Skocz do zawartości
  • 0

Kamerka VGA - czyli niemądy Polak po szkodzie.


wampum

Pytanie

Hej.

Jak to w życiu bywa chciałem być oszczędny i sprytny ale nie wyszło :huh2:

Kupiłem jakiś czas temu na największym sklepie interetowym świata z dalekiego wschodu kamerkę do mikroskopów.

Zamysł był taki, żeby ją użyć do avikowania Planet, Księżyca i Słońca.

Kamerka w opisie miała "VGA" więc myślałem, że chodzi o rozdzielczość, jak już odebrałem i okazało się że nie działa, doczytałem że owe "VGA" oznacza rodzaj sygnału nadawanego - ANALOGOWY.

I tutaj zrobił się problem, do tej pory nie udało mi się uruchomić kamerki na laptopie ani smartphonie. Urządzenia nieprzystosowane do odbioru analogowego sygnału video nie widzą tej kamerki.

Co innego TV - bez problemu robi jako monitor. Kamerka na dwa wyjścia (VGA i HDMI). 

Już poszerzyłem na tyle moją wiedzę na temat przesyłu sygnału, że dokupiłem tzw "grabber", który jako jedyne urządzenie (nie wydając majątku) może przekonwertować sygnał na cyfrowy i....no właśnie nadal nic. TZN. jak podepnę pomiędzy kamerkę a laptopa ten "grabber" to SharpCap i inne prograny wykrywają.....właśnie graberra (chyba). Ogólnie czane tło odbieranego obrazu bez możliwości ustawień podczas "capture". Już w desperacji dzisiaj odebrałem przejściówkę łącza VGA/HDMI mimo że kamera ma wyscie HDMI, ale sobie pomyślałem, że może pójdzie z VGA z przejściówką. I nadal nic....

Prośba do kogoś ogarniętego na forum z elektroniki i informatyki - jest jakiś sposób aby taką kamerkę uruchomić?, może jest jakiś program, apka na telefon zmieniające urządzenie w "monitor".

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W żadnym wypadku komp nie wykryje kamerki . Masz dobre przeczucia że tą kamerką nie będziesz mógł sterować z komputera. Zapomnij to NIE JEST KAMERKA USB.

Komp wykrywa grabera i to jest ok. I tylko tyle.

Jeżeli dobrze zainstalowałeś sterowniki od grabera, to powinneś mieć obraz z kamery w komputerze. Sharpcap lub inna aplikacja. Ale w opcjach musisz mieć odpowiednio wybrane wejście wideo.

 

 

 

Andrzej

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacznijmy od tego co to za kamera.

To że po podłączeniu grabbera do kompa sharpcap wykrywa grabber i nie ma zmiany ustawień to normalne. Niemniej powinien on pokazać jakiś obraz (nie ma do niego jakiegoś programu od producenta?).

Możliwe że w tej kamerze nie da się zmieniać ustawień i działa na automacie, a wtedy jest całkowicie nieprzydatna do astro. Do kamer przemysłowych ze złączem bnc można dokupić taki pilocik wpinany w kabel, któy umożliwia zmianę ustawień. Po BNC idzie taki sam sygnał jak w VGA (czyli złącze RCA?), ale nie wiem czy Twoja kamera również obsługuje takie sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, MateuszW napisał:

Zacznijmy od tego co to za kamera.

To że po podłączeniu grabbera do kompa sharpcap wykrywa grabber i nie ma zmiany ustawień to normalne. Niemniej powinien on pokazać jakiś obraz (nie ma do niego jakiegoś programu od producenta?).

Możliwe że w tej kamerze nie da się zmieniać ustawień i działa na automacie, a wtedy jest całkowicie nieprzydatna do astro. Do kamer przemysłowych ze złączem bnc można dokupić taki pilocik wpinany w kabel, któy umożliwia zmianę ustawień. Po BNC idzie taki sam sygnał jak w VGA (czyli złącze RCA?), ale nie wiem czy Twoja kamera również obsługuje takie sterowanie.

Obraz poprzez "grabbera" jest tylko czarny - w opcjach ogólnych SharpCapa można zmieniać, kontrast, jasność itd. ale nie daje to żadnego efektu - obraz nadal czarny.

Kamerka ma własne oprogramowanie, po podłaczeniu do TV. wyświetla się własne mocno rozbudowane "Menu" - z 8 lub 9 ustawień obrazu, gdzie po kliknięciu wchodzi się w opcje wyboru lub kolejne podmenu. Jest wszystko: ekspozycja, saturacja, kontrast/ balans bieli/ odświerzanie/ ilość klatek przy dwóch rozdzielczościacch i wiele innych o jakich nie słyszałem.

 

Poniżej zdjęcia kamerki, tego typu kamer jest bardzo dużo i to takie, które działałyby bez problemu z komputerem jak każda kamerka do astrofoto. Ja wybrałem jednak tą, bo ma bardzo dobry chip Sony do obrazowania nocnego nieba.

