Skocz do zawartości

Korektor komy - problem??


Auron

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Prośba do Was o info odnośnie jakości gwiazd znajdujących się na zdjęciu. Mianowicie posiadają małą kome szczególnie przy krawędziach, czyżby problem był ze złym montażem korektora?. 

 

Sprzęt zwo asi 294 mc pro + Newton 200/800 + IDAS filtr oraz korektor komy. Mpcc mark III.

 

Zdjęcie surowe bez darkow.

Z astro pozdrowieniami

Marcin

 

88fdc80cf311546afb6a3303f34a6f00.0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, czytałem gdzieś chyba na Cloudy Nights, że żeby zapewnić idealną korekcję w przypadku MPCC, to główne lustro musiałoby być nie paraboliczne, tylko hiperboliczne - a że w budżetowych sprzętach takich nie robią, więc jakaś tam koma musi się pojawić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że to może być problem złej kolimacji - płaszczyzna matrycy nie jest prostopadle do osi optycznej.

Kolejna sprawa to możliwie wietnowanie od filtra. Sugeruję byś zrobił test z oraz bez filtra i zobacz czy coś się zmienia.

Jaką masz odległość matrycy do korektora? tam chyba 55mm potrzeba z tego co pamiętam, jak masz inną odległość, to korektor źle działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bodziok napisał:

Wygląda na to, że to może być problem złej kolimacji - płaszczyzna matrycy nie jest prostopadle do osi optycznej.

Kolejna sprawa to możliwie wietnowanie od filtra. Sugeruję byś zrobił test z oraz bez filtra i zobacz czy coś się zmienia.

Jaką masz odległość matrycy do korektora? tam chyba 55mm potrzeba z tego co pamiętam, jak masz inną odległość, to korektor źle działa.

Cześć,

Akurat jeśli chodzi o odległość to mam zachowane 55 mm, sprawdzę możliwość bez filtra IDASA, co do kolimacji wiadomo takiego newtona ciężko się kolimuje, ale cóż tak ma się sprzet :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bodziok napisał:

tam chyba 55mm potrzeba z tego co pamiętam, jak masz inną odległość, to korektor źle działa.

55 to odległość wyjściowa, ale w praktyce trzeba ją dobrać doświadczalnie, z dokładnością 0,1 mm.

 

Generalnie na zdjęciu kolimacja nie jest idealna i od tego trzeba zacząć. Jak poprawisz kolimację, to będzie widać, czy nadal jest koma (symetryczna) i wtedy trzeba będzie poprawić eksperymentalnie odległość do korektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszW napisał:

55 to odległość wyjściowa, ale w praktyce trzeba ją dobrać doświadczalnie, z dokładnością 0,1 mm.

 

Generalnie na zdjęciu kolimacja nie jest idealna i od tego trzeba zacząć. Jak poprawisz kolimację, to będzie widać, czy nadal jest koma (symetryczna) i wtedy trzeba będzie poprawić eksperymentalnie odległość do korektora.

Cześć, dzięki za podpowiedź

A po czym poznajesz, że kolimacja wymaga poprawek?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Auron napisał:

Hej, dzięki za info. Twoim zdaniem od czego musiałbym zacząć, ażeby poprawić jakość obrazu?.

Popatrz na wyciąg i zobacz czy nie masz jakiś ugięć. Nawet bardzo nieznaczne wystarczą by rozjechały się gwiazdki. Możesz też powalczyć jeszcze z kolimacją- musi być w punkt by było dobrze. 

Na pocieszenie powiem, że w moim budżetowym  Newtonie 203 mam identyczne problemy. W moim np ugina się cała tuba jak robię "meridian flip", niby bardzo niewiele, ale na fotkach już wychodzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bodziok napisał:

Na pocieszenie powiem, że w moim budżetowym  Newtonie 203 mam identyczne problemy. W moim np ugina się cała tuba jak robię "meridian flip", niby bardzo niewiele, ale na fotkach już wychodzi....

Mam dokładnie to samo.

Nie wiem czy przy tak wymagającej tubie i tym korektorze komy to nie jest walka z wiatrakami. Sam korektor jest raczej budżetowy. Jak popatrzeć na testy na różnych stronach to widać, że daleko mu do ideału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Auron napisał:

Hej, dzięki za info. Twoim zdaniem od czego musiałbym zacząć, ażeby poprawić jakość obrazu?.

Oprócz sprawdzenia kolimacji, sprawdzenie co się gnie. Jaki masz wyciąg? W którym miejscu tuby masz umieszczone obejmy?

Zrobiłbym fotę w dwóch przeciwległych położeniach teleskopu - jeśli zniekształcenie zmieni położenie/siłę, to masz info, że są ugięcia.

Pozostanie dojść do tego, gdzie: czy wyciąg - może są gdzieś luzy, albo po prostu nie dźwiga sprzetu (czasem można zobaczyć okiem lekko naciskajac kamerę), czy tuba się gnie, czy może pływa LW na za mało naprężonym pająku.

F/4 jest bardzo wymagający niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Szymoff napisał:

Mam dokładnie to samo.

Nie wiem czy przy tak wymagającej tubie i tym korektorze komy to nie jest walka z wiatrakami. Sam korektor jest raczej budżetowy. Jak popatrzeć na testy na różnych stronach to widać, że daleko mu do ideału. 

Korektor idealny nie jest, ale nie jest też beznadziejny. Przy dobrze skolimowanej sztywnej tubie oraz bez ugięć wyciągu powinien dawać poprawne obrazki dla matryc do APS-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymoff napisał:

Test dla matrycy KAF 8300:

https://www.astrofotoblog.eu/?p=856

Dzięki za ten link. Testowany tam TS Quattro to chyba bliźniak korektora GSO 1.1, którego używam. Teraz widzę, że dramatyczny kształt gwiazdek na moich zdjęciach to może być efekt kiepskiej kolimacji wzmocniony tym tzw. korektorem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kolimacje, i usztywnij jak tylko się da tubę...zastosuj długie dovetaile (lub coś innego, każdy ma swoje sposoby), najlepiej by obejmy obejmowały tubus od wyciągu po lustro główne...wywal ten przeklęty pająk i u Tomka Piwka za 300-500 zł zrobią ci monolit CNC, sprawdź czy masz symetrycznie (dokładnie przyklejone LW ) ja miałem kopnięte o 11mm i musiałem to poprawiać. Sprawdź prostopadłość wyciągu co do osi teleskopu czy nie masz rozregulowania.

Wyciąg wyreguluj ale solidnie..sprawdź jak jego łożyska i docisk. nie wiem jakiej masz marki ten teleskop ale u mnie z kamerą Sbig co waży 1,2 kg wyciąg pozostaje prawie że sztywny w sky-watcher po porządnym wyregulowaniu, ale nie było łatwo.

Usztywnij cele bo LG luby pływać w takim sprzęcie. (ja zastosowałem podkładki gumowe po bokach celi lustra ).

No i możliwe że tilterek się przyda bo mi na przykład jeden róg ucieka i mimo tego że wrzuciłem w teleskop więcej niż on sam jest pierwotnie wart to matryca w kamerze też ma prawo być nie ustawiona jak należy.

No i też korektor sprawdź jak z jego soczewkami...ja miałem dwa, jeden był jak należy a w drugim soczewka przekrzywiona a w sklepie zapewniali że on bez skazy.

Sensor masz dość duży a piksel na skraju tolerancji.

 

Ja mam f5 i nie było łatwo..a jak ty masz f4 to masz jeszcze trudniejsze zadanie i niczego nie możesz pozostawić przypadkowi.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.