Skocz do zawartości

Noc cudów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, PQS napisał:

Ja wczoraj też obserwowałem. W życiu nie miałem jeszcze takich warunków na jowisza, pasy i ich struktura,WCP i do tego cień jednego z księżyców.

Oczywiście wilgoć dała znać o sobie szybko i lustro wtórne pokryło się rosą.

Ja na to mam taki patent, kiedyś kupiłem opaskę grzewczą svbony na szukacz, taką na powerbanka 5V. Owijam nią mocowanie lustra wtórnego i po 15 minutach odparowane i spokój na jakąś godzinę.

Niestety te letnie noce takie są.

W maju na ten przykład po całonocnych obserwacjach  sprzet jest suchy.

Niestety nie doczekałem z wiadomych przyczyn. Co do zabezpieczenia to myślałem nad odrośnikiem. Np. z karimaty;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj... zanim potniesz coś wartościowego, to może sprawdź z czymś tańszym, np. kartonem? Mi się dobrze sprawdza wentylator (od tyłu tłoczy powietrze do tuby). Jak u siebie masz już wentylator na LG, to spróbuj zakleić tył tak, żeby powietrze tłoczone przez wentylator nie uciekało tyłem, tylko leciało przez całą tubę. Do tego trochę folii malarskiej wokół montażu, żeby nie ciągnęło pary wodnej od trawy bezpośrednio

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem odrośnik z maty, którą kupiłam w Decathlonie za około 15 zł. Ma wysokość równą średnicy tubusa mniej więcej. Jest sklejony taśmą samoprzylepną dwustronną. Sprawdza się w stu procentach. Szkoda, że nie mam jak go sfotografować, ponieważ teleskop "widuję" tylko w nocy.:original:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, megrez23 napisał:

Zrobiłem odrośnik z maty, którą kupiłam w Decathlonie za około 15 zł. Ma wysokość równą średnicy tubusa mniej więcej. Jest sklejony taśmą samoprzylepną dwustronną. Sprawdza się w stu procentach. Szkoda, że nie mam jak go sfotografować, ponieważ teleskop "widuję" tylko w nocy.:original:

Właśnie coś takiego widziałem w jakimś ogłoszeniu z 10":original:. Spróbuję też wentylatora. Szczerze mówiąc nigdy nie używałem,nawet w starej 10;). Nie było potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rozkładam się w ogrodzie w oczekiwaniu na gazowe olbrzymy. To oczekiwanie umila mi wędrówka po miejscach już mi znanych. Gromadki w Cassiopei, Podwójna,Mgławica Pierścień. Polaris wraz z błękitną towarzyszką,Epsilony,Albiero. Błądzę bez ładu i składu...

A może tak Veil? Zakładam ES 24 i łapę 52cyg. Nic tam nie ma. No to filtr Oii. Na głowie kaptur. Gwiazdy przygasły i świecą jadowitą zielenią. A tam... Jest!

Na początku to jedynie jakby złudzenie, które w miarę patrzenia zaczyna układać się w logiczną całość. Miotła. Jest tak wielka iż nie mieści się w polu widzenia. Powolutku prowadzę wzdłuż niej. Ostry początek lekkim łukiem załamuje się,po czym jakby przyciągany muska gwiazdę. Dalej już rozwiewa się,rozszarpywana niewidzialną siłą. Struktura przypomina żyłki widoczne na powierzchni wzburzonego morza. Jedne wyraźne,inne słabiuteńkie. Im dłużej patrzę tym wyraźniejsze...

Jowisz już wyłonił się zza świerka. Zakładam Delosa 10. To co widzę jest niewiarygodne! Planeta jest cudowna! Nigdy jeszcze nie widziałem Jowisza takim! Jest ostry, wyrazisty. W przepięknych pastelowych kolorach. Glob jest biały z lekką domieszką kremowego. Brązowe i beżowe pasy są niesamowicie wyraźne. I ten detal! Ach ten detal!

Natychmiast wyzwę na pojedynek tego, który powie że duże lustro nie jest do planet (broń do wyboru:D).

Delos i GSO 12. Kocham ten duet!

