Skocz do zawartości

Budowa teleskopu - zakup lustra głównego


Redis

Rekomendowane odpowiedzi

Hej:) 
Mam pytanie odnośnie budowy teleskopu chciałbym spróbować sił w budowie własnego teleskopu. Zastanawia mnie czy wiecie może gdzie w Polsce można znaleźć dostawcę szkła na lustro główne? Chodzi mi o rozmiar średnica 40 cm 16". Z góry dzięki za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie bardzo mam doświadczenie w szlifowaniu luster i robieniu teleskopów, natomiast wiem że jest to bardzo czasochłonne. I doszedłem do wniosku że skoro będzie to tak pracochłonne to lepiej od razu zrobić większy teleskop, no chyba że się mylę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Redis napisał:

Właśnie nie bardzo mam doświadczenie w szlifowaniu luster i robieniu teleskopów, natomiast wiem że jest to bardzo czasochłonne. I doszedłem do wniosku że skoro będzie to tak pracochłonne to lepiej od razu zrobić większy teleskop, no chyba że się mylę... 

Sam planuje się zabrać za wykonanie własnego lusterka. Pomyślałem tak jak Ty i mierzyłem w blanka 200-250mm. Teraz jednak się zastanawiam czy jak na jednej szali położę to że jest to czasochłonne i pracochlonne, a na drugiej, że nie jest to proste ani tanie to czy nie lepiej zrobie jak zacznę od czegoś mniejszego. Aha zapomniałem że w takim temacie nie może zabraknac: https://www.astrojawil.pl/jazzz.htm

Edytowane przez bylewolne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HAMAL napisał:

Zawsze można kupić słabe 16" GSO i zrobić z niego Zambuto :) 

Jeszcze jestem za krótki w temacie żeby pojąć o co chodzi. :P

A coś takiego widzieliście? 

http://www.dreamcellularllc.com/

Przed I po pokryciu

Anima_300mmF3R-CopticalSet.gif.c0c83892b5a1cc4b01c1c6693676ee46.gif

Edytowane przez bylewolne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy 30 lat temu zaczynałem szlifować swoje pierwsze lustro (D-150 mm), najpierw musiałem nabyć wiedzy teoretycznej, bez której nie ma sensu brać się za taką robotę. To jest poważne wyzwanie i trzeba mieć wiele samozaparcia i cierpliwości, lecz przede wszystkim potrzebne są odpowiednie warunki warsztatowe, jakieś wydzielone lokum, bo w mieszkaniu tego nie da się zrobić. Wiedza teoretyczna jest dostępna w sieci, ja korzystałem z literatury rosyjskiej, którą sam tłumaczyłem, bo innej mozliwości wtedy nie było.

Łatwo jest wyszlifować lustro sferyczne, polerowanie to już wyższa szkoła jazdy, natomiast figuryzacja do paraboloidy, wymaga pewnego doświadczenia. Osiągnięcie dobrych rezultatów daje sporo satysfakcji i pozwala zrozumieć tajniki działania narzędzi optycznych i pobudza chęć wykonania większych luster. Wówczas, wypada zadać sobie pytanie: czy ms sens doskonalenie warsztatu optycznego i robienie co raz trudniejszych rzeczy, czy lepiej dać sobie z tym spokój, kupić dobry teleskop w przystępnej cenie i zająć się wizualnymi obserwacjami nieba, ewentualnie astrofotografią.

Każdy, kto planuje brać się za robienie optyki, powinien się określić i zdecydować, czy pasjonuje go budowa teleskopów, czy raczej pociąga go zarywanie nocy na obserwacje i podziwianie obiektów nieba? Albo się jest "sprzętowcem", nie mającym czasu na obserwacje nieba, albo prawdziwym obserwatorem nieba, dla którego narzędzie optyczne jest sprawa drugorzędną.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bylewolne napisał:

Właśnie mam z tym problem. Zawsze chce zajac się czymś kompleksowo, a później powstaje problem długości dnia na wszystkie tematy. Ale z tego co napisałeś wykonanie nawet 1 lustra, 1 teleskopu może znacznie pogłębić wiedzę przydatna później podczas obserwacji. 

Uwierz nam: życie codzienne + siedzenie i zbieranie fotonów w nocy + wielogodzinna obróbką materiału w dzień = za mało czasu. Samo zajęcie się fotografią astro ma w sobie zawartą kompleksowość :). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mirekk napisał:

Uwierz nam: życie codzienne + siedzenie i zbieranie fotonów w nocy + wielogodzinna obróbką materiału w dzień = za mało czasu. Samo zajęcie się fotografią astro ma w sobie zawartą kompleksowość :). 

Mi od dzisiaj po stronie życia codziennego dochodzi jeszcze jedna gwiazda, która muszę się zająć.:matrix:

IMG_20200930_125524.thumb.jpg.2169f23826f487cbc4987fc4858269b7.jpg

Dlatego astrofoto sobie na parę lat odpuszcze. :laughing:Ale mimo wszystko jakby ktoś miał namiar na szkiełka w dolnośląskim to chętnie kupię. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

57 minut temu, bylewolne napisał:

Mi od dzisiaj po stronie życia codziennego dochodzi jeszcze jedna gwiazda, która muszę się zająć.:matrix:

No tak, te 20 - 25 lat szybko zleci i tyle to surowe szkło spokojnie poczeka.

