Skocz do zawartości
  • 0

Soczewki barlowa na ogromne przyblizenia


Jowita Gawrońska

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, cyberboss napisał:

Hej.

Zamiast na siłę stosować barlowa do tych kitowych okularów lepiej zastosować jakiś porządny krótkoogniskowy okular np. William Optics XWA 5mm lub coś podobnego.

 

tak... autorka zaznaczyła, że nie che wydawać fortuny, a ten okular kosztuje 1000zł:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Igor Wierzbowski napisał:

tak... autorka zaznaczyła, że nie che wydawać fortuny, a ten okular kosztuje 1000zł:haha:

Dla każdego to oznacza coś innego. Nie napisała ile chce na to przeznaczyć.

Jeżeli kitowy barlow jest "dziadem", to taki przyzwoity też tani nie będzie.

O ile zestawowy okular 25mm daje jeszcze jakiś akceptowalny obraz, to ten 10mm jest tragiczny i stosowanie jakiekolwiek barlowa tylko pogorszy sprawę.

Z tańszych krótkich okularów mogę jeszcze polecić Baader Classic Ortho 6mm. Fajny kontrast, idealny do planet, ale przy Księżycu może być upierdliwe jego mikre pole widzenia 40 stopni. No i barrzo mały odstęp źrenicy wyjściowej powodujący, że trzeba "wtykać" oko w muszlę oczną, żeby coś zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Baader Classic Ortho 6 mm ma pole 52 stopnie. Niewygodę obserwacji kompensuje stosunek jakość/cena, który wg mnie jest nie do pobicia.

W dużych powiększeniach są też powiększane wady okularów, tak że do takich powiększeń potrzeba dobrych okularów. Tak samo jest z wadami teleskopu i jego kolimacji. I to co widać w okularze niestety ogranicza najsłabszy element tej układanki. Więc aby wykorzystać dobry okular trzeba ogarnąć też kolimację teleskopu.

Sprawę okularów i kolimacji komplikuje światlosiła teleskopu f/5, czyli stożek światła ma kąty jak trójkąt równoramienny o stosunku podstawy do wysokości jak 1/5. Aby stożek światła o tak dużym kącie był prowadzony bez zniekształceń od lustra głównego do oka potrzeba aby jakość okularu i kolimacji była naprawdę dobra.

Do koniunkcji jeszcze ponad miesiąc, więc jest czas aby się porządnie przygotować.

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.11.2020 o 18:07, wampum napisał:

wiem, wiem kto w dzisiejszych czasach używa jeszcze refraktorów achromatycznych, chyba tylko wariaci tacy ja Ja.

 

Nie wiedzą co dobre... a właściwie najlepsze :)

 

Co do Barlowa - lepiej nie dawać większego niż 2...2,5x. Jak powiększenie jest za małe z takim Barlowem to trzeba kupić okular o krótszej ogniskowej. Sam Barlow (dobrej jakości i o niezbyt dużej krotności) dobrze wpływa na obraz w połączeniu ze światłosilnymi Newtonami (f5), no chyba ze okular ma juz wbudowanego w konstrukcje Barlowa (okulary wieloszkiełkowe), to w tedy nie ma juz sensu go dodawać do układu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Jowita Gawrońska zajmijmy się najpierw tymi dużymi powiększeniami, koniunkcja Jowisza i Saturna to osobny temat. Newton 6" pozwala na powiększenia w okolicach 225x, co odpowiada okularowi 3.3mm. Przekroczenie 300x nie wiąże się z zyskiem na szczegółach. Czym większy power, tym większy kisiel będziesz widzieć. Metodę z dużymi przybliżeniami można od biedy zastosować przy bardzo jasnych obiektach typu Księżyc, Wenus i Jowisz (wyłączając Słońce) bo spadek jasności jest duży i o ten spadek jasności chodzi. Można się lepiej przyjrzeć. Choć można to samo osiągnąć filtrem szarym lub podwójnym polaryzacyjnym bez degradacji ostrości. Niestety fizyki nie przeskoczysz. Jeśli chcesz przybliżenia rzędu 700x z dobrym obrazem, będziesz potrzebowała 40cm newtona.

