Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, lemarc napisał:

Wczoraj miałem ten sam problem, musiałem trochę pokręcić śrubkami lusterka wstecznego w SCT, ale i tak wyszła nędza.

Na PVOL 40% fotek ma tą przypadłość . Możliwe że kiedy faluje ostra tarcza jest to powtarzalna amplituda , która jest w pewnym sensie powtarzalna i stacujący program widzi jakby 2 indeksy wzmocnienia . Niby ma się oczyścić po 19 stej u mnie . Jak tak to startuje i zacznę od kolimacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, pmamot napisał:

 ... i stacujący program widzi jakby 2 indeksy wzmocnienia...

Dokładnie, przy idealnym seeingu brzeg jest ostry, a tak wychodzi podwójny. Wystarczy popatrzeć na filmik, jak brzeg faluje i "rozdwaja się" a komputer bierze to za dobrą monetę i składa :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pmamot: U mnie Twoja animacja jest bardzo ciemna. Z Twoimi zdjęciami nie mam takiego problemu. Dla porównania, animacja Imiena wyświetla mi się z optymalną dla mnie jasnością. Monitor mam skalibrowany, ale lepiej niech więcej osób się wypowie.

Wczoraj też rejestrowałem Marsa z burzą. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, co tam się dzieje, ale widziałem jakąś nietypową białą plamę. Jutro będę dopiero obrabiał. Warunki u mnie również były kiepskie, ale na pewno coś uda mi się z tego materiału wycisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Arek_P napisał:

Pmamot: U mnie Twoja animacja jest bardzo ciemna. Z Twoimi zdjęciami nie mam takiego problemu. Dla porównania, animacja Imiena wyświetla mi się z optymalną dla mnie jasnością. Monitor mam skalibrowany, ale lepiej niech więcej osób się wypowie.

Wczoraj też rejestrowałem Marsa z burzą. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, co tam się dzieje, ale widziałem jakąś nietypową białą plamę. Jutro będę dopiero obrabiał. Warunki u mnie również były kiepskie, ale na pewno coś uda mi się z tego materiału wycisnąć.

Animacja ciemna bo są to stacki prosto z autostakkert. Z maxmalnym ostrzeniem w tym programie. Biorę 55% wybory procentowego wtedy program wybiera ostrzejsze kosztem jasność.  Spróbuję zrobić jasniejsze . Zobaczymy co wyjdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, OBERON RD napisał:

Pliki z autostakerta weź te nie ostrzone (bez rozszerzenia "conv") i wrzuć do ImPPG, on wyostrza i ma auto rozszerzanie histogramu (rozjaśnia).

Image4.jpg

O taka opcja ciekawa. Z tym ze jak ma się do objechania ponad 100 stackow to jest co machać.  No chyba ze mozna wrzucać wsadowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars z 15 listopada, seeing dość słaby jak zawsze SCT 8" z barlowem 2x i ASI 224:

 

247744320_MarsBarlow2x.png.f14c8cf96eeeb48d80d280c66a0f8467.png

 

 

Udało się chyba złapać Deimosa (myślałem początkowo, że ta jasna gwiazdka po prawej to Deimos, ale wg Stellarium był po lewej znacznie bliżej, Fobos zginał w blasku). SCT z reduktorem ogniskowej - czasy chyba 1 sek, 40 klatek. W środku wklejony Mars z tego samego zestawienia przy normalnych czasach. Jakie czasy trzeba, aby złapać Fobosa ? 

 

Deimos.png.d8042759d946ae78f4669bf8bf6ff9eb.png

 

Stellarium.png.f5c1da21be834112d9c9f6cb3a6cbe34.png

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o godz. 20:35 jest elongacja Fobosa. Ma być pogodnie na znacznym obszarze kraju i kto nie próbował zarejestrować tego malucha to niech korzysta z okazji, bo Mars się oddala i jasność jego dwóch miniaturowych satelitów maleje. 

mars20-11.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Charon_X napisał:

 Jakie czasy trzeba, aby złapać Fobosa ?

