Skocz do zawartości

Jak zbudować detektor chmur


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, keram167 napisał:

I jeszcze uwaga praktyczna: jeśli byś chciał dodatkowo osłonić MLX-a jakąś szybką czy kopułką to powinna być ze szkła germanowego - jest przepuszczalne dla promieniowania IR. Szukałem ale nie umiem znaleźć, gdzie można kupić takie szkło.

na ebayu ("germanium window"), może też być mała soczewka.

ale nawet optyka z germanu daje zauważalne straty podczerwieni, co oznacza że czujnik będzie podawał temperaturę nieba ale trochę uśrednioną z temperatura otoczenia.

niektóre tworzywa też przepuszczają podczerwień termiczną, choć gorzej niż german (nawet robi się z nich soczewki), np. często pokazywany na filmikach z termowizji worek na śmieci. to zdjęcie pokazuje też że szkło (w okularach) zdecydowanie nie nadaje się na osłonę czujnika: 

https://physics.stackexchange.com/questions/3750/why-is-a-plastic-bag-transparent-in-infrared-light

Rh1fb.jpg

 

3 minuty temu, komprez napisał:

@keram167 podobno klisza (prześwietlona) też przepuszcza IR ;) Można potestować z pilotem do TV ....

pilotem nie można bo to nie ta podczerwień, ale można potestować różne materiały za pomocą... czujnika MLX który mamy w planie zastosować :flirt: (albo za pomocą jakiegokolwiek termometru na podczerwień) - patrzymy w jakim stopniu odbiera temperaturę obiektu zasłaniającego a w jakim stopniu obiektu zasłanianego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komprez napisał:

@Nowok76 a czy u Ciebie będzie wymagane parkowanie montażu przed zamknięciem ? Ja się właśnie bolcuje z takim tematem bo w wersji odparkowanej dach "łapie" mi tubus...

Pomyślałem że wykorzystam gamepada i zaprogramuje mu parkowanie na jednym z przycisków który będzie wyprowadzony do sterownika pogodowego i system najpierw zaparkuje montaż a później zamknie dach .... oczywiście będzie trzeba dorobić zabezpieczenie żeby potwierdzić zaparkowanie montażu bo cholera wie co może się stać :) 

Tak.Parkowanie i odłączenie z INDI wszystkich elementów setupu.

1. Parkowanie

2. Odłączenie z INDI

3. Zamknięcie dachu.

4. Wyłączenie napięcia.

5. Ewentualnie mail z potwierdzeniem całej operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Nowok76 napisał:

1. Parkowanie

A jaki masz patent na to parkowanie ? Bo sprawdzałem przeróżne patenty i nie za bardzo mam chęci na kombinacje z pilotem .. zwłaszcza kiedy eqmod się "położy" albo sam PC złapie zawias .... myśle nad czymś bardziej odrębnym coś jak RPi albo inny do sterowania całością.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, komprez napisał:

A jaki masz patent na to parkowanie ? Bo sprawdzałem przeróżne patenty i nie za bardzo mam chęci na kombinacje z pilotem .. zwłaszcza kiedy eqmod się "położy" albo sam PC złapie zawias .... myśle nad czymś bardziej odrębnym coś jak RPi albo inny do sterowania całością.  

Cały czas piszę że skrypt działa z INDI, nie na EQMODzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2019 o 13:43, keram167 napisał:

Wartości zaznaczone na czerwono na fotce ( zakładka "METEO" w pliku .ino ) trzeba dobrać doświadczalnie. Niestety nie robiłem doświadczeń długoterminowych np. lato - zima i nie wiem czy będą potrzebne korekty zależne od temperatury uzależnionej od pory roku.

Możesz jeszcze zapoznać się z https://chrisramsay.co.uk/posts/2014/03/cloud-detection-part-one/ .

I jeszcze uwaga praktyczna: jeśli byś chciał dodatkowo osłonić MLX-a jakąś szybką czy kopułką to powinna być ze szkła germanowego - jest przepuszczalne dla promieniowania IR. Szukałem ale nie umiem znaleźć, gdzie można kupić takie szkło.

