Skocz do zawartości

Forum Astromaniak - ogłoszenia, problemy, wnioski, zapytania


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Edgens napisał:

Takie i podobne Newtony z małym F na sferycznej optyce budowałem ponad 30-lat temu jak byłem nastolatkiem , w tym  mój największy D-215mm F-2150mm jak i kilka mniejszych.Ale z optyką wykonaną własnoręcznie i mam te tematy już dawno poza sobą , jak i tymi Teleskopami zachwyt czy zauroczenie.Możecie pisać co uważacie.Nie wchodzę w dalszą polemikę , gdyż klepać w klawiaturę jest łatwo a sprawa ma się inaczej podczas rozmów i spotkań na Zlocie.Tak że z mojej strony dziękuje za dalszą dyskusję i opuszczam ten temat.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Chętnie obejrzę te twoje zbudowane teleskopy i wykonane lustra,pewnie masz zdjęcia i opisy,takie rzeczy się trzyma jak relikwie w szufladzie na pamiątkę.,Ja i Mateusz  w przeciwieństwie do Ciebie coś robimy a nie dużo gadamy... czy jak to piszesz klepiemy w klawiaturę .Ty jedynie byłeś inicjatorem ataku na nasze projekty a teraz grasz dobrego wujka.Taka moja rada,zastanów się trzy razy za nim coś napiszesz albo zrobisz póki nie pójdzie w Twoją stronę kolejny mocny pocisk.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas zlotu Ty byłeś Krzyśku bardziej zainteresowany "kawą" niż patrzeniem w niebo. A teraz tępisz każdą wypowiedź, która ośmiela się podważać nienaruszalny mit o tym, że małe (5"-7") APO jest the best i jest to docelowy teleskop.

 

Właśnie podczas zlotu była spora grupka osób zachwycona obrazami jakie daje planetarny Netwom Mateusza. Stojący obok APO Daniela, czy też troche dalej 7" APO takiego zainteresowania i zachwytami w jakości dawanych obrazów nie wzbudziły. W rozmowach na zlocie było mówione, że Netwon pozamiatał te dwa refraktory APO i nikt z ocbecnych nie protestował. Swoją szansę na wlasne obserwacje i porównania miałeś, ale z niej nie skorzystałeś, a teraz wypowiedzi o powyższym na astromaniaku nie ma, więc nie twierdź, że nic nie cenzurujesz. Bo ciągle się rozmijasz z prawdą. Wypowiedzi same się przecież nie kasują. 

 

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mkowalik napisał:

Koledzy,

 

Nie wiem co robic. Administrator KrzysiekP z astromaniaka szaleje. Kasuje merytoryczne posty, które są niezgodne z jego światopoglądem sprzętowym. Zaczęło się w sierpniu od skasowania kilkadziesięciu wypowiedzi o doświadczeniach obserwacyjno-sprzętowych uczestników w temacie Zlotu na Kudłaczach. Być może "belką w oku" były super obrazy planet z planetarnego 200mm F/9 Netwona ATM MateuszaF, który według mnie z łatwością (różnicę było widać od razu po spojrzeniu do okularu) na Saturnie pokonał 130 mm refraktor APO Daniela. Ten Newton kosztuje ułamek ceny tego APO. Inny obecny na zlocie refraktor APO 185 mm w mojej opinii również nie pokonał wspominanego Newtona. Nie było tego wow po spojrzeniu w ten 185 mm refraktor. W każdym razie uwagi o wrażeniach z obserwacji i porównania tych teleskopów były systematycznie przez Krzyska z astromaniaka usuwane i umniejszane. Za zwracanie uwagi na ten fakt i "jakość" jego moderacji, którą nazywałem CENZURĄ, oraz merytorykę odpowiedzi jakie Krzysiek udziela dostałem bana.

