Skocz do zawartości

Sprzęt do astrofoto


miszle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem sprzętu do astrofotografii i nie wiem co wybrać. Jestem w posiadaniu GSO 8 na Dobsonie oraz lustrzanki Nikon D5000 (którą zamierzam wykorzystać do afoto). I mam takie pytanie: Czy trzeba kupić do tego inny teleskop? Słyszałem, że gdybym chciał fotografować ósemką, to musiałbym podnosić lustro. Wyczytałem że koniecznie będzie kupienie nowego montażu z napędem, jeżeli chciałbym fotografować z dłuższym czasem naświetlania. Interesuje mnie bardziej fotografia DSów niż planet. Jaki byłby najlepszy sprzęt do rozpoczęcia przygody z astrofotografią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chcę spróbować i wejść w astrofoto. Nie mam jeszcze doświadczenia, kończę dopiero podstawówkę:)  Bardzo dużo czytałem ale też nie wiem dokładnie co wybrać na początek. Myślałem o montażu SW EQ5  dlatego, że w razie czego mogę zawiesić na nim nawet swój teleskop Dobsona 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, miszle said:

Bardzo dużo czytałem ale też nie wiem dokładnie co wybrać. Myślałem o montażu SW EQ5  dlatego, że w razie czego mogę zawiesić na nim nawet swój teleskop Dobsona 8

Hej, a czytałeś podobne wątki na tym forum?

Nie wiem skąd pomysł, by na EQ-5 wieszać doba 8 - to kompletne nieporozumienie, ta tuba jest dużo za ciężka i wielka do tego lajtowego montażyku, niezależnie od znacznie zawyżonej, teoretycznej nośności tego monta podawanej przez producenta i sprzedawców. Zapomnij.

 

HAMAL Ci dobrze radzi, lustrzanka plus obiektywy - na początek mogą być stare szkła (M42 itp.), ucz się krok po kroku.

EQ-5 kusi ceną ale radzę kupić HEQ5, mniej szarpaniny, a i sprzedać go dużo łatwiej jakby co.

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Nie wiem skąd pomysł, by na EQ-5 wieszać doba 8 - to kompletne nieporozumienie, ta tuba jest dużo za ciężka i wielka do tego lajtowego montażyku

Ok, kierowałem się głównie udźwigiem podawanym przez producenta.

 

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

EQ-5 kusi ceną ale radzę kupić HEQ5

Niestety HEQ5 już mocno wykracza poza mój budżet.

 

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

HAMAL Ci dobrze radzi, lustrzanka plus obiektywy

Na razie posiadam 2 obiektywy: Nikkor 18-105mm, a drugi to Nikkor 35mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, miszle napisał:

Niestety HEQ5 już mocno wykracza poza mój budżet.

Pamiętaj, że do EQ5 musisz dokupić napęd i lunetkę, czyli dodatkowe kilkaset zł, a w HEQ5 są one od razu. Może trafisz dobrą okazję na HEQ5 na giełdzie. Jak nie, to EQ5 pod obiektywy też da radę, a potem można przejść na jakiś mały teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, miszle said:

 

Niestety HEQ5 już mocno wykracza poza mój budżet.

 

Na razie posiadam 2 obiektywy: Nikkor 18-105mm, a drugi to Nikkor 35mm.

Wiesz, możesz zacząć jeszcze inaczej - kupując SWA (Adventurer). (używka 1000-1500 zeta)

Ma nośność akurat pod DSLR+Tele lub mały refraktor i większość cech "prawdziwego" montażu paralaktycznego, nawet możliwość podpięcia guidera.

Ludzie robią tym maleństwem świetne fotki, wiedza jaką z nim zdobędziesz nie zmarnuje się przy dużym montażu a jakby co też łatwo będzie go sprzedać.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o taki?

https://deltaoptical.pl/glowica-astrofot-sw-star-adventurer-zestaw

To była by chyba najwygodniejsza opcja dla mnie, bo od razu ma napęd i lunetkę biegunową. Z czego widzę on jest bez statywu.

3 godziny temu, Agent Smith napisał:

kupując SWA (Adventurer). (używka 1000-1500 zeta)

A ta cena to za używkę od razu ze statywem? Bo z czego widzę to on jest dostępny tylko bez statywu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja kupiłem sobie nogi aluminiowe ze statywu pod teodolit, za 250zl wychaczysz, montaż SWSA, wymieniłem klin paralaktyczny, sąsiad dość nieudolnie wykonał mi we nim przejście na 5/8 wiec kupiłem nowy, jest o niebo lepiej, mam canona 70d zmodyfikowanego u Michała Kałużnego, filtr cls ccd astronomika( u mnie w Żorach niebo jest pomarańczowe) do tego sigme 70-200 f2.8 (zaczyna byc fajnie ostra przy (f4.0), choć jestem na etapie poszukiwań jakiegoś super-ostrego jupitera 21m. Samyang 16mm f2.0(świetny obiektyw - super szerokie kadry nim wychodzą i wybacza wiele błędów ostawień swsa) heliosa 44-2 na m42 58/2 trzeba przymykać go bo aberracja zabija, sigmę 35mm f1.4 (coś z nią nie tak bo ma rozjechana ostrość na 1/4 obrazu - tylko na gwiazdach to widac) polecanym szkiełkiem jest canon 50mm F1.8 II - tani jak na swoje możliwości, sam jak podreperuję budżet po tych jupiterach go nabędę.
Docelowo chciał bym szklarnie rozbudować o 85mm(myślę o jupiterze9) i 135 (chyba samyang manualny) ale to spore wydatki, sigma ma owe zakresy ale muszę wtedy jakoś mechanicznie blokować koło do regulacji bo lubi opaść jak aparat "wysoko patrzy".

Na ten moment chce jakos określić błąd okresowy mojego monta - tylko szukam po forum jak się to dobrze robi.labedz_2.thumb.jpg.cb3204ce665015972772e68513c5fbdb.jpg

Okolice labedzia wykonane owym samyangiem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.