Nastawy.jpg

Zmontowałem, działa!

Do programu, który napisałeś musiałem dołączyć bibliotekę Adafruit_Sensor.h. Inaczej wyrzuca błąd. 

Wszystko śmiga ładnie. Do pełni szczęścia przydałoby się, żeby wyniki wpisywały się do jakiejś ramki bez scrollowania, każdy parametr w tym samym miejscu.

W tym względzie liczę na Twoją pomoc, sam tego nie zrobię, nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

No i może ktoś z kolegów używających taki detektor podzieliłby się sprawdzonymi danymi, które mógłbym użyć w swoim detektorze...

20190821_232712_resized_1.jpg.6543acb9f049a7840faf9c8212cfb0f6.jpg

Edytowane przez AdamK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super !

5 godzin temu, AdamK napisał:

Do pełni szczęścia przydałoby się, żeby wyniki wpisywały się do jakiejś ramki bez scrollowania, każdy parametr w tym samym miejscu

Zerknij na https://www.youtube.com/watch?v=1KvtKMUWmyI&t=0s bo jak rozumiem o coś takiego Ci chodzi ? Jeśli tak to sądzę, że na podstawie tego poradnika nie będziesz miał większego problemu żeby stworzyć terminal z danymi  "skrojonymi" pod siebie.

A nie myślałeś na przykład o wyświetlaczu LCD podpiętym do UNO ? Też byłaby jakaś alternatywa ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, keram167 napisał:

No to super !

Zerknij na https://www.youtube.com/watch?v=1KvtKMUWmyI&t=0s bo jak rozumiem o coś takiego Ci chodzi ? Jeśli tak to sądzę, że na podstawie tego poradnika nie będziesz miał większego problemu żeby stworzyć terminal z danymi  "skrojonymi" pod siebie.

A nie myślałeś na przykład o wyświetlaczu LCD podpiętym do UNO ? Też byłaby jakaś alternatywa ...

 

Dzięki za podpowiedzi. Tak, właśnie o coś takiego mi chodzi. Na podstawie tego tutoriala spróbuję to jakoś ogarnąć.

Wyświetlacz odpada, ponieważ miejscówka z moim zdalnie sterowanym setupem znajduje się 80 km od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj napotkałem temat że polerowane aluminium działa jak lustro dla tego czujnika :D Wtedy można go przymocować poziomo (deszcz,kurz wtedy nie straszny) 

To tyko 5 część artykułu - polecam przeczytać całość :)

 

https://chrisramsay.co.uk/posts/2017/09/cloud-detection-part-five/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AdamK napisał:

Wyświetlacz odpada, ponieważ miejscówka z moim zdalnie sterowanym setupem znajduje się 80 km od domu.

No fakt - "trochę":laugh: za daleko na podgląd na LCD :original:

Po tej informacji, że do miejscówki masz 80 km, przyszły mi do głowy jeszcze 2 potencjalne problemy:

1. czy myślałeś może o dodatkowym, drugim, niezależnym i awaryjnym zabezpieczeniu Twojego setupu w przypadku pojawienia się deszczu jak np. https://abc-rc.pl/product-pol-6308-Czujnik-deszczu-FC-37-detektor-wody-do-Arduino.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN i fajnie przedstawionym w https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ 

2. co w przypadku zaniku ( braku ) napięcia zasilającego ? Planujesz ( masz ? ) jakieś zasilanie buforowe do sterowania ( arduino + elementy wykonawcze ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, keram167 napisał:

No fakt - "trochę":laugh: za daleko na podgląd na LCD :original:

Po tej informacji, że do miejscówki masz 80 km, przyszły mi do głowy jeszcze 2 potencjalne problemy:

1. czy myślałeś może o dodatkowym, drugim, niezależnym i awaryjnym zabezpieczeniu Twojego setupu w przypadku pojawienia się deszczu jak np. https://abc-rc.pl/product-pol-6308-Czujnik-deszczu-FC-37-detektor-wody-do-Arduino.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN i fajnie przedstawionym w https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ 

2. co w przypadku zaniku ( braku ) napięcia zasilającego ? Planujesz ( masz ? ) jakieś zasilanie buforowe do sterowania ( arduino + elementy wykonawcze ) ?