 

Niestety moje i innych uwagi na zachowanie administracji astromaniaka nie pomogły. Krzysiek cały czas usuwa swoje i posty innych użytkowników, które merytorycznie pokazują mu, że jest w błędzie, albo że pisze głupoty. Część swoich postów bezpośrednio edytuje w bazie, tak że nie widać że były edytowane. Sam o tym napisał w jednym z wątków. Użytkownik witos  nawet ostatnio zastosował autocenzurę i usunął (wykropkował treść - bo nie mół skasować) swoje pochlebne wpisy o jakości wykonania Newtona ATM Mateusza. Ratujcie..... bo jaki astromaniak był to był, ale czasem coś mądrego można było tam przeczytać, ale teraz to jest kompletna tragedia i strasznie mi się nie podoba, że praca jaką włożył Mateusz w zbudowanie tego teleskopu na najwyższej klasy optyce Pana Stefana jest w taki sposób umniejszana, byleby nie podważać pozycji świętego grala w sprzętowym świecie teleskopów, czyli drogiego, premium (jak jeden z użytkowników maniaka napisał) refraktora APO.

 

Zobaczcie chociaż ten wątek póki jeszcze jest. 

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&p=566899#p566899

 

To tak delikatnie mówiąc, ale czy możesz mojej osoby nie mieszać do swoich gierek.

 

Dla zainteresowanych tu jest temat sporów, niech każdy wyciągnie swoje wnioski.

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=63661

 

 

 

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej kuriozalne w całej sprawie jest to, że pojawienie się amatorskiej konstrukcji newtonów o świetnej optyce zamiast być docenione wywołuje poważny  kryzys i prymitywną cenzurą jaką jest wycinanie "niewygodnych opinii" Wątek podlinkowany wyżej to takie rozmydlanie problemu i próba odwrócenia kota ogonem już po fakcie. 

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

31 minut temu, Bocian napisał:

Najbardziej kuriozalne w całej sprawie jest to, że pojawienie się amatorskiej konstrukcji newtonów o świetnej optyce zamiast być docenione wywołuje poważny  kryzys i prymitywną cenzurą jaką jest wycinanie "niewygodnych opinii" Wątek podlinkowany wyżej to takie rozmydlanie problemu i próba odwrócenia kota ogonem już po fakcie. 

 

Brałeś udział w tej dyskusji na AM w wątku Zlot Kudłacze ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, anatol napisał:

Ja również brałem udział w tych przepychankach, ale w końcu odpuściłem, naprawdę szkoda mi na to czasu. 

Tę całą sytuację i rolę w niej głównego admina można spuentować cytatem z Biblii :  Pycha kroczy przed upadkiem. 

NIe,,pycha" czyt. opinia, zjadła jednych i drugich. Tych co woleli obrazy z APO i tych co wychwalali obrazy z Planetarnego Newtona. 

Nie ma wygranych ani przegranych, każda konstrukcja ma swoje wady i zalety. Niestety ale niektórzy koledzy nie wytrzymali opinii tych co woleli obraz z bardzo dobrego APO130LZOS i CFF185 niż z Planetarnych Newtonów 150/1200, 200/1815. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to że wieloletni koledzy poróżnili się przez taki błachy powód.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz podkreślę, bo do Ciebie to kolego Witos jak widac nie dociera.

Nie chodzi o to, że planetarny Newton dał zdecydowanie lepsze obrazy od 130mm APO Daniela, tylko chodzi o to, że kasujecie posty i cenzurujecie wypowiedzi swoje i innych  i nie potraficie nawiązać merytorycznej dyskusji.....bo APO to APO i z definicji jest lepsze niż Netwon.

 

Np. Krzysiek publicznie wyśmiewał  się z przytoczonej przez Maćka opinii zagranicznego astronoma o Newtonach, po czym skasował swoje i Maćka wypowiedzi na ten temat. Za takie zachowanie powinień dostać bana na pół roku na astromaniaku i dożywotni  zakaz jego moderacji, ale to przecież jedyny i słuszny administrator astromaniaka.

 

Tak się zastanawiam, czemu jesteście tacy zawzięci i konsekwentni w tych działaniach (umniejszania jakości dawanych obrazów przez ATM Netowny Mateusza i Krzyśka), czyżby chodziło o to, że ten planetarny Newton zepsuje komuś rynek na drogie refraktory lub newtony, czy może to rzeczywiście jest to APO fanatyzm? Jeśli chodzi o to pierwsze to informuję, że już to się dokonało, bo powstanie kilka planetarnych Newtonów dla osób ze zlotu, które się przekonały o jakości obrazów dawanych przez te teleskopy. Sam Mateusz pewnie też chętnie udostępni plany i poradzi jak taki teleskop wykonać samemu. Ja sam mam czasem możliwość prowadzenia pokazów nieba dla osób spoza środowiska astro-amatorów i z pewnością skorzystam z tych okazji do zachwalania tańszych i lepszych rozwiązań ATM, tak żeby nowi koledzy i koleżanki mogli cieszyć oczy teleskopami za rozsądne pieniądze, a nie odkładali górki pieniędzy na tzw "PREMIUM APO", żeby poczuć się lepiej niż inni.

