Skocz do zawartości
  • 0

Jaka soczewka barlowa?


Mateusz.G

Pytanie

Hey mam 3 pytania odnośnie soczewki barlowa.

1. Czy soczewka Barlowa przyciemni obraz?

2. Jaką soczewkę barlowa wybrać  x 1.5, x 2, x 3 x 4?

3. Jaką wybrać ( chodzi mi o markę)?

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1. Tak, proporcjonalnie do zwiększonego powiększenia.

2. Zależnie od tego jakie masz okulary, jaką tubę i jakie powiększenia chcesz uzyskać.

3. Niezależnie jaką kupisz i tak za jakiś czas uznasz, że lepiej brakujące powiększenie uzyskać kupując kolejny, dobry okular zamiast korzystania z barlowa, którego wystawisz na giełdzie i sprzedasz następnemu początkującemu astroamatorowi.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, dobrychemik napisał:

 

2. Zależnie od tego jakie masz okulary, jaką tubę i jakie powiększenia chcesz uzyskać.

 

Okulary to : 6 mm , 4 mm , 9 mm , 25 mm, tuba do którego chciałbym używać Barlowa to Newton 130/650, ( szukam do tej tuby bo jest bardziej mobilna jak Gso 8 )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, wojt0000 napisał:

Z takim zestawem okularów soczewka barlowa jest ci niepotrzebna. Okular 4mm da ci powiększenie które jest i tak większe niż możliwości tego teleskopu.

4 zazwyczaj nie używam bo trochę ostrość trudno ustawić najczęściej używam 6 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, M4teusz napisał:

4 zazwyczaj nie używam bo trochę ostrość trudno ustawić najczęściej używam 6 mm

No to tym bardziej nie jest Tobie barlow potrzebny skoro sam zauważyłeś, ze 4mm to już za krótki okular . Z jakim okularem chciałbyś go używać i w jakim celu?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, M4teusz napisał:

25 mm

No to trochę bez sensu dla jednego okularu kupować barlow. Zresztą jak można przeczytać na forum barlow to zawsze dodatkowa soczewka która psuje obraz. Barlow 2x da Tobie 12,5mm z barlowem. Masz okular 9mm więc raczej średni sens to ma. Może lepiej zaiwestować w jakiś okular lepszej jakości np. 10mm niż w barlowa.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To nie takie proste w tym przypadku. Jeśli w ogóle, to Barlow 1.5x-2x i nic więcej. Ale, ale! Akurat z Newtonem o tak krótkiej ogniskowej dobry Barlow może być przydatny, bo po prostu bardzo ciężko jest przy 650mm ogniskowej dobrać sensowny okular do powiększeń planetarnych, przynajmniej za rozsądne pieniądze. Wide ten 4 mm, brrr... Sam miałem tubę 130/650 i zostałem przy zestawie z Barlowem. 9 mm okular + dobry Barlow 2x zapewni w tym teleskopie optymalne powiększenie do planet.

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Jarek napisał:

To nie takie proste w tym przypadku. Jeśli w ogóle, to Barlow 1.5x-2x i nic więcej. Ale, ale! Akurat z Newtonem o tak krótkiej ogniskowej dobry Barlow może być przydatny, bo po prostu bardzo ciężko jest przy 650mm ogniskowej dobrać sensowny okular do powiększeń planetarnych, przynajmniej za rozsądne pieniądze. Wide ten 4 mm, brrr... Sam miałem tubę 130/650 i zostałem przy zestawie z Barlowem. 9 mm okular + dobry Barlow 2x zapewni w tym teleskopie optymalne powiększenie do planet.

Pozdrawiam

-J.

Dobry czyli jaki mógłbyś podesłać linka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Weź zwykły GSO 2x 2 cale, jeśli już koniecznie chcesz Barlowa. To dość dobry budżetowy Barlow. Na giełdzie ok 200zł+.

Masz Newtona F5. Potrzebujesz okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Dające źrenicę wyjściową 5mm, 2,5mm i 1mm. Moim zdaniem Barlow nie jest Ci potrzebny. 

ŹW dla okularu 24mm to będzie = 24mm /5 = 4,8mm

Źw dla okularu 14 mm = 14mm / 5 = 2,8mm

Źw dla okularu 11mm = 11mm/5 = 2,2mm

 

Kup po prostu ES 24mm 82 stopnie i ES 11mm 82 stopnie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też bym ci odradzał kupowanie barlowa przy tych okularach które masz. Jednak zasada że dobry krótkoogniskowy okular jest lepszy od średniego okularu (no np.25mm) z barlowem jest jak najbardziej prawdziwa

Edytowane przez Bezel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, kjacek napisał:

Weź zwykły GSO 2x 2 cale, jeśli już koniecznie chcesz Barlowa. To dość dobry budżetowy Barlow. Na giełdzie ok 200zł+.

Masz Newtona F5. Potrzebujesz okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Dające źrenicę wyjściową 5mm, 2,5mm i 1mm. Moim zdaniem Barlow nie jest Ci potrzebny. 

ŹW dla okularu 24mm to będzie = 24mm /5 = 4,8mm

Źw dla okularu 14 mm = 14mm / 5 = 2,8mm

Źw dla okularu 11mm = 11mm/5 = 2,2mm

 

Kup po prostu ES 24mm 82 stopnie i ES 11mm 82 stopnie. 

Ale Es 24mm 82 stopnie to jest  2 całe a ja w Newtone 130/650 mam wyciąg 1 25 , do Gso 8 na razie nie szukam okularów bo nie zawsze używam go , ponieważ nie zawsze mogę go wziąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.