Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się uczyłem z tych tutoriali: https://www.youtube.com/watch?v=9oOzefP6nNQ&list=PLDesYsLqfxSEoqrmI7v8apj_eXQ-tkuXG&ab_channel=Cuiv%2CTheLazyGeek

 

Jest jeszcze ten kanał z masą informacji: https://www.youtube.com/channel/UCIwWoJv_vi1US5zjyjRs_lg

 

Można tworzyć profile: options-> general->profiles

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszej całonocnej sesji z NINĄ i jestem zadowolony z pracy w tym programie, jednak pojawił się drobny problem. Ustawiłem dwie sekwencje dla dwóch różnych i obiektów. Pierwszy obiekt zszedł zapisany na dysk tak jak należy, natomiast klatki light drugiego obiektu, który miałem przygotowany na godziny 1-5 nie zostały w ogóle pobrane. Z prawej strony miałem błędy informujące o tym że nie można było pobrać klatki z kamery na dysk. Ktoś wie dlaczego ?  Niestety nie byłem obecny przy zestawie więc nie wiem co się działo, ale rano był zaparkowany czyli tak jak miało być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .zombi. napisał:

Sprawdź w logach co się podziało po pierwszej sekwencji.

Niestety nic mi te logi nie mówią.

Fragment (problem zaczął się około godziny 2:23)

 

[2021-10-30T18:19:52.3028]      [ERROR]      [MemberName] LoadImage
[2021-10-30T18:19:52.3028]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\ViewModel\FramingAssistant\FramingAssistantVM.cs
[2021-10-30T18:19:52.3028]      [ERROR]      [Message] The request was aborted: Could not create SSL/TLS secure channel.       at NINA.Utility.Http.HttpDownloadImageRequest.<Request>d__4.MoveNext()
--- End of stack trace from previous location where exception was thrown ---
   at System.Runtime.ExceptionServices.ExceptionDispatchInfo.Throw()
   at System.Runtime.CompilerServices.TaskAwaiter.HandleNonSuccessAndDebuggerNotification(Task task)
   at NINA.Utility.SkySurvey.NASASkySurvey.<GetImage>d__1.MoveNext()
--- End of stack trace from previous location where exception was thrown ---
   at System.Runtime.ExceptionServices.ExceptionDispatchInfo.Throw()
   at System.Runtime.CompilerServices.TaskAwaiter.HandleNonSuccessAndDebuggerNotification(Task task)
   at NINA.ViewModel.FramingAssistant.FramingAssistantVM.<LoadImage>d__127.MoveNext()

[2021-10-30T18:21:45.4278]      [ERROR]      [MemberName] LoadImage
[2021-10-30T18:21:45.4278]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\ViewModel\FramingAssistant\FramingAssistantVM.cs
[2021-10-30T18:21:45.4278]      [ERROR]      [Message] Sky Survey only supports up to 6 degree       at NINA.Utility.SkySurvey.MosaicSkySurvey.<>c__DisplayClass1_0.<<GetImage>b__0>d.MoveNext()
--- End of stack trace from previous location where exception was thrown ---
   at System.Runtime.ExceptionServices.ExceptionDispatchInfo.Throw()
   at System.Runtime.CompilerServices.TaskAwaiter.HandleNonSuccessAndDebuggerNotification(Task task)
   at NINA.Utility.SkySurvey.MosaicSkySurvey.<GetImage>d__1.MoveNext()
--- End of stack trace from previous location where exception was thrown ---
   at System.Runtime.ExceptionServices.ExceptionDispatchInfo.Throw()
   at System.Runtime.CompilerServices.TaskAwaiter.HandleNonSuccessAndDebuggerNotification(Task task)
   at NINA.ViewModel.FramingAssistant.FramingAssistantVM.<LoadImage>d__127.MoveNext()

[2021-10-31T02:23:25.6654]      [ERROR]      [MemberName] DownloadExposure
[2021-10-31T02:23:25.6654]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\Model\MyCamera\ASICamera.cs
[2021-10-31T02:23:25.6654]      [ERROR]      [Message] ASI: Camera reported unsuccessful exposure: ASI_EXP_FAILED

