Skocz do zawartości
  • 0

Pytania początkującego


Pawel Parniewski

Pytanie

Dzień dobry,
Mam teleskop Skywatcher 90/900 na montażu AZ2 i kamerę ZWO ASI290MC. Pierwsze obserwacje mam za sobą i próbuję robić zdjęcia. Myślałem, że na początek Księżyc będzie łatwym obiektem. Ale problemem jest nie tylko ruch, to już rozumiem. Nie jestem w stanie objąć całej tarczy, tylko fragment, nawet przy ustawieniach kamery 30%. Jaki robię błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

jeśli wierzyć kalkulatorowi to obejmujesz pole 0.36x0.2 stopnia, a księżyc ma średnicę ok. 0.5 stopnia (tutaj kalkulator http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/).

Możesz użyć reduktora 0.5x, ale nawet wtedy nie zobaczysz całej tarczy naraz na matrycy. Pozostaje zakup teleskopu z krótszą ogniskową, albo zmiana kamery na większą matrycę (ale to też nie jest nieograniczone, bo nie każdym teleskopem oświetlisz pełną klatkę w całości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, lkosz napisał:

Taniej będzie zmienić teleskop :)

 

edit.

ewentualnie podłącz kamerę pod szukacz, rozwiązanie bardzo budżetowe, ale działające

No to faktycznie budżetowe :) Nie pasuje, przejście jakieś trzeba. Raczej teleskop zmienię lub dokupię. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myk z szukaczem nie jest zły zwłaszcza do rozległych jasnych mgławic pod ciemniejszym niebem. Zrobić złączkę to nie problem, kupić też można. Alternatywą są krótkie refraktory, od tanich achromatów za 400-500zł w których będzie silna aberracja chromatyczna na Księżycu, po droższe apochromaty dające lepszy obraz. W szukaczu oczywiście też będzie AC na Księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, lkosz napisał:

To nie koniec problemów laika. Przy takich powiększeniach, ustawienie ostrości też jest dla mnie problemem. No i ten ruch nieustanny :) I wibracje. I o stackingu słyszałem i nie rozumiem. Mam platformę ASI Studio, dobra, inne możliwości?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej Paweł. Z całym szacunkiem... Masz świetną kamerę i badziewny teleskop na badziewnym montażu azymutalnym. A jaki montaż służy do robienia astofotografii?.. Nie taki, musisz mieć montaż paralaktyczny... Koledzy wyżej radzili co zmienić...

Ale zanim cokolwiek kupisz, to poczytaj może o astrofotografii... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kjacek napisał:

O montażu już wiem, chciałem zacząć z niskiego poziomu żeby się pouczyć na początek. Chyba błąd, posłuchałem gościa, który zasugerował takie rozwiązanie, znaczy teleskop. Kamera to mój pomysł. Co do czytania, to właśnie biorę urlop. Wiem, jak wszystko zawiedzie, przeczytaj instrukcję obsługi. Dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no tam do pstrykania byle jakich fotek Księżyca w szerokich polach to wystarczy azymutalny. Jak rozumiem ten zestaw kamera + teleskop z montażem to nie Twój pomysł, tylko czyjaś dobra rada. Nie odzywałem się na ten temat, bo nie chciałem już dobijać, ale omijaj tego radzącego szerokim łukiem :D

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To, że Księżyc nie mieści się w całości jest czymś powszechnym i praktycznie wszystkie zdjęcia dobrej jakości całego Księżyca to mozaiki z kilku / kilkudziesięciu kawałków. W ten sposób zwiększasz znacznie rozdzielczość wynikowego zdjęcia i masz za równo dobry szczegół, jak i duże pole. Użycie mniejszego teleskopu da Ci zdjęcie w mikroskopijnej rozdzielczości.

