Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Co masz w Options -> Equipment -> Telescope ? 

 

U mnie działa zarówno na Plate Solve jak i Blind Solve. ASTAP nie jest najlepszy w Blind Solve. Ja mam do blind solve ustawionego All Sky

 

 

EDIT: Z tego Twojego zrzutu ekranu to NINA nie była w stanie odczytać współrzednych zdjęcia więc Plate Solve nie ma prawa działać. Coś może źle w nagłówku pliku FITS. Pytanie czy PixInsight z tego samego pliku czyta koordynaty?  Blind to zawsze jest trochę loteria - jedyny 100% pewny to astrometry ale All Sky też sobie nieźle radzi. ASTAP słabawo.

 

 

 

image.thumb.png.c85d6d1af3db78c41fc86c93cb1c458c.png

 

 

image.thumb.png.a7824b912436cd53bb624e239f4291f5.pngimage.thumb.png.b3c01a8d580347d70286a02b52cc04d1.png

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał:

EDIT: Z tego Twojego zrzutu ekranu to NINA nie była w stanie odczytać współrzednych zdjęcia więc Plate Solve nie ma prawa działać. Coś może źle w nagłówku pliku FITS. Pytanie czy PixInsight z tego samego pliku czyta koordynaty?  Blind to zawsze jest trochę loteria - jedyny 100% pewny to astrometry ale All Sky też sobie nieźle radzi. ASTAP słabawo.

Nie tylko PIX, ale i ASTAP czyta i rozwiązuje. Jedynie NINA ma problem z odczytaniem danych zwłaszcza z klatek zbieranych Maximem.

Do blind solve użyłem Astrometry i działa OK, tylko chwilkę zajmuje. Te same klatki ASTAP rozwiązuje w mniej niż 5 sekund, zwykle w około sekundę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał:

Daj jedną klatkę z Maxima to sam zobaczę. Coś mi chodzi po głowie, że Maxim ma niestandardowy zapis FITSów tj. nagłówków. w nich zawartych ale nie mogę se przypomnieć gdzie to czytałem.

Jedna jest "rozwiązana" przez PIXa i zapisana, a druga taka, jaka wyszła z Maxima. Ta druga po załadowaniu do NINY pokazuje jakieś głupoty w polach współrzednych, ale obie bez problemu rowiązują się w ASTAPie (bez NINY). 

 

link do klatek: https://we.tl/t-B865jVpTEc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie jest tak:

 

- ta Ha w NINA wywala błąd,

- ta Ha1 w NINA działa normalnie i zarówno Plate jak i Blind działa normalnie.

 

Poniżej zestawienie nagłówków - ten po lewej z Maxima, pośrodku z PI i po prawej jakiś mój z NINA. Są różnice i to spore.

 

NINA jest programem akwizycyjnym i najwyraźniej nie potrafi odczytać plików z Maxima ale czyta PI. Czyta swoje własne i standard z PI (PI dość mocno pilnują standardu zapisu). Dziwne to trochę bo powinna czytać nagłówek po "kluczach" z kolumny Name. 

 

 

 

image.thumb.png.e17fe8deddb24596e0246e6d8ff4996a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Czy da się jakoś zrobić powiadomienia o błędach w sesji na smartfon z Andkiem?

 

Chodzi mi o wiadomość o błędach krytycznych - czyli np. tym, że aparat się odłączył,

ale i o tym, że sesja się skończyła sukcesem i trzeba przykryć sprzęt ;)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się. W NINA masz Pushover z komunikatami krytycznymi i normalnymi. Krytyczne umieszczasz w trigger. Inne gdzie chcesz. Za Pushover jest opłata po 30 dniach - jednorazowa - 5 $. Płacisz raz i korzystasz bez ograniczeń. Mam, używam. Działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plugin "Ground Station" i potem w sequencerze masz dwie komendy "Failures to pushover" i "send to pushover".

