Skocz do zawartości

Ekstremalna Wenus


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jak lejek robi za okular? Jako camera obscura ? ;) Moim zdaniem jego funkcja to po prostu wycięcie/odizolowanie obrazu Wenus (w ognisku tego białego) z blasku nieba i pobliskiego Słońca.

Z tego co zrozumiałem w tym lejku właśnie (tylko gdzie?) znajduje się ten mikroskopowy obiektyw, czyli w torze optycznym są tylko dwa elementy optyczne.

Trza by jeszcze poczytać ten wątek dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bajastro napisał:

Jak w temacie, dziś przed godz 13-tą zaobserwowałem Wenus w Nikonie 10x50 EX w ekstremalnej odległości kątowej od Słońca wynoszącej nieco ponad 4 stopnie.

Gratulacje, uchwycona niesamowicie mała faza.

Edytowane przez Woj2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie albo podłączasz kamerę "normalnie" czyli w ognisku głównym i nie ma żadnego dodatkowego obiektywu/okularu, tylko ten pierwszy na wlocie, albo zakładasz na kamerę jej normalny obiektyw i rejestrujesz obraz powstający w okularze teleskopu, nie? Gość napisał, że tam jest "pinhole", czyli "dziurka po szpilce" i taka dziurka działa jak "tradycyjny" okular, coś jak w kolimatorze z pudełka po kliszy. Tak ja to rozumiem.

 

Albo to wcale nie jest "pinhole" w dosłownym znaczeniu, tylko po prostu lejek ma ograniczać "lewe" światło.

 

Gdybym znał francuski, to byłoby łatwiej :D Bo z translatora potrafią czasem cuda wychodzić.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Albo to wcale nie jest "pinhole" w dosłownym znaczeniu, tylko po prostu lejek ma ograniczać "lewe" światło.

Jak czytam co jest tam napisane to myślę, że o to chodzi.

 

A obiektyw mikroskopowy robi za "powiększalnik" - pewnie jest opcjonalny w torze optycznym gdy skala odwzorowania oryginalnie wychodzi za mała

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie z obserwacją pełnej obwódki, Francuzi dobrze się przygotowali do tego.
Powtórzenie ich wyczynu nie będzie takie łatwe, a raczej długo trzeba będzie czekać na kolejną okazję, która nastąpi dopiero za 8 lat (1.06.2028).
Wenus znajdzie się w odległości 48' od Słońca ok. godz 14-tej.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dzisiaj - godzinę szukałem miejscówki - musi być w miarę odludne i jakiś większy obiekt dający cień drzewa się kompletnie nie nadają - Słońce się za mocno przebija przez liście, w końcu znalazłem jakaś wiatę - szukałem z pół godziny - ani śladu Wenus. Po jakimś czasie zresztą miałem jakieś iskierki przed oczami. Ze 2 razy widziałem odblask w prawym okularze - mimo że cały byłem w cieniu. Nie wiem czy to aby w ogóle bezpieczne szukać cokolwiek w pobliżu Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to kiedyś szukałem kiedy będzie maksymalnie bliskie przejście Wenus obok tarczy Słońca i sobie przeliczałem jak wysoko/nisko od ekliptyki by trzeba było wyskoczyć na robicie, żeby mieć już tranzyt. Wyszło chyba, że trzeba parę tysięcy km podlecieć na umowną północ i chyba nawet próbowałem pisać na profilu SpaceX, że mogliby zrobić w ten sposób ciekawy lot turystyczny Dragonem z apogeum w takim miejscu :D Oczywiście nikt nie odpisał, co za strata, nie skorzystać z takiej idei :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2020 o 17:52, Alice napisał:

Przepiękny sierp. Cieszy, że nastała "moda na Wenus" za dnia. Zawsze powtarzałem i będę, że Wenus nie tyle "obserwuje się za dnia", co po prostu ją należy obserwować za dnia. Ciężko pojąć po cholerę się męczyć z tym nieostrym kleksem, którym się staje na tle ciemnego nieba...

Bez przesady z tym nieostrym kleksem - na odpowiedniej wysokości Wenus widać bardzo dobrze. Za to szukanie w dzień planet jest nie dla każdego - cieżko to wypatrzeć nawet gdy jest w polu widzenia, za jasne tło. Może z jakimiś filtrami łatwiej by było, nie wiem. Kiedy pierwsza szansa na Wenus na porannym niebie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.