Skocz do zawartości

Canon 1000D mod a balans bieli


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Znajomy usunął mi filtr ir z matrycy - no i mam swojego moda hehhe

Aparat teraz robi zdjęcia takie różowe.

 

No i moje pytanie brzmi: Czy podczas fotografowania nieba ingerować w balans bieli? Czy po prostu tak jak jest i focić?

Czy to nie spowoduje, że wszystkie gwiazdy będą w odcieniu czerwonym ?

 

95021902_551130585818681_466883749896781824_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RomekAstrobaza napisał:

Został wyciągnięty tylko ten canonowski filtr  nic nowego w zastępstwie nie ma

No to możesz mieć problem ze złapaniem ostrości, dużymi gwiazdami i tym, że fotki będą tonęły w czerwieni. Chyba @astrocola coś więcej może o tym powiedzieć :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchajcie takie pytanko jeszcze.

 

Robiąc moda usunięty został filtr właśnie chyba ir cut z aparatu prawda?

 

To po co tam.nowy instalowac ir cut?

 

Czy nie wystarczy jakiś vfiltr UV?

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, monter napisał:

W moim C1100D mod nic nie siedzi zamiast usuniętego i jakoś sobie dajemy radę ;) @RomekAstrobaza jak będę w domu to podeślę Ci wzornik do WB. Wskazujesz w aparacie, że ma z niego korzystać i po problemie. 

Dzięki i instrukcje jak go wskazać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, monter napisał:

W moim C1100D mod nic nie siedzi zamiast usuniętego i jakoś sobie dajemy radę ;) @RomekAstrobaza jak będę w domu to podeślę Ci wzornik do WB. Wskazujesz w aparacie, że ma z niego korzystać i po problemie. 

I z takim ręcznie ustawionym balansem robisz zdjęcie astro tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej  ja tez używam tego aparatu do astrofoto. Jeśli chcesz mieć "normalne kolory" to sfotografuj sobie  równo oświetloną białą kartę. Następnie w nastawach White Balance  w aparacie wybierz własny i wskaż to właśnie zdjęcie białej kartki. Co do IR/CUT ja nie używałem za to w celu niwelowania zaświetlenia  miejskiego w puszczce znalazł się CLS EOS clip. W przypadku szerokich kadrów <200 mm nie powinieneś zauważyć  efektu nadmuchanych gwiazd.

Edytowane przez szary19
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szary19 napisał:

Hej  ja tez używam tego aparatu do astrofoto. Jeśli chcesz mieć "normalne kolory" to sfotografuj sobie  równo oświetloną białą kartę. Następnie w nastawach White Balance  w aparacie wybierz własny i wskaż to właśnie zdjęcie białej kartki. Co do IR/CUT ja nie używałem za to w celu niwelowania zaświetlenia  miejskiego w puszczce znalazł się CLS EOS clip. W przypadku szerokich kadrów <200 mm nie powinieneś zauważyć  efektu nadmuchanych gwiazd.

Dzięki 

Czyli jak w przyszłości kupię samyanga 135mm to nie muszę się martwić słabymi gwiazdkami?

Choć 135mm w apsc to będzie już ponad 200mm jednak.

 

Używałeś może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zależy co ci wyciągnął. Jest opcja usunięcia jednego z filtrów, wtedy masz elegancko czuły na wodór aparat, podczerwieni puszcza mało, da radę bez dodatkowego filtra UV, a po poprawkach na WB możesz focić dziennie normalnie. Wada - nie masz full spectrum, a to fajna zabawka. Jak wyciągniesz wszystko, to wtedy masz full spectrum. Wtedy filtr UV/IR jest konieczny - taki filtr do astro puszcza kilkadziesiąt nm więcej, obejmując już emisję wodoru. Z foto dziennym bez takiego filtra też ciężko. Zalety - masz full spectrum, kup jakiś tani IR PASS i możesz robić fajne fotki w IR:)

Balans bieli jest sprawą wtórną. Jeśli zbierasz RAW, balans ich nie dotyczy w ogóle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, calla napisał:

Hej. Zależy co ci wyciągnął. Jest opcja usunięcia jednego z filtrów, wtedy masz elegancko czuły na wodór aparat, podczerwieni puszcza mało, da radę bez dodatkowego filtra UV, a po poprawkach na WB możesz focić dziennie normalnie. Wada - nie masz full spectrum, a to fajna zabawka. Jak wyciągniesz wszystko, to wtedy masz full spectrum. Wtedy filtr UV/IR jest konieczny - taki filtr do astro puszcza kilkadziesiąt nm więcej, obejmując już emisję wodoru. Z foto dziennym bez takiego filtra też ciężko. Zalety - masz full spectrum, kup jakiś tani IR PASS i możesz robić fajne fotki w IR:)

Balans bieli jest sprawą wtórną. Jeśli zbierasz RAW, balans ich nie dotyczy w ogóle.

Mam full spectrum.

Wszystko wyciągnięte ;)

 

To przy krótkich ogniskowych (u mnie 50mm na apsc 80mm wychodzi) bez tego filtra nie pofoce normalnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.