Jump to content
Sign in to follow this  
wessel

Nowa funkcjonalność standardowego Newtona - układ Cassegraina

Recommended Posts

Zakładam nowy wątek, bo koledzy poruszyli ciekawy  temat : ryszardo napisał : "Natomiast zastanawiam się, czy nie warto byłoby Minimo wyposażyć w dodatkowy kanał Cassegraina ( z ogniskiem wyprowadzonym na wysokości DEC )  ?. To byłby potężny sprzęt do planet, szczególnie do fotografii Wenus w UV." Resztę ciekawych postów Hamala i Ryszardo przerzucę jak dojadę do pracy.

Po co to wszystko? Po to aby wyeliminować jakiekolwiek szkło w torze optycznym przez które musi przejść wiązka światła, celem uniknięcia strat , szczególnie w paśmie UV.

Edited by wessel
  • Like 2

No więc tak:

@wessel Boję się tylko że lusterko sferyczne w okolicy DEC da za dużą obstrukcję.

@ryszardo Nie, nie - tu tylko zwykłe lusterko płaskie (kątowe wtórne) jak w Newtonie. Hiperboliczne jak przykazano na górze. Taki niepełny coude.

@HAMAL Ale dla wiązki odchodzącej od LG czy wracającej od LW do otworu w LG ?

@ryszardo Wracającej, chodzi o to, by nie psuć LG wierceniem otworu, więc ognisko mamy z boku, jak w Newtonie. To lusterko jest całkowicie w cieniu hiperbolicznego LW, więc nie winietuje.

Ciekawy pomysł. Mój zmodernizowany Newton Minimo ( opis tutaj) pozwala na takie ćwiczenia bez bólu.

No dobra , ale teraz do rzeczy - Cassegrain może być w różnych układach, ale mnie interesuje tylko taki układ, gdzie lustro główne będzie sferyczne i nie będę w nim musiał wiercić dziury.

Pozostają więc dwie możliwości : wtórne sferyczne i wtórne hiperboliczne.

I teraz zastanawiam się - co mi da zastosowanie wtórnego lustra hiperbolicznego, jeśli teleskop ma być stosowany WYŁĄCZNIE do astrofotografii planetarnej?

A źródło i koszt LW ?

Niemniej, pomysł Ryszardo intrygujący :) 

Edited by HAMAL

18 minut temu, wessel napisał:

teraz zastanawiam się - co mi da zastosowanie wtórnego lustra hiperbolicznego, jeśli teleskop ma być stosowany WYŁĄCZNIE do astrofotografii planetarnej?

Rzeczywiście, w tej sytuacji system Gregory ( mniejsze pole widzenia od Cassegraina) sprawdzi się doskonale,  a jest łatwiejszy ( banalny właściwie, bo LW1 jest wklęsłe) do wykonania.

18 minut temu, wessel napisał:

mnie interesuje tylko taki układ, gdzie lustro główne będzie sferyczne

Ale jest przecież paraboliczne?. Czy coś przeoczyłem?

Edited by ryszardo

Źródło znalazłem, ale na sferyczne- ok. 120 euro.

Nie wiem tylko czy dobrze liczę, bo promień wtórnego wyszedł mi 22.5 cm, a powiększenie  ok. 3,5. Założyłem ogniskową wynikową 4 metry.

• Like 1

6 minut temu, ryszardo napisał:

Rzeczywiście, w tej sytuacji system Gregory ( mniejsze pole widzenia od Cassegraina) sprawdzi się doskonale,  a jest łatwiejszy ( banalny właściwie, bo LW1 jest wklęsłe) do wykonania.

Ale jest przecież paraboliczne?. Czy coś przeoczyłem?

Tak, masz oczywiście rację. Byłem pewny że sferyczne :)

W tej sytuacji może jednak Gregory? Tylko tubus nieco dłuższy,  a wtórne wklęsłe elipsoidalne - banalne do wykonania, a nie wiem czy są takie oferowane na rynku.

Edited by ryszardo

Gregorian nie wchodzi w rachubę, bo musiałbym znacznie zmieniać konstrukcję, tak żeby ognisko wypadło przed LW.

Co powiecie na układ z LG - parabolicznym i LW sferycznym? Jakie wady optyczne będą?

W osi optycznej będzie rzecz jasna OK, ale trzeba by policzyć dopuszczalne odchyłki w polu widzenia. Spróbuję coś naleźć,  może na planety w centrum pola wystarczy.

Byłoby fajnie. :) .

Edited by ryszardo

Ryszard, tylko planetarne astrofoto! Jakbyś coś miał to daj znać, ja też szukam

A gdyby tak LW pożyczyć z innego sprzętu? Można by oszczędzić trochę :)

Też mam taki pomysł. Ale czy to będzie taniej? LW o średnicy powiedzmy 50 mm hiperboliczne ? I do tego jeszcze dopasowane do mojego LG?