[2021-10-31T02:23:25.6684]      [ERROR]      [MemberName] ProcessSequence
[2021-10-31T02:23:25.6684]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\ViewModel\SequenceVM.cs
[2021-10-31T02:23:25.6684]      [ERROR]      [Message] Camera download failed. Exposure details: Exposure time: 600, Type: LIGHT, Gain: -1, Filter: H    

[2021-10-31T02:33:26.5178]      [ERROR]      [MemberName] DownloadExposure
[2021-10-31T02:33:26.5178]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\Model\MyCamera\ASICamera.cs
[2021-10-31T02:33:26.5178]      [ERROR]      [Message] ASI: Camera reported unsuccessful exposure: ASI_EXP_FAILED

[2021-10-31T02:33:26.5178]      [ERROR]      [MemberName] ProcessSequence
[2021-10-31T02:33:26.5178]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\ViewModel\SequenceVM.cs
[2021-10-31T02:33:26.5178]      [ERROR]      [Message] Camera download failed. Exposure details: Exposure time: 600, Type: LIGHT, Gain: -1, Filter: H    

[2021-10-31T02:43:27.3572]      [ERROR]      [MemberName] DownloadExposure
[2021-10-31T02:43:27.3572]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\Model\MyCamera\ASICamera.cs
[2021-10-31T02:43:27.3572]      [ERROR]      [Message] ASI: Camera reported unsuccessful exposure: ASI_EXP_FAILED

[2021-10-31T02:43:27.3572]      [ERROR]      [MemberName] ProcessSequence
[2021-10-31T02:43:27.3572]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\ViewModel\SequenceVM.cs
[2021-10-31T02:43:27.3572]      [ERROR]      [Message] Camera download failed. Exposure details: Exposure time: 600, Type: LIGHT, Gain: -1, Filter: H    

[2021-10-31T02:45:36.5085]      [ERROR]      [MemberName] DownloadExposure
[2021-10-31T02:45:36.5085]      [ERROR]      [FileName] E:\Projects\nina\NINA\Model\MyCamera\ASICamera.cs
[2021-10-31T02:45:36.5085]      [ERROR]      [Message] ASI: Camera reported unsuccessful exposure: ASI_EXP_FAILED

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie - u mnie jest ewidentny bug kiedy robię zdjęcie do ostrzenia korzystając z subsamplingu, (podpróbkowanie).

Gdy później wyłączę tę opcję i zapodam sekwencję foty ściągają się tylko w takich subklatkach.

 

Żeby było dobrze muszę po wyłączeniu subsamplingu ręcznie zrobić jedną fotkę i dopiero mogę jechać sesję.

Tylko ja tak mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dobry :)

 

Chcę spróbować NINY :) Zależy mi najpierw na 3-punktowym ustawianiu na Polarną,

bo lepsze miejsce w ogrodzie wyklucza widoczność tejże...

W której wersji zostało to zaimplementowane? Widzę, że stabilna wersja to Version 1.10 HF3

a wersja 2.0 jest beta.

 

Czy 2.0 jest na tyle stabilna, że można ją próbować?

 

U mnie będzie tylko ustawianie montażu, zdjęcia EOSem, guining i to tyle.

Żadnych kół filtrowych itp...

 

I jeszcze pytanko - przy przy takim ustawianiu montażu zdjęcia kontrolne muszą być robione

z grubsza na północ, czy może być lekko płn-wsch? Mam dużą sosnę na północy ;) 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.01.2022 o 13:31, Miesilmannimea napisał:

 

 

Czy 2.0 jest na tyle stabilna, że można ją próbować?

...

I jeszcze pytanko - przy przy takim ustawianiu montażu zdjęcia kontrolne muszą być robione

z grubsza na północ, czy może być lekko płn-wsch? Mam dużą sosnę na północy ;) 

 

 

 

Nie wiem czy jeszcze ktoś korzysta z V1. Tak V2 jest przyzwoicie stabilna.