 

P00408-113209.jpg

P00408-113258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, wampum napisał:

Kamerka ma własne oprogramowanie, po podłaczeniu do TV. wyświetla się własne mocno rozbudowane "Menu" - z 8 lub 9 ustawień obrazu, gdzie po kliknięciu wchodzi się w opcje wyboru lub kolejne podmenu. Jest wszystko: ekspozycja, saturacja, kontrast/ balans bieli/ odświerzanie/ ilość klatek przy dwóch rozdzielczościacch i wiele innych o jakich nie słyszałem.

ale menu jest obsługiwane klawiszami na obudowie kamerki, a nie z poziomu komputera po kablu analogowym

może po HDMI da się sterować kamerką ale na wiele bym nie liczył

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, wampum napisał:

Kamerka ma własne oprogramowanie, po podłaczeniu do TV. wyświetla się własne mocno rozbudowane "Menu" - z 8 lub 9 ustawień obrazu, gdzie po kliknięciu wchodzi się w opcje wyboru lub kolejne podmenu. Jest wszystko: ekspozycja, saturacja, kontrast/ balans bieli/ odświerzanie/ ilość klatek przy dwóch rozdzielczościacch i wiele innych o jakich nie słyszałem.

No to czyli da się zmieniać ustawienia w kamerze, to dobrze.

 

Nareszcie rozumiem o jakie złącza chodzi :) Po pierwsze - podłączałeś do TV tylko poprzez VGA czy HDMI też działo? Jeśli hdmi do TV nie działa to framegrabber też pewnie jej nie zobaczy, bo to oznacza że coś jest skopane w kamerze (nie ma jakiejś opcji w menu która włączy hdmi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

mówisz że wyświetla się na TV, ale wyświetla się po podłączeniu przez VGA czy HDMI?

jeżeli TV nie odbiera HDMI to nic dziwnego że grabber też nie. w tych kamerach czasem jest przełączenie wyjścia poprzez naciśnięcie jednego z przycisków góra/dół/lewo/prawo podczas włączania zasilania. ale może też ta kamera w ogóle nie ma wyjścia HDMI tylko przypadkiem zostało gniazdko bo akurat mieli takie panele tylne a w samej kamerze wewnątrz go nie ma (czy było HDMI w opisie produktu?)

 

"przejściówki" VGA do HDMI są dwóch rodzajów:

  • jedna to kabelek vga podłączony do styków HDMI, on niczego nie zamienia tylko służy do podłączania urządzeń, które obsługują (między innymi) VGA ale poprzez gniazdko HDMI bo tak było wygodniej (nie chcemy wbudowywać kolejnego i to dużego gniazda VGA dla i tak rzadko używanej funkcji). taka przejściówka nie sprawi że grabber HDMI zacznie odbierać VGA.
  • drugi rodzaj to urządzenia, które przechwytują klatki VGA i generują sygnał HDMI i takie rzeczywiście pozwalają na odebranie obrazu z VGA poprzez grabber HDMI.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, szuu napisał:

mówisz że wyświetla się na TV, ale wyświetla się po podłączeniu przez VGA czy HDMI?

jeżeli TV nie odbiera HDMI to nic dziwnego że grabber też nie. w tych kamerach czasem jest przełączenie wyjścia poprzez naciśnięcie jednego z przycisków góra/dół/lewo/prawo podczas włączania zasilania. ale może też ta kamera w ogóle nie ma wyjścia HDMI tylko przypadkiem zostało gniazdko bo akurat mieli takie panele tylne a w samej kamerze wewnątrz go nie ma (czy było HDMI w opisie produktu?)

 

"przejściówki" VGA do HDMI są dwóch rodzajów:

  • jedna to kabelek vga podłączony do styków HDMI, on niczego nie zamienia tylko służy do podłączania urządzeń, które obsługują (między innymi) VGA ale poprzez gniazdko HDMI bo tak było wygodniej (nie chcemy wbudowywać kolejnego i to dużego gniazda VGA dla i tak rzadko używanej funkcji). taka przejściówka nie sprawi że grabber HDMI zacznie odbierać VGA.
  • drugi rodzaj to urządzenia, które przechwytują klatki VGA i generują sygnał HDMI i takie rzeczywiście pozwalają na odebranie obrazu z VGA poprzez grabber HDMI.

Do TV podłączam się bezpośrednio przez kabel HDMI/HDMI bo nie mam VGA/HDMI lub VGA/VGA. 

Podsumowując:

Podłączenie przez HDMI/HDMI - TV działa/ laptop - nawet nie wykrywa urządzenia.

Podłączenie HDMI / GRABER/ HDMI lub USB-C - sprawdzne z laptopem / wykrywa urządzenie (prawdopodobnie grabber)/ nie ma opci ustawień.