Edited by wessel

Może jakiemuś miłośnikowi Hyperstara się kurzy? :D 

3 godziny temu, wessel napisał:

Gregorian nie wchodzi w rachubę, bo musiałbym znacznie zmieniać konstrukcję, tak żeby ognisko wypadło przed LW.

Tylko nowy profil nośny - nieduża robota...

P.S.

Ja tak optuję za Gregorym, bo LW można wykonać z dużo większą dokładnością niż hiperboliczne wypukłe ( zakładając figuryzację poza układem optycznym Minimo).

Z drugiej strony, gdyby figuryzować na torze optycznym Minimo, to można uzyskać ekstremalną dokładność korygując jednocześni wady LG. Dla UV to ważne.

Ale może za bardzo ponosi mnie fantazja. :) .

Edited by ryszardo

Ryszard, tylko planetarne astrofoto! Jakbyś coś miał to daj znać, ja też szukam

Tak jest! :) .

Maciek, mega sprawa, że masz ochotę działać!  :like:.

Edited by ryszardo

No to na razie wiem tyle, że hiperboliczne lustro dające f15 z moim głównym to będzie ciężka sprawa, bo wszyscy wchodzą raczej w mniejsze ogniskowe i dużą światłosiłę. Chyba pozostanie sferyczne , tylko kurde te wyliczenia mi dziwne wychodzą.

The radii of curvature of the primary and secondary mirrors, respectively, in the classic configuration are

R_1 = -\frac{2DF}{F - B}

and

R_2 = -\frac{2DB}{F - B - D}

where

•  F is the effective focal length of the system,
  •  B is the back focal length (the distance from the secondary to the focus), and
  • D is the distance between the two mirrors.

R1=150 cm

F= 400 cm

D= 110 cm

B= 30 cm

i z tego R2 wychodzi 25,38 cm ????

Edited by wessel

12 minut temu, wessel napisał:

R1=150 cm

Ale R1 = 300cm! ( ogniskowa to 1/2 R)  I chyba będzie OK :) .

Czekaj, ale R1 nie ma żadnego wpływu na R2!

Ten błąd nie ma żadnego wpływu na efekt końcowy :(

1 godzinę temu, wessel napisał:

No to na razie wiem tyle, że hiperboliczne lustro dające f15 z moim głównym to będzie ciężka sprawa, bo wszyscy wchodzą raczej w mniejsze ogniskowe i dużą światłosiłę. Chyba pozostanie sferyczne , tylko kurde te wyliczenia mi dziwne wychodzą.

The radii of curvature of the primary and secondary mirrors, respectively, in the classic configuration are

R_1 = -\frac{2DF}{F - B}

and

R_2 = -\frac{2DB}{F - B - D}

where

•  F is the effective focal length of the system,
  •  B is the back focal length (the distance from the secondary to the focus), and
  • D is the distance between the two mirrors.

R1=150 cm

F= 400 cm

D= 110 cm

B= 30 cm

i z tego R2 wychodzi 25,38 cm ????

No bo przyjmujesz 30cm do ogniska (parametr B).

Domyślam się, że w klasycznym układzie B jest trochę większe niż D (bo ognisko jest jeszcze za LG) , a w Twoich obliczeniach jest dużo mniejsze. 

Edited by Behlur_Olderys

W klasycznym układzie wiązka wychodzi przez dziurę w LG a ja chciałbym ją wyprowadzić tak jak w Newtonie. No ok. to może być niemożliwe. Czyli przyjmijmy wariant Ryszardo czyli układ jak w klasycznym Cassegranie tyle że wiązka przed LG jest wyprowadzona w bok dodatkowym lustrem płaskim, typowym od Netwona. Dla uproszczenia konstrukcji - żeby taki badyl nie wystawał z boku i wyciąg dał się zamocować z boku na tubusie LG - założę, że B= D i wtedy r2 czyli promień krzywizny lustra wtórnego wychodzi ok. 135 cm. To już zdecydowanie lepiej.

Powiększenie LW = 2,65 i to jakby się zgadza bo założona ogniskowa 400/ogniskową pierwotną 150 = 2,66 . Alleluja!

Zastępując lustrem Barlowa mam podobna ogniskową ale zero szkła!

Takie lustro kosztuje 173 euro.

Ale...znalazłem źródło na części i tam jest lustro fi 55 dające 3600 mm ognisko z moim LG- hiperboliczne. Czekam na cenę.

Edited by wessel
  • Like 1

Godzinę temu, wessel napisał:

Ale...znalazłem źródło na części i tam jest lustro fi 55 dające 3600 mm ognisko z moim LG- hiperboliczne. Czekam na cenę.

Super!

