Skocz do zawartości

Odrośnik - o ile można przedłużyć w refraktorach SW?


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Pytanie jak w temacie.

Używam refraktorów achromatycznych SW150/750 i SW102/1000.

Proszę również o odp. jeżeli ktoś wie ile można go przedłużyć w SW102/500 i SW120/600, bo pewnie będzie proporcjonalnie do 150/750.

 

No i z czego wykonać ten przedłużony? Rura PCV, welur, piana i jak go chwycić do metalowego, oryginalnego odrośnika?

Czy trzeba go wyczernić od wewnątrz?

Niestety żaden ze mnie ATM-owiec...

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ajot zmienił(a) tytuł na Odrośnik - o ile można przedłużyć w refraktorach SW?
8 minut temu, tomchm napisał:

Tutaj masz przykład gotowego odrośnika elastycznego.

I jeszcze jeden przykład.

Ten drugi to się nawet łapie w rozmiar, bo odrośnik w teleskopie ma średnicę zew. trochę pow 170mm.

Jeszcze pozostaje pytanie o ile mogę go wysunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużenie odrośnika do mojego EDka 80 zrobiłem z pianki z karimaty, klejonej "taśmą elektryka".
Nasuwa się go na fabryczny odrośnik. W środku jest wyklejony welurem samoprzylepnym. Tak samo zrobiłem z fabrycznym i celą wokół obiektywu.
Pianka jest na tyle elastyczna, że fajnie przesuwa się na odrośniku fabrycznym, tak że przedłużkę można wysuwać tylko do obserwacji.

Fabryczna zatyczka pasuje na przedłużkę.
Bezpieczna długość robocza przedłużki bez winietowania wyszła mi 80 mm z rozrysowania biegu promieni przed obiektywem, zakładając stożek światła wynikający ze światłosiły.
Moją główną motywacją do zrobienia tej przedłużki była poprawa kolimacji wiązki przed obiektywem, ograniczenie "lewego" światła padającego na obiektyw i poprawa kontrastu.

 

EDYTOWANE: Przedłużka jest cylindryczna, "rura".

 

ED80_odrosnik+80mm_S.jpg

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, astrokarol napisał:

Np. dla 102/500, okular 30 mm, 82 stopnie, odrośnik 200 mm. 

 

 

Wynika więc z tego, że max odrośnik dla 150/750mm to 300mm , fabryczny wystaje ok. 165mm ponad soczewkę obiektywu, a więc spokojnie 13cm można przedłużyć. TXH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ajot napisał:

Wynika więc z tego, że max odrośnik dla 150/750mm to 300mm , fabryczny wystaje ok. 165mm ponad soczewkę obiektywu, a więc spokojnie 13cm można przedłużyć. TXH

Dla 150/750, okular 30 mm, 82 stopnie, odrośnik długi na 300 mm musi mieć 210 mm średnicy wewnętrznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, szuu napisał:

winietowanie przez odrośnik nie zależy od kąta wynikającego ze światłosiły teleskopu tylko od pola widzenia, które w astronomii jest niewielkie więc odrośnik może być o wiele dłuższy niż rysujesz.

Racja ! Mój błąd (znów :huh:). Zrobiłem linię równoległą do "światłosiły" a nie do "pola widzenia". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrośnik można sobie zrobić z dowolnego materiału jaki nam przyjdzie do głowy. Karimata jest OK w przypadku mniejszych sprzętów.

Do SCT zrobiłem jednak inny - z podstawki pod krzesło z marketu + czarny welur z allegro + rzepy na klej.

Welur przyklejamy do tego tworzywa (podstawki pod krzesło) a rzepy sprawdzamy empirycznie gdzie pasują. Tu klej jest taki sobie dlatego ja przyszyłem je do plastiku.

Im dłuższy odrośnik, tym dłużej szkło czyste od rosy. Ale im dłuższy odrośnik, tym większa jego waga.

Nigdy nie udało mi się zrobić tak długiego odrośnika, aby zobaczyć winietowanie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, astrokarol napisał:

Tak. Weź kawałek kartki, narysuj koło o średnicy odrośnika, kilka punktów np. 74,73,72 mm od środka, przebij je igłą. Załóż kartkę na odrośnik, sprawdź, które dziurki widać. 

Czy dobrze rozumiem, że okular wyjąć w pozycji wyciągu takiej jak przy obserwacji i patrzeć na lustro kątówki z podobnej odległości jak oczna soczewka okularu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.