 

Na koniec dodam, iż uważam, że chińskie masowo produkowane teleskopy są na tyle dobre, że jak się trafią dobre warunki obserwacyjne to też potrafią cieszyć oczy na planetach. A to też było wyśmiewane w tych wątkach APO vs ATM Newton. 

 

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mkowalik napisał:

Jeszcze raz podkreślę, bo do Ciebie to kolego Witos jak widac nie dociera.

Nie chodzi o to, że planetarny Newton dał zdecydowanie lepsze obrazy od 130mm APO Daniela, tylko chodzi o to, że kasujecie posty i cenzurujecie wypowiedzi swoje i innych  i nie potraficie nawiązać merytorycznej dyskusji.....bo APO to APO i z definicji jest lepsze niż Netwon.

 

Np. Krzysiek publicznie wyśmiewał  się z przytoczonej przez Maćka opinii zagranicznego astronoma o Newtonach, po czym skasował swoje i Maćka wypowiedzi na ten temat. Za takie zachowanie powinień dostać bana na pół roku na astromaniaku i dożywotni  zakaz jego moderacji, ale to przecież jedyny i słuszny administrator astromaniaka.

 

Tak się zastanawiam, czemu jesteście tacy zawzięci i konsekwentni w tych działaniach (umniejszania jakości dawanych obrazów przez ATM Netowny Mateusza i Krzyśka), czyżby chodziło o to, że ten planetarny Newton zepsuje komuś rynek na drogie refraktory lub newtony, czy może to rzeczywiście jest to APO fanatyzm? Jeśli chodzi o to pierwsze to informuję, że już to się dokonało, bo powstanie kilka planetarnych Newtonów dla osób ze zlotu, które się przekonały o jakości obrazów dawanych przez te teleskopy. Sam Mateusz pewnie też chętnie udostępni plany i poradzi jak taki teleskop wykonać samemu. Ja sam mam czasem możliwość prowadzenia pokazów nieba dla osób spoza środowiska astro-amatorów i z pewnością skorzystam z tych okazji do zachwalania tańszych i lepszych rozwiązań ATM, tak żeby nowi koledzy i koleżanki mogli cieszyć oczy teleskopami za rozsądne pieniądze, a nie odkładali górki pieniędzy na tzw "PREMIUM APO", żeby poczuć się lepiej niż inni.

 

Na koniec dodam, iż uważam, że chińskie masowo produkowane teleskopy są na tyle dobre, że jak się trafią dobre warunki obserwacyjne to też potrafią cieszyć oczy na planetach. A to też było wyśmiewane w tych wątkach APO vs ATM Newton. 

 

Dziękuję za wyjaśnienie, naprawdę mnie oświeciło.

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Witos napisał:

NIe,,pycha" czyt. opinia, zjadła jednych i drugich. Tych co woleli obrazy z APO i tych co wychwalali obrazy z Planetarnego Newtona. 

Nie ma wygranych ani przegranych, każda konstrukcja ma swoje wady i zalety. Niestety ale niektórzy koledzy nie wytrzymali opinii tych co woleli obraz z bardzo dobrego APO130LZOS i CFF185 niż z Planetarnych Newtonów 150/1200, 200/1815. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to że wieloletni koledzy poróżnili się przez taki błachy powód.

Bzdura. Sugerujesz winę po obu stronach a to nieprawda. 

Jestem na  Astromaniaku od paru lat ale takiej zajadłości jeszcze tam nie było. 

I jeszcze jedno - zawsze byłem (i jestem) zwolennikiem wolnego rynku i krytykowałem forumowe przejawy prób jego regulacji i zawsze stawałem murem za Krzysztofem_P, który jak powszechnie wiadomo handluje sprzętem do czego ma pełne prawo, bo teleskop to taki sam towar jak każdy inny. 

Ale ostatnio bardzo mocno mnie zastanawia czy Krzysztof nie wykorzystuje jednak forum w celach lobbingowych. 

