partyzantka

a jego obsługa to niezła ekwilibrystyka.

 

Ja sugeruję  pod rozwagę jakieś większe APO, semiapo a może nawet jakiś nowoczesny duży ,jasny achromat  - rzędu 150 mm

Najlepiej z wyjmowalnym Petzwalem - będziesz miał 2 w 1 :)

Większe od maka jasność i pole widzenia, czynią refraktory bardziej uniwersalnymi (nie jestem obiektywny, po prostu lubię refraktory - ich intuicyjność obsługi, niezawodność i kolimacyjną przewidywalność )

Ale chciałbym też zwrócić Twoją uwagę na dobór montażu - proponowane chóralnie stare EQ 5/6 SW to co prawda klasyka do focenia, niemniej są to konstrukcje rodem z połowy XX w. , Z powodu niskiej jakości wykonania często będącego źródłem frustracji, wymagające nieustannych tuningów i regulacjii. Dzisiaj są już inne alternatywy - od AZ-EQ SW po ciekawe i nowocześniejsze monty iOptrona. Ważne, żeby montażu posiadał enkodery.

HOWGH!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej potwierdził moje obawy co do dużego Newtona w słabych warunkach LP. 

No i co do GoTo do takiego Newtona. Sam nie widziałem w użyciu, ale czytałem podobne opinie. 

Duże APO pokaże mniej niż większy teleskop, ale za to pokaże ładniej. Tylko cena takiego APO jest blokująca. 

Też lubię refraktory, za te same cechy jak kolega wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Tutaj na forum wszyscy mają najlepszy teleskop, z tym że... każdy ma inny :mr.green:

Ja nie mam najlepszego, broń Boże. I w tym wątku nie czuję, żeby ktoś tak stawiał sprawę. 

Mogę jedynie wskazywać zady i walety:movingtongue: różnych teleskopów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, skuter202 napisał:

To co na planety będzie lepsze wkoncu panowie taki dobson 14 cali czy jakiś meade 8 calowy? A może  coś innego

Janusz Płeszka napisał kiedyś że , duży newton do planet nadaje się , tyle że jego wykorzystanie będzie słabe . Że wykorzystasz jego rozdzielczość raz na jakiś czas (może raz na rok, może raz na kilka lat).  Czyli "seeing" ograniczy dużego newtona na planetach . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, MaciejK87 said:

Chyba warto sobie zadać pytanie czy iść w astrofotografię czy obserwacje wizualne. Bo to dwie zupełnie różne drogi i zakup zupełnie różnych sprzętów. Szkoda wydawać taką kwotę na półśrodki.

Kompletnie się z tym nie zgadzam. 

Warto posmakować różnych wymiarów astronomii. Nie wszyscy mają ambicje APOD'owe, nie każdy ma sokole oko, a przecież wszyscy czerpiemy radość z przebywania pod gwiazdami.

Więc ja jestem za DWOMA setupami na głowę.

 

 

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Agent Smith napisał:

Ale chciałbym też zwrócić Twoją uwagę na dobór montażu - proponowane chóralnie stare EQ 5/6 SW to co prawda klasyka do focenia, niemniej są to konstrukcje rodem z połowy XX w. , Z powodu niskiej jakości wykonania często będącego źródłem frustracji, wymagające nieustannych tuningów i regulacjii.

Zawsze nad tym myślałem i kolejny post który mi pomogl i raczej zrezygnuje ze starszych montaży typu eq5 czy 6 

Co do tego iptrona jest coś godnego polecenia w rozsądnej cenie chyba że jeszcze są inne o których nie mam pojecia

7 godzin temu, Agent Smith napisał:

Ważne, żeby montażu posiadał enkodery.

A możesz bardziej przybliżyć temat bo nie bardzo rozumie he he he Pozdrawiam

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kjacek napisał:

Z tego co wyczytałem, to wifi nie jest optymalne. Bo telefon podłączony do wifi z GoTo wyłącza przesył danych z sieci GSM, a czasem to też jest potrzebne. 

Dlatego lepiej mieć sterowanie po BlueTooth. 

Można przełączyć się na "Station mode" (chyba, że dane urządzenie tego nie obsługuje, ale np. te moduły WiFi od SkyWatchera obsługują) i wtedy dołączyć się do istniejącej sieci - np. można telefon ustawić jako router WiFi i się do niego podłączyć - będziesz mieć dostęp do internetu, a dodatkowo możesz też podłączyć do tej sieci inne urządzenia, np. laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Kompletnie się z tym nie zgadzam. 

Warto posmakować różnych wymiarów astronomii. Nie wszyscy mają ambicje APOD'owe, nie każdy ma sokole oko, a przecież wszyscy czerpiemy radość z przebywania pod gwiazdami.

Więc ja jestem za DWOMA setupami na głowę.

 

 

 

 

Ok, zgodzę się że to by była dobra opcja z dwoma stupami. Tylko że kolega zaczął wątek na temat jednego setupu za określoną kwotę. A za 8000 zł trochę ciężko o zestaw do astrofoto i drugi do wizuala. Nie znam się kompletnie na astrofotografii w praktyce, ale z wiedzy nabytej na tym forum wnioskuję że to dość droga forma tej pasji, wymagająca ogromnej ilości czasu na zdobywanie wiedzy i samego materiału, dlatego napisałem o unikaniu półśrodków. Zgodnie z zasadą "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego"

Edytowane przez MaciejK87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.