Skocz do zawartości

Plejady - gdzie popełniam błąd?


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, znowu pomęczę Was pytaniem, gdzie popełniam błąd? Podczas kalibracji? Stackowania? Obrobce?

Mam materiał 25x5min do tego darki, biasy i flaty. Niby robię jak Bóg przekazał, a tak wychodzi sieczka, jak widać w załączniku.

 

Mam wrażenie, że źle stosuje flaty:

HISTORY       Bias Subtraction (Bias 1, 3040 x 2016, Bin1 x 1, Temp -15C,            
HISTORY       Exp Time 0ms)
HISTORY       Dark Subtraction (Dark 1, 3040 x 2016, Bin1 x 1, Temp -15C,            
HISTORY       Exp Time 300s)
HISTORY       Dark-Bias(Bias 1,3040 x 2016,Bin1 x 1,Temp -15C,Exp Time 0ms)
HISTORY       Flat Field (Flat 1, 3040 x 2016, Bin1 x 1, Temp -15C, Exp Time 1s)

 

Im bardziej wyciągam histogramem, tym większy gradient wyłazi.

maxim.png

Group1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy odróżnić winietę wynikającą z samego toru optycznego od gradientu , wynikającego z nierównomiernego oświetlenia nieba lub zaświetlenia z zewnątrz ( boczne światło itp) .  Gradientu nie skalibrujesz flatami.

Moim zdaniem skalibrowane masz poprawnie, a obecny gradient właśnie należy usunąć w procesie obróbki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam na telefonie więc może widzę niewyraźnie, ale czy darki się dobrze odjęły? Chyba widzę tam hot pixele. Oczywiście zero związku z gradientem. Myślę, że Duser może mieć rację.

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duser ma słusznego :) To jest gradient a nie złe flaty. Andrzej, usuń delikatnie w Dynamic Background Extraction w  Pixie bo tu trzeba uważać żeby przy okazji mgławicy nie wywalić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi wylazł taki oto piękny gradient :)

plejady.png.9c6c58117e555dbf5f929f35ad736cc4.png

 

A CCDInspector pokazuje tak, ten obraz z CCDInspectora chyba jest bardzo zły? Czy ten gradient, co jest powyżej wynika ze złego obrazu z CCDInspectora?

 

ccd_inspektor.png.cc0c90454c576fa15fdbb1f081b7f090.png

 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD inspektor nie ma nic wspólnego z gradientami. No co najwyżej fałszują wyniki pomiarów.

Gradient ABSOLUTNIE nie wynika z obrazu CCD inspektora, a sam wykres jest całkiem dobry.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

Gradient ABSOLUTNIE nie wynika z obrazu CCD inspektora

Źle się wyraziłem, miałem na myśli to, że gradient na zdjęciu wynika ze złej kolimacji teleskopu, co widać na wykresie CCDInspectora, ale rozumiem że to nie to. 

 

13 minut temu, gryf188 napisał:

Mało klatek ale przy tych czasach tej mgławicy chyba powinno się dać trochę więcej wyciągnąć

Wiem wiem, uczę się obróbki, czytam manuale, żona już groźnie zaczyna zerkac w moją stronę, co tam cię tak pochłonęło, pyta :D

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

że gradient na zdjęciu wynika ze złej kolimacji teleskopu

To nie ma ze sobą nic wspólnego. Moim zdaniem gradient to wina kalibracji (złe lub źle użyte flaty). Poza nią to mógłby być jakiś naturalny gradient od LP czy chmur, ale ten tutaj nie wygląda zbyt naturalnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

Andrzej, a gdzie ty tam widzisz z łąkolimację

Myślałem że to przesunięcie w lewo jest spore, dlatego próbowałem zrzucić winę na sprzęt :)

 

9 godzin temu, MateuszW napisał:

To nie ma ze sobą nic wspólnego

Ok, czyli wina sprzętu wykluczona. To mnie cieszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej podzielił się ze mną materiałem, mi się udało tyle wyłuskać..i moim zdaniem nawet ciut za mocno to wszystko pociągnąłem bo szum na tle już wyłazi.

Dla mnie za mało materiału, ale jak by było dwa razy więcej to piekło a niebo.  Pozdrawiam.

1214218413_finalm45.thumb.jpg.48b3a0886da949e4d11ac12e164737b0.jpg

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.