Jak powiedział kiedyś klasyk z mównicy sejmowej czyli Janusz Korwin-Mikke "jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze". 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy na ukonczenie tego smutnego taśemca dodać że kol. mkowalik został zablokowany przez administracje AM, a Ja z kolegą Krzyśkiem (Bolid25) zabraliśmy swoje "manele" i piszemy tylko na lokalnym forum w spokojnej i koleżenskiej atmosferze.

 

 

Edytowane przez Mateusz F
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mateusz F napisał:

Należy na ukonczenie tego smutnego taśemca dodać że kol. mkowalik został zablokowany przez administracje AM, a Ja z kolegą Krzyśkiem (Bolid25) zabraliśmy swoje "manele" i piszemy tylko na lokalnym forum w spokojnej j koleżenskiej atmosferze.

 

 

Trochę to dziwne że tylko biedny bogu ducha winny mkowalik dostał bana. Ciekawe czym sobie zasłużył.

 

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie napisał nic więcej niż powyżej , dodatkowo Ja moimi wypowiedziami też nikomu krzywdy nie zrobiłem a mimo to spotkałem się z wyśmiewnymi komentażami i zrobieniem chlewu w moim wątku gdzie opisywalem zwyczajowo budowę teleskopu w czym kolega też miał swój udział.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mateusz F napisał:

No nie napisał nic więcej niż powyżej , dodatkowo Ja moimi wypowiedziami też nikomu krzywdy nie zrobiłem a mimo to spotkałem się z wyśmiewnymi komentażami i zrobieniem chlewu w moim wątku gdzie opisywalem zwyczajowo budowę teleskopu w czym kolega też miał swój udział.

Matusz, szczerze to nie przypominam sobie żeby ktokolwiek wyśmiewał się na temat Twoich wpisów a tym bardziej budowy czy widoków jakie dawał Twój Newton. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, anatol napisał:

Z tego co pamiętam to kolega mkowalik jako pierwszy ujawnił, że niektóre osoby w trakcie obserwacji na słynnym zlocie były po paru butelkach żółtego płynu co samo w sobie nie jest złe, ale jak wiadomo ma wpływ na zmysł wzroku i odbiór rzeczywistości. 

Jak dobrze pamiętam, ale byłem tylko 3 dni na zlocie, to albo był obserwacje albo sączenie 

 

11 minut temu, Mateusz F napisał:

Kolega wykropkował swoje posty co zburzyło calkowicie chronologie dyskusji zmieniaja ją w nieczytelny chlew.

Jeśli w ten sposób się przyczyniłem do zrobienia chlewu to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru.

 

Oto kilka moich już usuniętych/wykropkowanych wpisów zaciekle cytował mkowalik i na bierząco ,,prostował " 

 

witos napisał(a):
Jest wiele opinii na Forum Cloudy Night że przez obiektyw 200mm widać podobnie DSy jak przez duże lustra 16" :shock: Posiadam oprócz dużego lustra 14"



Przekłamujesz i naciągasz fakty, bo te 14 cali to pewnie teleskopy z dużą światłosiłą do obserwacji DSów a nie planet.
 

witos napisał(a):
Marsa nigdy nie zobaczę w takim stylu jak przez porządne APO, bo jest to optycznie niemożliwe



Zgadzam się, przez małe APO zobaczysz Marsa jako kolorową kulkę bez większych detali, a te mniejsze dodasz sobie oczami wyobraźni. Duża srednica lustra daje rozdzielczość i tego nie przeskoczysz. Newton o malej światłosile zapewni bdb kontrast i w efekcie obraz z niego będzie lepszy od mniejszego APO.
 

witos napisał(a):
doskonałe optycznie Edki 80/100/120 nie dorównują Premium APO.



Nie wiem dlaczego znowu tak to słowo "Premium" akcentujesz. Czy droższy oznacza zawsze lepszy? Chyba nie.
 

witos napisał(a):
Wiem bo nie raz porównywałem np. złotego ED80 z FC76DCU, gdzie TAK na Marsie kontrastem miażdżył Edka a gdzie tu dopiero porównanie do lustra. Większe lustro wygra rozdzielczością i tyle w temacie jak dla mnie.