 

W Three Point Polar Alignment teleskop może być skierowany w dowolny fragment nieba. Sam mam coś między SE do SW.

 

 

EDIT: Tutków od NINA masz na YouTube milion: Cuiv The Lazy Geek, Chris Woodhouse, Patriot i wielu innych. 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, tak załączamy synchronizację między NINA a mapą nieba.

 

Ale co zrobić, żeby NINA wiedziała jak jest fizycznie ustawiony montaż?

W moim montażu nie mam możliwości rozpięcia napędów - muszę kręcić silnikami...

 

1. Poziomuję statyw.

2. Ustawiam oś Ra w pozycji takiej, żeby oś przeciwwagi patrzyła możliwie w dół,

3. Ustawiam DEC tak, żeby mocowanie teleskopu było poziomo.

4. W EQMOD z okienka Park / Unpark wybieram Park Mode "Park to Home pos" i RESYNC ENCODERS?

 

Czy to spowoduje zapisanie "zera" montażu?

 

Dalej robię plate solve w NINA i program zna dokładne położenie montażu?

 

Sorry ale połączenie tego wszystkiego "do kupy" nie jest proste za pierwszym razem...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kudi145 napisał:

Oczywiście że jest. Brak synchronizacji na off i wybierasz program z którym ma się synchronizować

 

 

 

Nie. To tak nie działa. Po pierwsze to polskie tłumaczenie jest do bani - w oryginale anglojęzycznym jest "Do not sync" . Służy to tylko temu co napisano w instrukcji - obrazek poniżej. W żaden sposób NINA nie wysyła sygnału do Stellarium ani jakiegokolwiek innego programu. Sygnał "idzie" tylko do montażu i to montaż musi się skomunikować ze Stellarium.

 

Stellarium zupełnie nie wie gdzie celuje montaż i trzeba to wymusić wciskając kombinację klawiszy Shift+Ctrl+1

 

NINA do wysłania sygnału synchronizacji  do montażu potrzebuje Plate Solve - to zresztą jest podobne do synchronizacji z pilota na 3 gwiazdy a z poziomy ASCOM EQMOD można takie mapowanie zrobić dla wielu punktów na niebie. Dopiero jak montaż ma "mapę" poprawek dla przynajmniej części nieba to jest w stanie przeliczyć żądania z NINA czy Stellarium. NINA/Stellarium wysyła do montażu polecenie "jedź na RA=X i Dec=Y i to montaż interpretuje gdzie pojechać i jakie poprawi zastosować, żeby teleskop celował w te żądane X, Y i robi to na podstawie tych wyliczonych poprawek. EDIT: Ten "pointing model" jest w montażu w EQMOD.

 

 

410697964_Zrzutekranu2022-02-9o08_51_59.png.bf1f2eb985f78c917c7e5b3b59f969ff.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

 

Dalej robię plate solve w NINA i program zna dokładne położenie montażu?

 

Sorry ale połączenie tego wszystkiego "do kupy" nie jest proste za pierwszym razem...

 

M.

Odpowiedz w zasadzie jest powyżej. Dla uściślenia to albo robisz plate solve na początku każdej sesji żeby określić poprawki dla interesującego Cię obszaru nieba albo (masz stałą instalację i dobrej klasy montaż) i korzystasz z modelu (pointing model) w montażu i wtedy to "do not sync" w NINA dajesz na ON. 

 

EDIT: Niby przy polar alignment NINA też robi plate solve ale... mam wrażenie (nie mam pewności), że ten plate solving nie jest używany jako sygnał do synca. Jeśli robisz ustawienie na polarną to masz tylko jeden punkt do sync - i to ten najsłabszy. Konieczne jest albo mapowanie nieba do wyliczenia modelu albo po prostu plate solve za każdym razem. Nie na darmo w pilocie jest "na 3 gwiazdy" bo to daje już jakąś mapę nieba.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.