Nie wiem czy się nie pogubiłem, ale kombinacja parametrów D,F,B musi spełniać równanie na R1. Czy tak jest?

Zapowiada się ekstra! Może zdążysz jeszcze na wiosenną Wenus? :) .

Trzymam kciuki.

Kiedyś obserwowałem teleskopem  systemu Cassegraina – Nasmytha o ogniskowej 6300 mm może coś w tym stylu chciałbyś. Z tego co pamiętam to ognisko miało chyba 50 mm średnicy, Jowisz czy Saturn to był niesamowicie duży jakże mi brakuje tego sprzętu.

W klasycznym układzie wiązka wychodzi przez dziurę w LG a ja chciałbym ją wyprowadzić tak jak w Newtonie. No ok. to może być niemożliwe. Czyli przyjmijmy wariant Ryszardo czyli układ jak w klasycznym Cassegranie tyle że wiązka przed LG jest wyprowadzona w bok dodatkowym lustrem płaskim, typowym od Netwona. Dla uproszczenia konstrukcji - żeby taki badyl nie wystawał z boku i wyciąg dał się zamocować z boku na tubusie LG - założę, że B= D i wtedy r2 czyli promień krzywizny lustra wtórnego wychodzi ok. 135 cm. To już zdecydowanie lepiej.

Powiększenie LW = 2,65 i to jakby się zgadza bo założona ogniskowa 400/ogniskową pierwotną 150 = 2,66 . Alleluja!

Zastępując lustrem Barlowa mam podobna ogniskową ale zero szkła!

Takie lustro kosztuje 173 euro.

Dodam kilka słów od siebie, które mogą być pomocne przy projektowaniu ;)

Ja korzystam z tej strony przy wyznaczaniu parametrów dla Cassegraina:
http://www.astrophoto.sk/wp-content/uploads/cassegrain_e_main.html

Wtedy ustalam mm, Classical Cassegrain, Primary mirror diameter = 300, Primary mirror focal length = 1500, System focal length = 3500, Back focal length=0. Wtedy mam przypadek B=D, promień R2 to 1575mm, dystans D pomiędzy lustrami to 1050mm. Krzywizna 2 lustra -6.25, a więc hiperbola. Można dowolnie zmieniać parametry i się bawić.

Następnie wykorzystałem darmowy program OSLO Edu (plik z wpisanymi danymi dla tego teleskopu daję w załączniku). Wtedy wychodzi nam następujący teleskopik:

CN_300_3500_1.png.bfce504a81c84a18d30647eda3f47cd0.png

Odradzam od razu sferyczne lustro wtórne. Musi ono być idealnie dopasowane do całej konstrukcji. Czyli w tym przypadku hiperboliczne.

3 lustro umieściłem 750mm od wtórnego, wtedy zostaje nam 300mm backfocusu od toru optycznego, czyli 150mm od krawędzi lustra. Chyba wystarczająco na wyciąg i kamerę. Ale można zawsze przesunąć płaskie lustereczko od Newtona bliżej wtórnego. Albo zmieniać parametr B w powyższych wzorach. Jak widać po moich analizach nie będzie także obstrukcji z 3 lustra. Średnica 2 lustra to około 94-95mm, średnica płaskiego to około 60-70mm.

Analizując otrzymany obraz generowany przez taki teleskop:

CN_300_3500.png.28782fdc36c136d06265c9e19e4dc957.png

Jak widać obraz powinien być dobrej jakości, ale tylko wewnątrz 0,1 stopnia pola widzenia. Dalej będzie katastrofa z komą. Ale do zastosowań planetarnych powinno się nadawać.

Mam nadzieję, że cokolwiek ten mój wpis pomoże w rozważaniach :) Nie do końca obserwowałem ten i powiązane wątki, więc przepraszam, jeśli to nie wnosi nic w dyskusję.

Tomek

Cassegrain_Nasmyth_300_3500.len

CN_300_3500_2.png

Edited by Tomek96
  • Like 3

4 godziny temu, wessel napisał:

W klasycznym układzie wiązka wychodzi przez dziurę w LG a ja chciałbym ją wyprowadzić tak jak w Newtonie. No ok. to może być niemożliwe. Czyli przyjmijmy wariant Ryszardo czyli układ jak w klasycznym Cassegranie tyle że wiązka przed LG jest wyprowadzona w bok dodatkowym lustrem płaskim, typowym od Netwona. Dla uproszczenia konstrukcji - żeby taki badyl nie wystawał z boku i wyciąg dał się zamocować z boku na tubusie LG 

Widziałem w necie takie projekty już lata temu. Ludzie robili sobie Casski do wizuala na dosonie, np. jak ten: https://www.grattavetro.it/forums/reply/8324/?lang=en

Opcja z wyciągnięciem wyciągu w osi obrotu jest jeszcze lepsza bo chyba nie będzie rotacji pola.

• Like 1