Pierwszego czujnika nie polecam. Po miesiącu będzie tak zaśniedziały że wartości będą przekłamywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale nie mogłem się powstrzymać ...  https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ   gość pie.... jak potłuczony .... wyjście cyfrowe ? analogowe ? ... robienie wody z mózgu .... koleś mota się w tym co robi widać to ewidentnie ...  pokupili gotowe zestawy "as is" i majstry się znaleźli o zgrozo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, keram167 napisał:

No fakt - "trochę":laugh: za daleko na podgląd na LCD :original:

Po tej informacji, że do miejscówki masz 80 km, przyszły mi do głowy jeszcze 2 potencjalne problemy:

1. czy myślałeś może o dodatkowym, drugim, niezależnym i awaryjnym zabezpieczeniu Twojego setupu w przypadku pojawienia się deszczu jak np. https://abc-rc.pl/product-pol-6308-Czujnik-deszczu-FC-37-detektor-wody-do-Arduino.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN i fajnie przedstawionym w https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ 

2. co w przypadku zaniku ( braku ) napięcia zasilającego ? Planujesz ( masz ? ) jakieś zasilanie buforowe do sterowania ( arduino + elementy wykonawcze ) ?

O czujniku deszczu myślałem, choć jeszcze do realizacji nie przystąpiłem. Czeka w kolejce...

Obecnie, podczas sesji, kiedy dach jest otwarty, podglądam setup przez kamery i jestem w stanie zauważyć pierwsze krople deszczu, pewnie nie gorzej niż taki czujnik.

Poza tym cały czas mam otwartą stronę z aktualnymi zdjęciami satelitarnymi i to też pomaga trochę się zabezpieczyć przed niespodziankami.

Ale oczywiście temat detektora deszczu mam na względzie. 

Pytasz jak zabezpieczyłem się w razie takich niespodzianek jak zanik napięcia, jakaś awaria sprzętu, itp....

Biorę telefon i dzwonię do przyjaciela na którego posiadłości stoi moja budka... Parkowanie sprzętu i zamknięcie dachu w trybie awaryjnym można zrobić ręcznie.

 

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MareQ napisał:

To jest sprawdzony czujnik http://rainsensors.com/how-it-works/ , korzystam z niego od kilku lat. Bez problemu można podpiąć go pod RPI.

OK dzięki. Traktuję to jako dobry żart... :hysterical: Niestety, nie jestem milionerem. Nie stać mnie, żeby na czujnik wydać 300 zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie czujnika deszczu w formie płytki wbrew pozorom nie jest takie złe. Wszystko zależy do czego jest Ci potrzebny i gdzie ma być zainstalowany. U mnie jest tak, że czujnik ten potrzebuję, aby ochronić sprzęt w obserwatorium przed nagłym opadem deszczu i szybko zamknąć dach. Nie potrzebuję więc instalować go na zewnątrz, ale w samym obserwatorium. Ma wykryć pierwsze krople deszczu w momencie, gdy mam otwarty dach. I bardzo dobrze to robi. Jedynym usprawnieniem, które wykonałem (i które widać na poniższej fotografii) to aluminiowa płytka podgrzewająca (radiator i rezystor mocy). Chodzi o wyeliminowanie fałszywych alarmów podczas wilgotnych, jesiennych nocy.

rainsensor.jpg.fdc95ce6ac2a471e3494797bdd8bc3ad.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jagho napisał:

To rozwiązanie czujnika deszczu w formie płytki wbrew pozorom nie jest takie złe. Wszystko zależy do czego jest Ci potrzebny i gdzie ma być zainstalowany. U mnie jest tak, że czujnik ten potrzebuję, aby ochronić sprzęt w obserwatorium przed nagłym opadem deszczu i szybko zamknąć dach. Nie potrzebuję więc instalować go na zewnątrz, ale w samym obserwatorium. Ma wykryć pierwsze krople deszczu w momencie, gdy mam otwarty dach. I bardzo dobrze to robi. Jedynym usprawnieniem, które wykonałem (i które widać na poniższej fotografii) to aluminiowa płytka podgrzewająca (radiator i rezystor mocy). Chodzi o wyeliminowanie fałszywych alarmów podczas wilgotnych, jesiennych nocy.

