Skocz do zawartości

Problem z ustawianiem na biegun (SharpCap + T7 astrocamera)


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Testowa sesja za mną. W jej trakcie chciałem głównie opanować szybkie ustawianie na biegun z SharpCapem + ogarnąć guiding. Do guidingu niestety nie dotarłem. Po 2 godzinach zabawy z ustawieniami T7 astrocamery w SharpCapie przyszły chmury i było po testach. Nie wiem co jest grane, ale nie mogę przejść przez taką przecież prostą procedurę ustawiania na biegun, problem pojawia się już przy pierwszym kroku. Sprzęt, którego używam to szukacz GSO 8x50 + T7 astrocamera.

 

Mam ustawioną ostrość w kamerze, widać na ekranie gwiazdy. W SharpCap widzę przy "Stars detected" różną w zależności od ustawień ilość gwiazd (na screenie akurat 12, ale bywało  i 15 i 30) i za nic w świecie nie może mi wykonać solvingu. Próbowałem zmieniać wartości gain/gamma/brightness, czasy ekspozycji od 1-9 s. Macie pomysły co może być przyczyną takiego braku współpracy?281036271_sharpcapscreen.jpg.38f5c9487926e8c6ce807c79c4c6c917.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem. Udało mi się raz zrobić solving tą kamerą. Mysle, ze w moim przypadku chodzi o hotpixele, ktore sharpcap bierze za gwiazdy. Wiec po kilku próbach odpuściłem sobie i ustawiam na polarna w phd2, ktora wyklucza hotpixele bo robi bazę darkow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz wartości dla kamery. Gain w granicach 40-50, czas klatki 2sek, frame rate ja ustawiam na 8-15, zmieniam na BIN2, gamma 1,1 - 1,2, Ty nie musisz widzieć gwiazd, ma to widzieć program. Najwięcej gwiazd znajduje (u mnie) jak mam prawie czarno do 22 gwiazd.

Później sprawdź w którymś tutku na YT paramtry dla Star Detection już w Polar Align. Na pewno masz za dużą wartość Black Level Tr.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym SharpCapem wcale tak wesoło nie jest. To jedyny program, z którym mam wieczne problemy. Mnie w ogóle nie udało się przejść tej procedury ustawiania na biegun, bo ciągle coś mu nie pasuje, czegoś brakuje. Czy, żeby wykonać plate solve, ten program potrzebuje jakiejś bazy danych gwiazd do ściągnięcia ??? 

Miało być łatwo i szybko, a wcale nie jest. Naprawiłem kabel do łączenia laptopa z Neq6 i wracam do ogarnięcia programu PAT. To jest program docelowy.

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kosmit napisał:

Czy, żeby wykonać plate solve, ten program potrzebuje jakiejś bazy danych gwiazd do ściągnięcia

On ma swoją bazę wbudowaną.

 

Edit: widzę, że _Spirit_ mnie wyprzedził :)

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wczoraj kilka razy przetestowałem ustawianie na polarna w sharpcap 2.9. Do tej pory udalo mi się to zrobić raz. Ale okazało się że wszystkiemu winne byly hotpixele. Program nie mógł rozwiązać obrazu przez to. No więc zrobiłem szybko 20 darkow, co zajęło mi 1 minutę. W zakładce Processing wskazałem masterdarka, którego program automatycznie utworzył. Po zastosowaniu darkow rozwiązywal obraz w kilka sekund. I perfekcyjnie odnajdywal się. Potem samo ustawienie odbywało się szybko i dokładnie :-)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2019 o 08:18, isset napisał:

Hej, wczoraj kilka razy przetestowałem ustawianie na polarna w sharpcap 2.9. Do tej pory udalo mi się to zrobić raz. Ale okazało się że wszystkiemu winne byly hotpixele. Program nie mógł rozwiązać obrazu przez to. No więc zrobiłem szybko 20 darkow, co zajęło mi 1 minutę. W zakładce Processing wskazałem masterdarka, którego program automatycznie utworzył. Po zastosowaniu darkow rozwiązywal obraz w kilka sekund. I perfekcyjnie odnajdywal się. Potem samo ustawienie odbywało się szybko i dokładnie :-)

Dzięki, pobawiłem się tym na sucho i faktycznie daje efekty. Klatka pozbawiona hotpixeli. Teraz czas na testy w terenie. Oby była pogoda w weekend :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tej opcji w Sharpcap od 2 lat..i jedyny powód dla którego się tak dzieje (bo i mi się zdarza) to to że w chwili rozpoczęcia pierwszego solvingu owe klatki zbierane przez teleskop są jak by to powiedzieć za daleko od bieguna. Ta pierwsza musi być w niedalekim obszarze od bieguna, dopiero druga może być w jego dalszych rejonach by soft sobie wyliczył oś obrotu.