Za kontrast nie jest odpowiedzialna tylko optyka, a również rura w której ta optyka siedzi, więc znowu trochę naciągasz fakty i porównujesz jabłka do gruszek. Być może te droższe refraktory były lepiej wyczernione w środku od budżetowego jak by nie patrzeć refraktora ED.

Edytowane przez Witos
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, anatol said:

Z tego co pamiętam to kolega mkowalik jako pierwszy ujawnił, że niektóre osoby w trakcie obserwacji na słynnym zlocie były po paru butelkach żółtego płynu co samo w sobie nie jest złe, ale jak wiadomo ma wpływ na zmysł wzroku i odbiór rzeczywistości. 

Znowu przekręcasz i naciągasz fakty. Pisałem o Krzyśku tylko to, że był niedysponowany.  Nigdzie nie pisałem, że  było to przez picie ponad miarę alkholu podczas zlotu.  Daniel również mu wypominał niedyspozycyjność jako organizatorowi imprezy, ale słowo alkohol również z tego co pamiętam nie padło. 

 

Natomiast systematycznie wypominałem Krzyśkowi niemerytoryczne i lekceważące odpowiedzi na moje i innych wypowiedzi w aktywnych tematach, brak obiektywności, kasowanie i cenzurę wypowiedzi, obiecanki cacanki i przechwały o jego maku i każdym innym teleskopie, który posiadał, fatalne zachowanie jako administratora/moderatora forum, zmienianie powodów usunięcia wypowiedzi, celowe umniejszanie i rozmydlanie osiągnieć kolegów, którzy zaprezentowali na zlocie swoje świetne planetarne Newtony ATM, a których przecież osobiście zna i "szanuje".

 

Też kończę tą dyskusję. Swoje żale wylałem. Każdy może ocenić sam jak sytuacja wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Myślę że wina zaistniałej sytuacji jest po każdej stronie po trosze.

Nieszczęsnym trafem zaczęło się tak dziać od waszych przepychanek sprzętowych w temacie Zlotu Kudłacze , kiedy byłem jeszcze na Zlocie.Już były wtedy pierwsze sygnały od uczestników jak i od ludzi spoza Zlotu.

Potem nastąpiło moje usunięcie postów i następnie zamiast wszyscy , którzy znamy się od lat jakoś starać się załagodzić wspólny konflikt , to zaczęliśmy sobie bez tak naprawdę żadnych ważnych powodów skakać do gardeł.Teraz widzę ciągniecie temat , ale już na innym Forum , stało się to myślę żałosne.Zamiast wrócić do porządku dnia codziennego , to ciągniecie nadal temat podsycając się wzajemnie.Opamiętajcie się wszyscy , do czego to ma doprowadzić???Do kłótni i zawiści pomiędzy kolegami od lat z jednego Forum???W imię czego??? Ponadto jakieś nowe teorie snujecie , to już jest wariactwo: rynek , lobbingi , pieniądze.To już jest normalna dziecinada.Czy wy może ucierpieliście coś na sytuacji w kraju związanej z obostrzeniami i Pandemią , pozamykani wcześniej w domu.To już przechodzi ludzkie pojęcie.Zamiast mądrze i szybko gasić ogień , to podsycacie go wzajemnie.Opanujcie się , dość tego.Nie macie ważniejszych spraw w życiu niż Newtony i APO??? Wracajcie zająć się życiem i ważnymi jego sprawami a nie żyć tematem , który już dawno powinien zostać wspomnieniem.

Pozdrawiam Krzysztof.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mateusz F napisał:

Należy na ukonczenie tego smutnego taśemca dodać że kol. mkowalik został zablokowany przez administracje AM, a Ja z kolegą Krzyśkiem (Bolid25) zabraliśmy swoje "manele" i piszemy tylko na lokalnym forum w spokojnej i koleżenskiej atmosferze.

 

 

Nie przejmujcie się.... Mnie też zbanowali po dziesięciu latach....  I wielu, wielu innych jak np. Waldix .... I bardzo dobrze. Niech sobie ta banda lajkoników sama zostanie na AM. Niech wywalą wszystkich a pozostaną jedynie Krzysztof_P z Wosiem... Niech sobie handlują między sobą, sprzedają i odkupują......... A apogeum niech ucieleśni się w akcie, w którym jeden zbanuje drugiego i tym samym AM odejdzie tak jak odszedł jego twórca..... Bo forum w tej formie to obraza również i dla śp. P. Janusza..

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.