Podłączenie VGA/konwenter VGA na HDMI z własnym zasilaniem  - nie wykrywa/ po dołączeniu graberra - laptop wykrywa grabbera (jak wyżej.

Aczolwiek nie jestem pewien czy Windowa wykrywa urządzenie :grabber czy kamerkę przez grabbera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za pomoc, bedę kombinował jak ją uruchomić.

Ktoś może się zastanawiać, dlaczego tak sobie utrudniam życie, skoro można  kupić dedykowaną kamerkę do astrofoto planetarnego czy DS i spokojnie działac.

Ano właśnie dlatego że można ją kupić tak jak każdy inny, akurat jestem tą jednostką, która zawsze się zastanawia dlaczego musze kupić to co inni i zapłacić za produkt z góry ustaloną cenę przez producenta. I szukam....czytam....i cały czas wpadam na taką samą sytuację. Wybór produktów (nie tylko kamer wszystkiego byłby dużo większy tylko management producentów sprytnie kieruje Nas dając Nam "niby wybór", ale za ten wybór trzeba bardzo słono na na podobnym poziomie zapłacić.

Idelanym przykładem jest właśnie ta kamerka.....a dokładnie sensor w niej umieszczony. SONY IMX307.

Swego czasu jak pojawiała się zapowiedź nowych kamer serii Sony IMX na rynku gdzie był min. ten sensor, na kilku zagranicznych forach dosć szybko zauważono że ta kamera ma bliźniaczą specyfikację do IMX290. Wielu liczyło, że skoro tak to i sensor IMX307 pojawi się w ofercie kamer astrofotograficznych.

Dość fajnie jest to opisane na francuskim wątku astrofotograicznym: https://www.webastro.net/forums/topic/155460-comparatif-des-derniers-capteurs-sony-cmos-imx385-imx294-et-imx183/

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy...kamerki z sensorem IMX290 kosztują średnio 1500pln. Kamerka z sensorem IMX307 (nie astrofotograficzna) kosztuje średnio ponizej 200pln. 

Wielu astrofotgrafów liczyło na to że wraz z sensorem INM290 pojawi się IMX307 bo jest po prostu kilkakrotnie tańsza. No i wlaśnie...nic z tego, zadziałał tutaj włąśnie zmysł niejakiego managera "Sztefana", skoro jest wybór to dajemy droższą i obcinamy możliwość wyboru - zostaliśmy z droższą kamerą na Sony IMX290. 

Ktoś może polemizować, że są inne tańsze sensory IMX więc wybór jest, tylko jestem wręcz pewien, że jakbym pogrzebał i porównał wszystkie sensory IMX to okazałoby się, że nawet do starej IMX120 znajdzie się dużo tańszy odpowiednik.

No cóż, takie czasy mamy, niby wybór ale jednak sprytnie sterowany odgórnie.

 

A co do tytułu postu.....miało być tak pieknie kamerka za 190pln i działamy a tutaj grabber za kolejne 120pln + adapter i cholera wie co jeszcze.....na razie i tak jest taniej nawet od używki na IMX290, ale czasami jednak kombinowanie nie popłaca (z mojego doświadczenia wtopy to takie 20%).

Pozdrawiam i poddaję temat do dalszej dyskusji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolego akurat tak się składa że znam temat tych kamerek (używane do mikroskopów) i muszę Cię zmartwić ... o ile ta kamera daje w miarę dobry obraz na monitorze (pod warunkiem że masz wersje FHD a nie HD) to podłączenie tej kamery do jakiegokolwiek przetwornika sygnału z analogu na cyfrowy to będziesz miał już obraz ala Majkrosoft Lajf Kam ... tak ... niestety ale 

idac tyloma drogami (niby tańszymi) wychodzisz na tym coraz gorzej ... wiem co mowie bo też tego próbowałem ...    myślisz ze dlaczego nie ma tych kamer z interfejsem USB ??? hm ?? nie jeden na świecie jest taki co myślał podobnie jak Ty ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, niestety, to jest kamera analogowaale w nowoczesnym wydaniu i HDMI w tych kamerach przenosi tylko zreplikowany sygnał VGA. To HDMI w zastępstwie DVI - tylko do obsługi monitorów - piny cyfrowe są nieobsługiwane. Tu ratuje Cie tylko grabber VGA/USB jak na foto. W tych kamerach menu działa tylko pod przyciskami. Są inne modele tych kamer ze sterowaniem pilotem i wtedy nie trącasz kamery, ale jest też wersja wyposażona w WiFi oraz ina z USB2.0 jak i USB3.0, gdzie można sterować softem i zbierac materiał prosto na kompa. Zdarza się, że te kamery nie są widziane przez programy do guidowania.

USB3-SVGA.jpg.e23cd4bb6deb163b6849656c29b3490d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.