 

 

EDIT: Na smartfonie instalujesz aplikację "Pushover" i to ona odbiera wiadomości.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sequencerze:

- w tym starym uproszczonym u góry trzeba kliknąć Meridian Flip - ON

- w tym nowym rozbudowanym w sekcji Triggers dostawić "Meridian Flip" albo "Smart Meridian Flip" albo "DIY Meridian Flip"

 

 

W Sekcji Options->Imaging poustawiać co i jak.  Obrazki poniżej.

 

 

Ja mam ustawione tak jak na obrazku - dodatkowo w montażu w sterowniku ASCOM mam ustawiony meridian flip na 10 minut później niż w NINA - taki Safety feature.

 

 

Serdecznie polecam ten nowy sequencer - jest duueuuuużo lepszy od starego.

 

 

 

 

 

image.thumb.png.ea0ac621b64ee6284424271fed087272.png

 

 

 

Zrzut ekranu 2022-09-25 o 08.32.08.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

W Sequencerze:

- w tym starym uproszczonym u góry trzeba kliknąć Meridian Flip - ON

- w tym nowym rozbudowanym w sekcji Triggers dostawić "Meridian Flip" albo "Smart Meridian Flip" albo "DIY Meridian Flip"

 

 

W Sekcji Options->Imaging poustawiać co i jak.  Obrazki poniżej.

 

 

Ja mam ustawione tak jak na obrazku - dodatkowo w montażu w sterowniku ASCOM mam ustawiony meridian flip na 10 minut później niż w NINA - taki Safety feature.

 

 

Serdecznie polecam ten nowy sequencer - jest duueuuuużo lepszy od starego.

 

 

 

 

 

image.thumb.png.ea0ac621b64ee6284424271fed087272.png

 

 

 

Zrzut ekranu 2022-09-25 o 08.32.08.png

Wielkie dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

nie wiem czy to do tego wątku się nada ale spróbuje.

Po "w końcu" skompletowaniu sprzętu przyszedł czas na próby , na sucho w pokoju. Mam podłączony MiniPc i chcę nim sterować przez telefon (android), jakoś najprostszy w obsłudze wydał się "Chrome Remote Desktop" i działało dobrze, aż do wczoraj gdy NINA "dziwnie" się włączała, a dokładniej wyświetlała po prostu biały ekran (screen z telefonu niżej), ale tak jakby działała. Po kilku próbach okazało się że jak do MiniPC jest podłączony monitor przez wtyk VGA (monitor może być wyłączony) to wszystko dobrze działa, ale jak odłączam kabel i komputerek jest tak "sam sobie" bez wyświetlacza to na telefonie zdalnie NINA tak jakby nie może się w pełni wyświetlić i jest biały ekran. Jak widać po prawej u góry opcje minimalizowania i krzyżyka do zamknięcia działają.

 

Ktoś z czymś takim się spotkał? Planuje już jakieś pierwsze wyjazdy/sesje w życiu a tu znów pod górkę ;)

Trzeba chyba będzie przygotować jakiś drugi program rezerwowy na takie wypadki i jeszcze chyba spróbować innym programem do zdalnego sterowania, ale inne to jakieś skomplikowane łączenia mają.

Screenshot_2022-10-06-18-59-42-70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad tym też się zastanawiam, jutro trzeba będzie coś popróbować z ustawieniami, jakieś rozdzielczości się pozmienia i metodą prób i błędów.

Jedno mnie dziwi tylko bo NINA przy uruchomieniu ma taki jasny rozbłysk i od razu znika i pojawia się normalne okienko programu, a tej sytuacji ten "rozbłysk" nie znika tylko zostaje białe, hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie NINA tylko ten "Chrome Remote Desktop". Ten rozbłysk to też nie z NINA tylko "Chrome Remote Desktop".

 

Przejdź na AnyDesk - jest najbardziej niezawodny i nie ma dużych wymagań sprzętowych albo Microsoft Remote Desktop ten niestety wymaga Win Pro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał:

Kuba, ale to dotyczy userów biznesowych. Userzy domowi dalej mają bezpłatnie. 

 

https://anydesk.com/en/pricing/personal

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.