Montaż rzecz jasna wypadałoby mieć paralaktyczny z napędem, ale jakieś próby można porobić. Będzie trudno zrobić tą mozaikę, żeby nie było dziur, gdy Księżyc ucieka, ale da się.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, lkosz napisał:

no tam do pstrykania byle jakich fotek Księżyca w szerokich polach to wystarczy azymutalny. Jak rozumiem ten zestaw kamera + teleskop z montażem to nie Twój pomysł, tylko czyjaś dobra rada. Nie odzywałem się na ten temat, bo nie chciałem już dobijać, ale omijaj tego radzącego szerokim łukiem :D

Czyli tak, powinienem zmienić i montaż i teleskop. Dobrze, że kamera zostaje :))) Szkoda, że nie ma, nie widziałem przynajmniej, możliwości pojechać gdzieś, spotkać się z żywymi ludźmi, zobaczyć co kto ma i do czego używa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nic nie zmieniaj. Naucz się najpierw obsługi tego co masz, ustawiania na ciemne obiekty na niebie, z czasem określisz co chcesz obserwować i czy jest konieczny zakup innego teleskopu. Kupiłeś co kupiłeś, trudno, już jest po ptokach. Tzw. astrofotografia jest niemożliwa na tym sprzęcie, ale jakieś tam zdjątka sobie zrobisz. Efektów jak albumie na stronie głównej nie osiągniesz więc nie stawiaj sobie za wysoko poprzeczki. Łatwe cele, dużo wizuala, i powinieneś mieć z tego frajdę. A sprzęt się później zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lkosz napisał:

Nic nie zmieniaj. Naucz się najpierw obsługi tego co masz, ustawiania na ciemne obiekty na niebie, z czasem określisz co chcesz obserwować i czy jest konieczny zakup innego teleskopu. Kupiłeś co kupiłeś, trudno, już jest po ptokach. Tzw. astrofotografia jest niemożliwa na tym sprzęcie, ale jakieś tam zdjątka sobie zrobisz. Efektów jak albumie na stronie głównej nie osiągniesz więc nie stawiaj sobie za wysoko poprzeczki. Łatwe cele, dużo wizuala, i powinieneś mieć z tego frajdę. A sprzęt się później zmieni.

Wiem. Cierpliwość, ciężka sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, w tym hobby trzeba mieć dużo cierpliwości i spokoju. Efekty od razu nie przychodzą i największe rozczarowania są u osób oczekujących po małym amatorskim teleskopie efektów jak z Hubble'a albo ELT, najlepiej natychmiast i automatycznie. Tego nie będzie nawet w najdroższym apochromacie za pół miliona na montażu EQ999999. Większość ze zdjęć publikowanych przez amatorów jest poddane bardzo silnej obróbce i retuszowi, dlatego są takie wyraźne i ładne. To nie są surowe klatki prosto z matrycy. Korzystaj z bezchmurnego nieba, planet i Księżyca, i rób to co przynosi radość. To w końcu hobby a nie wyrok :)

A wiedza za darmo jest tutaj ładnie zgrupowana: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page/4/#comments z czasem warto tu i tam poczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, lkosz napisał:

Tak, w tym hobby trzeba mieć dużo cierpliwości i spokoju. Efekty od razu nie przychodzą i największe rozczarowania są u osób oczekujących po małym amatorskim teleskopie efektów jak z Hubble'a albo ELT, najlepiej natychmiast i automatycznie. Tego nie będzie nawet w najdroższym apochromacie za pół miliona na montażu EQ999999. Większość ze zdjęć publikowanych przez amatorów jest poddane bardzo silnej obróbce i retuszowi, dlatego są takie wyraźne i ładne. To nie są surowe klatki prosto z matrycy. Korzystaj z bezchmurnego nieba, planet i Księżyca, i rób to co przynosi radość. To w końcu hobby a nie wyrok :)

A wiedza za darmo jest tutaj ładnie zgrupowana: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page/4/#comments z czasem warto tu i tam poczytać

Super. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.