Noise reduction masz na 2 co uważam za dobre, ale te 5 sekund ekspozycji to uważam za mało na pierwszą klatkę( zależy od jakości nieba), ja czasem muszę wybrać 14 sekund na pierwszy solving bo mam miejskie LP.

Master dark daje sporo...warto utworzyć. Zauważyłem że z krótką ogniskową lub szerokim polem które daje kamera pod dobrej jakości niebem (CO PRZEKŁADA SIĘ NA BARDZO WIELE GWIAZD NA EKRANIE) bo czasem nawet 30-50 które sobie program zaznacza, nie da rady wykonać solvingu, gwiazd jest tak wiele że ten soft bierze je za hot piksele.

Ogólnie rzecz biorąc zauważyłem że najlepsza ilość zidentyfikowanych gwiazd przy polar align dla sharpcap to 15-18. Powyżej lub poniżej są problemy, program mieli i mieli albo długo szuka.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam mały update sytuacji bo może przyda się komuś w przyszłości. A więc tak:

 

1. Warto się upewnić, że FOV naszego zestawu na ustawiania na polarną mieści się w zakresie 1-2 stopnie - ja sobie to wyliczyłem tutaj: https://www.skyatnightmagazine.com/astronomy-field-view-calculator/ i u mnie grało (wyszło 1.38° x 1.03°).

2. Warto robić darki wspomnianą przez @isset metodą - odrzuca to sporo szumu i ułatwia solving.

3. Należy przyłożyć się do wstępnego wycelowania w okolice Polaris - max 5 stopni od bieguna - u mnie to był chyba główny problem przy pierwszych próbach jakiś czas temu.

4. Jak pisał @Selmak warto stosować dłuższe czasy - ja ustawiłem tym razem 9s. Przy 5-6 też się udawało, ale chyba lepiej dać za dużo niż za mało.

 

Podsumowując na 3 testowe ustawiania 3 się udały i to dość sprawnie i szybko. Niestety mimo idealnych warunków i opanowania procedury nie zrobiłem ani jednego zdjęcia. Powód? Szukaczo-guider spoczywał w zwykłej oprawie na szukacz przez co sztywność jego zamocowania pozostawiała wiele do życzenia (żeby nie powiedzieć, że była do dupy). W wyniku tego przy obrocie o 90 stopni wszystko miało nadmiar luzów, program dostawał błędne dane, wyliczał błędne położenie no i podawał błędne instrukcje ustawiania.

 

Dzięki wszystkim za cenne rady - problem z ustawianiem pozostawiam raczej za sobą :)

Edytowane przez Mateusz_D
literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zeszło 6 klatek - wszystko w punkt. Po kalibracji odczekałem 5 minut dopiero puściłem sesję. Wykres to ponad 40 minut a deklinacja nic - żadnych korekt.

2019-10-16_22h13_15.png.95d4f0e11e9565f03e7ac9a342bc8d4d.png

 

i żeby nie było że jakieś farmazony opowiadam

2019-10-16_22h17_30.png.a5c33fc1d7664127aae02ccf7df52384.png

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Mam rozumieć że PHD stwierdza iż nie potrzeba korekt w dec?

PHD stwierdza, że dryf nie jest na północ (jak masz ustawione) i dlatego nie wykonuje korekt. Przestaw na Południe lub na auto i wtedy będziesz miał korekty.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mały off top ale tyczy się sharpcap, mam problem z korzystaniem z sterownika ascom pod drugi czip Sbiga 2000.. w phd2 działa bez problemu natomiast w sharpcap dostaje taki komunikat... dotychczas bez problemu używałem ascomowych sterowników do kamer w sharpcap.

To ten sterownik. Domyślam się że brakuje jakiegoś pliku..lub coś w ten sposób.

SGP API Guider v1.3.0.

driver.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.