Może nawet znajdziesz troszkę czasu na przygotowanie teoretyczne.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

51 minut temu, Mareg napisał:

 

No tak, te 20 - 25 lat szybko zleci i tyle to surowe szkło spokojnie poczeka.

Może nawet znajdziesz troszkę czasu na przygotowanie teoretyczne.

Może się nie zorientuje jak na dobranoc będę jej czytać poradniki. :P

Jakby ktoś miał jakieś ciekawe pozycje to też poproszę linka. 

Ja też coś od siebie wrzucę:

http://zeus.asu.cas.cz/astrooptika/Gajdusek_Kozelsky.pdf

https://www.astro.cz/clanky/ostatni/teleskopie-dil-treti-jednoduche-metody-mereni-a-vypocty-pro-amaterskou-konstrukci-dalekohledu.html

Edytowane przez bylewolne
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bylewolne napisał:

Mi od dzisiaj po stronie życia codziennego dochodzi jeszcze jedna gwiazda, która muszę się zająć

Uuu panie, to zapomnij o szlifowaniu. Nie jeden mówił:

- Co? Ja nie będę miał czasu na hobby? To zobaczysz!!

 

A po miesiącu pytam:

- Jak tam hobby?

- A daj spokój, qwa, jedyne moje marzenie to wyspać się, a nie tam hobby, srobby :D 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradnik http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4841

mniejsze lustro łatwiej wyszlifować niż duże. 16:" to spore wyzwanie nawet dla kogoś z doświadczeniem. Swoje pierwsze lustro 7" szlifowałem około 45 godzin. Ostatnio szlif z polerowaniem 11" zajął mi 18 godzin, choć jechałem już #1000 i musiałem wrócić do #250. Gdyby nie ta wpadka byłoby 2 godziny mniej roboty czyli 3 razy szybciej niż pierwsze lustro

 

łatwiej też figurować f/7 niż f/4,5

 

blanki komorowe to już standard dla dużych luster. Już kilka lat temu takie u nas robili

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie.

 

Chciałbym się podpiąć.

Kiedyś można było kupić nawet gotowe zestawy składające się z krążków, proszków...

 

Dzisiaj, pisząc maile w sprawie szkła na lustra wracają wiadomości o treści "nie znaleziono adresu e-mail". 

Dzwoniąc pod wskazany numer słyszę "nie ma takiego numeru".

 

U szklarza ciężko zamówić coś grubości 12mm, w ofercie 19mm ale nieosiągalne.

 

 

Szanowni Państwo, albo ja źle szukam, albo sam już nie wiem co robię źle. Czy mogę gdzieś dostać szkło pod sferę 150 do 200 mm odpowiedniej grubości? Float, pyrex... po rozsądnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli 150 mm to spokojnie może być float ale większe to raczej proponowałbym ze szkła borokrzemowego. Możesz poszukać szkła wziernikowego do reaktorów chemicznych lub aparatury próżniowej/ciśnieniowej

 

w hurtowniach ze szkłem zamówiłem kiedyś matryce ale miały kiepsko obrobione krawędzie i były dość cienkie. Skleiłem 2 sztuki Kropelką i oszlifowałem krawędzie i jakoś dały radę. Pod koniec szlifowania górna płyta zrobiła się już cienka i odkształcała przez co potrafiła się odkleić. Do polerowania musiałem więc zrobić matrycę z gipsu dentystycznego

 

dzisiaj teleskopy są tak tanie, że szlifowanie luster powoli zanika więc i możliwości zakupu blanków są coraz mniejsze. Pamiętaj, że nie wystarczy kupić jakikolwiek kawałek szkła. Blank musi być odprężony

 

zacznij od ogłoszenia kupna na giełdach astronomicznych. Ktoś może mieć blanki ale nie wystawia ich na sprzedaż. Sam kiedyś w ten sposób kupiłem dwa blanki

 

możesz popytać w firmach zajmujących się naparowaniem luster czy u szlifierzy. Kiedyś ViperGlass produkował blanki ale nie wiem czy nadal działają. Zapytaj też wydawcę VMA. Kiedyś kupiłem u niego jeden blank

 

proszki szlifierskie ma np. firma Kos. Można też poszukać w firmach zajmujących się czyszczeniem proszkowym (tzw. piaskowanie). Zanim kupiłem proszki w Kosie dostałem trochę elektrokorundu w warsztacie zajmującym się znakowaniem samochodów. Wystarczy jakiś jeden gruby proszek #40 - #60. Jego schodzi najwięcej, a drobniejsze frakcje uzyskasz przez dekantowanie. Tlenek ceru kupisz bez problemu na Allegro, sam tam kupowałem

 

kalafonia to też nie problem, gorzej ze smołą szewską. Można ją zastąpić jakimś lepikiem lub zwykłą smołą ale trzeba uważać na uzyskaną mieszaninę aby nie była za miękka lub za twarda

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.