Skocz do zawartości

GSO 203/800 czy SW 200/1000?


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Na wstępie chciałbym się z wami przywitać bo jest to mój pierwszy post na tym forum. Astronomią fascynuje się od 6-7 lat z mniejszymi i większymi przerwami.
Aktualnie stoję przed dylematem, gdyż na przełomie września i października planuje kupić nowy teleskop. Dotychczas używałem SO 90/900 AZ3 którego mam do dzisiaj, oraz SW 200/1000HEQ5PRO, którego niestety, z bólem serca pozbyłem się po krótkiej przygodzie. Na dobre nawet nie zdążyłem skorzystać z jego możliwości.
Zmierzając do sedna:
zastanawiam się pomiędzy ponownie SW 200/1000 a GSO 203/800 M-CRF, raczej na pewno na montażu HEQ5 Pro.
Obserwacje będę prowadzić - pół na pół - z ogródka w  małym  mieście, oraz pola na wsi, z bardzo dobrym niebem.
Chciałbym też zacząć naukę z astrofotografią. Póki co planuje fotografować w ognisku głównym teleskopu, gdyż mam dwie lustrzanki, a kamerę planuje zakupić na przełomie nowego roku. Wiem, że tutaj lepszym wyborem byłby SW 150/750 ze względu na wagę, ale jako że planuje teleskop użytkować pół na pół do wizuala i właśnie prostego, podstawowego astrofoto, dlatego nie mogę pogodzić się z myślą, że lustro będzie mniejsze niż 8".
Dlatego nurtują mnie pytania:
Czy jest sens kupować GSO 203/800 do wizuala i nauki astrofoto? Czy lepiej SW 200/1000? przy założeniu, że gdy wszystko pójdzie dobrze, w przyszłości kupię APO?
Nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto, nie chcę też żałować decyzji.
Budżet na teleskop, montaż i 1-2 okulary sensowne to około 6300zl
Czy teoretycznie, kupując 203/800 te okulary na początek będą miały sens?
- Explore Scientific 35 mm 70 stopni AFOV 2"
- TMB 4,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II?
Jaka według was będzie różnica w obserwacji DSów między 203/800 a 200/1000?
Jaka będzie różnica w prostej fotografii w ognisku głównym?

Będę wdzięczny jeśli nakreslicie mi kierunek, dacie jakieś rady, odniesiecie się do wszystkiego co napisałem w tym poście,

Pozdrawiam, Mateusz/Rosso

Edytowane przez Rosso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Kupod razu APO! :)

Do nauki podstaw foto 200 F4 to trudna bestia - stracisz mnóstwo czasu na kolimację, ugięcia etc. Veni, vidi...sprzedałem :)

A f5 może być za ciężkie - niech się wypowiedzą fachowcy.

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem nadzieję na darowiznę - skromne 10% ;-)

 

Z mojego skromnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że tubka SW 200/1000 daje u mnie radę. Sam mam upgradeowany eq5 więc kilka klas niżej niż Twój heq5 ale sama tuba jest przyzwoita. Musowo korektor komy baadera, kilka filtrów (u mnie CLS, UHC-S czyli prawie to samo, boski l-enhance Optolonga - miażdży tak btw). DSy przy użyciu DSLR są przyzwoite - z filtrem ciemnus niebus;) na wsi (galaktyki) i z pozostalymi na miejskie niebo (mglawice etc.). Jak chcesz jeszcze jakieś info to napiszę co tam jeszcze mam. Wszystko mocno budżetowe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Agent Smith napisał:

Kup od razu APO! :)

Do nauki podstaw foto 200 F4 to trudna bestia - stracisz mnóstwo czasu na kolimację, ugięcia etc. Veni, vidi...sprzedałem :)

A f5 może być za ciężkie - niech się wypowiedzą fachowcy.

APO to bardzo oczywista opcja - ale jednak do wizuala chyba się nie nada? 

Korci mnie bardzo jak będzie to wszystko wyglądać w f/4. Do tego fajny wyciąg... Kolimacja swoją drogą :)

jednak myślę że najpierw muszę z powrotem uzbierać jakiś budżet - wtedy kupić razem kamerę i APO. A potem cała reszta dodatków..  niekończące się wydatki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Już miałem nadzieję na darowiznę - skromne 10% ;-)

 

Z mojego skromnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że tubka SW 200/1000 daje u mnie radę. Sam mam upgradeowany eq5 więc kilka klas niżej niż Twój heq5 ale sama tuba jest przyzwoita. Musowo korektor komy baadera, kilka filtrów (u mnie CLS, UHC-S czyli prawie to samo, boski l-enhance Optolonga - miażdży tak btw). DSy przy użyciu DSLR są przyzwoite - z filtrem ciemnus niebus;) na wsi (galaktyki) i z pozostalymi na miejskie niebo (mglawice etc.). Jak chcesz jeszcze jakieś info to napiszę co tam jeszcze mam. Wszystko mocno budżetowe. 

Właśnie też miałem tą tube co Ty, zastanawiam się jaka by była różnica gdybym zerkał przez f/4. Podeślij może wolnym czasie w wiadomości prywatnej jakich okularów i innych akcesoriów używasz, oraz co o nich sądzisz. Chętnie się zaznajomię. Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agent Smith napisał:

Witaj. 

Kupod razu APO! :)

Do nauki podstaw foto 200 F4 to trudna bestia - stracisz mnóstwo czasu na kolimację, ugięcia etc. Veni, vidi...sprzedałem :)

A f5 może być za ciężkie - niech się wypowiedzą fachowcy.

Wiadomo, refraktory to inna bajka. Sam do tego dojrzewam. Podobnie jak z DSLR i kamerami mono + koło. Zawsze to klasa wyżej. U nnie decydują kwestie związane z budżetem poza tym lubię taką zabawę przez. Nawet mizerne eq5 dobrze znane i traktowane da radę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton F4 to ciągła walka - odpuść, zero satysfakcji. 

Szczególnie budżetowe sprzęty typu GSO czy SW, a nawet sprzęt za ponad 10k klęka.

Generalnie jak schodzimy poniżej F5 poziom trudności i ceny rośnie logarytmicznie, dotyczy również refraktorów z ich problemami. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba f/4 w wizualu nic nie daje. Taki sam efekt uzyskasz zakładając proporcjonalnie dłuższe okulary do f/5. A są wady tj większa koma w okularze i większa obstrukcja. 

W foto jak wyżej piszą, f/4 to lawinowy wzrost problemów. 

W temacie wyciągu, ja uważam że ten w SW i GSO to ta sama klasa, tylko gso ładniej wygląda. Oba jednak są słabe, choć do lustrzanki wystarczą. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.