Jest jaśniejszy od Deimosa więc te same, ale musi być jak najdalej od Marsa bo zginie w blasku. Ja robiłem na 500 ms przy normalnym gainie 250 i jasności f=10 w ognisku głównym. Przy 1 sek Mars "rozleje" się bardziej. Posty o księżycach  Marsa wrzucałem 24 X 2020 - 26 strona tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burza ze środy. Szkoda, że warunki nie były lepsze, ale i tak jestem zadowolony z uchwycenia tego zjawiska.

SCT 9,25", barlow 2,25x, ADC, QHY5III462, 8 derotowanych zdjęć złożyło się na efekt końcowy.

Dodałem jeszcze drugie zdjęcie - bez derotacji - najlepsze pojedyncze zdjęcie. Jest lepsze niż to derotowane :)

 

 

Mars-burza-derot.png

Mars-burza.png

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2020 o 18:39, chemik22 napisał:

SCT 8 + Canon 1100d ISO 100, 1/200s (avi fps 30) (Amatorska obróbka Autostakker 50% z 5000 klatek + registax6).

 

mars1_Tv12000s_800iso_848x568_20200919-02h45m18s_j-b_lapl6_ap18_conv-ok.png

 

 

 

Po miesiącach fatalnej pogody znów udało się z balkonu ustrzelić Marsa.  Jest nieco większy bo nastąpił progres w zasobach sprzętowych ale szału nie ma jeśli chodzi o szczegóły może za cienki jestem w obróbce.

 

SCT 8 + GSO ED 2x + ASI224MC (Amatorska obróbka Autostakker + registax6).

 

 

mars2-2020-11-20-2009_5_lapl6_ap37_P30-registax6-crop-a.png.0445b240c679877055c452de0d385443.png

 

Edytowane przez chemik22
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.11.2020

 

SCT8"+TV2.5x+ASI120MM+ProPlanet 742+CG5GT

 

25% z 5000 klatek, Sharpcap, AS2,Registax, PS5.

 

Jak to się mówi "lepszy wróbel w  garści, niż skowronek na drzewie", ale sezon  na Marsa kończy się i pogoda też taka sobie.

 

 

Mars.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2020 o 14:21, Lukasz83 napisał:

Ja z wczoraj mam tak słaby materiał że szkoda czasu na obrabianie.

 

Wczorajszy seeing to był jakiś smutny żart....

Też próbowałem jeszcze w piątek coś łapać, ale fakt - seeing nawet w połowie nie był tak dobry jak w pobliżu wrześniowego nowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 19 listopada, SCT 8" + ASI 224 (RGB + IR), drizzle 1,5x:

 

1967806126_Marsdrizzle15.png.53c642174b7d88e1d16347867bca1ac8.png

 

Pierwsze nagranie Chameleonem 2 (LRGB) - nagrywanie trwało kilka razy dłużej (wolniejsza kamerka i 4 aviki na wszystkie kanały  vs 2 aviki na ASI -  kolor i IR pass), detalowo wychodzi podobnie, ale cieżko było uzyskać naturalny kolor, potrzeba by filtrów RGB do foto, a użyłem wizualnych 29A, 56A i 80A. 

 

1966272037_Marsdrizzle152.png.d48c25e2fe6454da33555ccac2dac93f.png

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing był wczoraj spokojniejszy, ale Mars kręcony przez cienkie chmury (Księżyc był w pięknej "lisiej czapie"). Musiałem czas wydłużać 2-3x w stosunku do ładnej pogody.

Ogniskowa 7800, teleskop 14", ASI 178 mono (tak dla tych ciekawskich). Składanka RGB i IR 685nm jako L (filtry Astronomik). Plusem mniejszego już Marsa jest większa szybkość filmowania, można robić z barlowem ok 100 kl.sek, a bez niego szybkość dochodzi nawet do 190 kl/sek przy gainie 260 - 280. Stąd nawet 2-3 filmiki IR po 10 tys. klatek to tylko 5 minut. Obraz powiększony 125%.

Mars 20221124 1831.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.