rainsensor.jpg.fdc95ce6ac2a471e3494797bdd8bc3ad.jpg

To ma sens :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 17.08.2019 o 20:33, Jagho napisał:

Pozwólcie mi na mały offtop. Też ostatnio zwróciłem uwagę ten czujnik. Po kilku latach stosowania DHT22 zauważyłem, że z czasem zaczynają zawyżać pomiar wilgotności. Po 1,5  - 2 latach działania wskazania stawały się nonsensowne (było już niemal bez przerwy 85-100%). Po wymianie na nowy DHT22 przez jakiś czas znów wszystko "grało", ale po półtora roku problem wracał.  Trafiłem na ten test i postanowiłem wypróbować BME280.

Zacząłem szukać rozwiązania tego problemu. Przesiałem informacje w sieci. Okazało się, że jest to dość częsty przypadek, ale nikt nie podaje rozwiązania. Odpowiedzi są zawsze takie same, typu: "wiesz, to jest tani czujnik, niezbyt wysokiej klasy. Kup nowy lub zastosuj BME280". Tak zrobiłem. Kupiłem u Chińczyka 5 sztuk BME280. Bardzo się zdziwiłem, a później wkurzyłem, kiedy okazało się, że przysłali mi nie BME280 tylko BMP280 !!!!
Dlatego zacząłem kombinować jak może uzdrowić zepsute DHT22, których piękną kolekcję udało mi się już zgromadzić. Znów poszukiwania w sieci i znów porażka. Natknąłem się jednak na cenną informację, że pomiar wilgotności opiera się na zasadzie pomiaru elementu pojemnościowego. Skoro tak, to być może pomiędzy okładki dostają się jakieś mikrozabrudzenia, które fałszują wynik. Rozebrałem jeden z czujników. W środku wygląda on tak:
DHT22.png.d72658da0410c2b536b2f213997132bb.png

Dotykając czujnik wilgotności patyczkiem kosmetycznym - uszkodziłem go, więc taka metoda jest zła. Wziąłem drugi, tym razem już bez jego rozcinania zacząłem w miejscu gdzie jest czujnik wilgotności puszczać bardzo ostry strumień powietrza z gruszki. Trwało to jakieś 5-10 minut. Po tym zainstalowałem go ponownie w obserwatorium. Efekt był jak poniżej (a wcześniej było 99-100%). Sukces ! Co ważniejsze, ten wynik 30% jest w pełni zgodny z innym przyrządem, który na pewno pokazuje dobrze.

dht22_2.png.0762a86798334667606fdb1a43398d32.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, AdamK napisał:

Podobny problem zauważyłem w DreamFocuserze od @MateuszW. Odczyty wilgotności najczęściej zaczynają się od około 90 do około 100, a często mam wrażenie, że wilgotność jest dużo mniejsza. 

Tak. W sieci można znaleźć wiele opinii i zgłoszeń tego samego problemu. Oczywiście urządzenie do którego będzie podłączony DHT22 jest sprawą wtórną. Tak samo będzie jeżeli podłączony będzie do DreamFocusera, Astrolinka czy własnego sterownika (tak jak u mnie). Winien jest tu po prostu sam czujnik. Dodam jeszcze tylko, że na cztery niesprawne DHT22, które miałem, jeden uszkodziłem (jak podałem wyżej), dwa zregenerowałem, a jednego się nie udało. Ten nieudany przypadek był z czujnikiem najstarszym, który już przez długi czas był w stanie niesprawności. Może jest tak, że te cząstki zanieczyszczające tkwiły w nim tak długo, że nie udało się ich już usunąć. To wszystko to tylko moje spekulacje, ale jeżeli są prawdziwe, to by oznaczało, że procedurę czyszczenia należy przeprowadzić jak najszybciej po stwierdzeniu przekłamywania wyników pomiaru wilgotności.

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.