Okular daje minimalne rozproszenie wokół planety. Brak jakichkolwiek odblasków,duszków itp.

Na planecie wiry,postrzępienia i te białe i ciemne oczka... I te kolory!

Ajajaj... !                                                   PS. W opisie szkicu wkradła się pomyłka. Użyłem Delos 10mm.

16290190464997296781374922998737.thumb.jpg.02f4a6c92bda334044a63beeb750ca02.jpg

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Natychmiast wyzwę na pojedynek tego, który powie że duże lustro nie jest do planet (broń do wyboru:D).

Delos i GSO 12. Kocham ten duet!

Sam dzisiaj około pierwszej zerkałem na Saturna i Jowisza przez moją 12-kę i muszę stwierdzić, że to co zobaczyłem i Twój szkic utwierdza mnie w przekonaniu, że duży Newton (a właściwie to średni, bo to tylko 12 cali) nie nadaje się do planet.:emotion-5: Za dużo detalu!

 

Pozdrawiam Jarek

 

PS szkicu nie zrobiłem bo byłem wymęczony wpatrywaniem się w mgławice planetarne.

Edytowane przez megrez23
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, megrez23 napisał:

Sam dzisiaj około pierwszej zerkałem na Saturna i Jowisza przez moją 12-kę i muszę stwierdzić, że to co zobaczyłem i Twój szkic utwierdza mnie w przekonaniu, że duży Newton (a właściwie to średni, bo to tylko 12 cali) nie nadaje się do planet.:emotion-5: Za dużo detalu!

Musisz go zamienić na refraktor 50mm F20 :ph34r::movingtongue::grin:. Albo jakiś inny podobny wynalazek :heehee:... 

 

To oczywiście sarkazm, ale niektórzy rozgłaszają takie treści... 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz. Od siebie tylko dodam, mam taki teleskop i wiem jedno. Jeśli kiedyś dane mi będzie zamieszkać na wsi to od razu Mak ze statywem poleci na giełdę i kupię platformę paralaktyczną z zapasem na większy teleskop. Bez względu na to jakie będzie LP w miejscu obserwacji, zamieszkania. Tu nie ma się co czarować, większy może więcej. Fizyki nie oszukasz. O lornetkach się nie wypowiadam bo to inna bajka.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Musisz go zamienić na refraktor 50mm F20 :ph34r::movingtongue::grin:. Albo jakiś inny podobny wynalazek :heehee:... 

 

To oczywiście sarkazm, ale niektórzy rozgłaszają takie treści... 

Teraz to nawet do 40mm f/20:flirt:

Ale spokojnie nie oszalałem. Szykuję się już mentalnie i finansowo na jakieś 6 czy 8 cali. Ale jeszcze nie wiem jakie;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, oicam napisał:

Teraz to nawet do 40mm f/20:flirt:

Ale spokojnie nie oszalałem. Szykuję się już mentalnie i finansowo na jakieś 6 czy 8 cali. Ale jeszcze nie wiem jakie;)

Newton?

Ja po kilku w sumie obserwacjach 12" mogę powiedzieć że jest różnica między starą 10". Pamiętam obrazy z tamtego i jest ZAUWAŻALNA nie subtelna :original:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mariusz Psut napisał:

Newton?

Ja po kilku w sumie obserwacjach 12" mogę powiedzieć że jest różnica między starą 10". Pamiętam obrazy z tamtego i jest ZAUWAŻALNA nie subtelna :original:.

Jeżeli 6 cali to Cassegrain, a jeżeli 8 to Newton. Ale to najprędzej na jesieni, jeśli w ogóle...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, oicam napisał:

Jeżeli 6 cali to Cassegrain, a jeżeli 8 to Newton. Ale to najprędzej na jesieni, jeśli w ogóle...

Jeśli można coś doradzić, to poluj na używany SCT8. To stosunkowo mała i lekka tubka. Newton 8 cali 1200mm już trochę miejsca zajmuje. 

Większe Newtony są... większe :ph34r:

Większa jest i waga i logistyka. 

No ale dają one jaśniejsze, bardziej szczegółowe obrazy. Między 8 a 12 cali jest przepaść. W każdym aspekcie :flirt:... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.