 

Zasymulować obraz jakiego się spodziewać w teleskopie możesz w http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ tam też wyliczysz źrenicę i rzeczywiste pole

 

Masz okular 10mm i barlowa 2x, możesz więc do tego dokupić barlowa 3x lub okular 6.5-7mm. W obydwu przypadkach sięgniesz maksymalnej rozdzielczości teleskopu. Od biedy okular 5mm z barlowem 2x. Nie chcesz wydawać majątku, czyli rozumiem że mówimy o cenach rzędu 100-200zł, i tu znajdziesz okulary WA 66 stopni pola własnego oraz plossle 52-56 stopni. Do tego dochodzi kwestia odstępu źrenicy (ER), ale rozumiem że jesteś gotowa na dość duże zbliżanie oka do okularu :)

 

Co do koniunkcji - to tutaj ostudzę oczekiwania, ta koniunkcja nic wielkiego nie powoduje w tych planetach :D takie se po prostu ustawienie planet koło siebie na niebie. W końcu grudnia obie będą blisko Słońca i bardzo nisko na niebie (dla Wrocławia to będzie 14-15 stopni). Uzyskanie ostrego obrazu w paśmie widzialnym dla tych obiektów według mnie to liczenie na cud, zwłaszcza w naszym klimacie w grudniu. Do tego będziesz potrzebowała małych powiększeń, pola ok 10 minut łuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Arek79 napisał:

W skrócie, kup GSO ED x2 2" i to na razie Ci wystarczy, cena używanego u nas giełdzie wacha się średnio 200zł+k.w. 

+ Baader Classic Ortho 6 mm, nowy za 219 zł.

Na normalne warunki będzie powiększnie 750 / 6 = 125 razy ze świetną jakością obrazu a na bardzo dobre dwa razy większe z tym Barlowem (super stosunek jakość/cena).

Jak dla mnie nie ma szans na lepszą jakość obrazów w powiększeniu x250 dla ogniskowej 750 mm za podobne pieniądze.
Źrenica wyjściowa 150 mm / 250 = 0.6 mm na planety też będzie jeszcze OK, zwłaszcza dla fanów "ogromnych przybliżeń".

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tez mam newtona SW 150/750 z kitowym barlowem 2x. Czy tali barlow Celestron Xcel LC 2x 1.25" będzie znaczaco lepszy od fabrycznego? Mam do tego okular Omegon planetary LE 9mm, Svbony 68* 15mm i kitowe 10 i 25mm. Ewentualnie wybrac Explore Scientific focal extender 3x, skoro do swiatlosily F5 barlowy są wskazane?

 

Rozumiem, że z dobrym barlowem tak.jaknynwydluza się ogniskowa teleskopu, jakby zmniejsza się światłosiła i nie są wymagane "specjalistyczne" okulary?

Edytowane przez cytrusek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Okulary pozostają te same, bez Barlowa i z nim

Jesli masz Omegona LE 9 mm, to każdy dobry / bardzo dobry Barlow 2x załatwi Ci sprawę dużych powiększeń. Zysk na jakości Barlowa będzie wyraźnie widoczny.

Dzieki. Czyli ten konkretny celestron byłby ok? Przy moim teleskopie ES 3x będzie miał za duże powiększenie, czy może sprawdzi się lepiej z powodu światłosiły teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Celestron 2x będzie OK

 

A teraz niespodzianka: to, że na obudowie Barlowa napisane jest "2x" wcale nie oznacza, że nie można mieć wyższej krotności. Jeśli Okular wsuniesz do Barlowa do końca, będzie 2x. Ale jeśli okular wsuniesz tylko lekko (czyli wystawać będzie więcej), krotność może być około 2,2x~2,3x. To z powdzeniem wystarczy.

Ja używam Barlow Tele Vue 2x i z kamerą planetarną mam krotność od 1,85x do 2,35x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.