Skocz do zawartości

Kolejny dziwny problem.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem w końcu zebrać jakiś materiał bo po ostatnich testach było wszystko gitara..... ale coś dopada mój sprzęt... pierwsze widzę coś takiego.

Eq6-R SW130/650MOD Atik428EX SX7x1.25FW Filtry Baader NB 8Nm. Na LRGB tego niema.. ogólnie nie było nigdy na jakim kolwiek filtrze aż do wczoraj. ( zamarzanie matrycy można wykluczyć, inaczej by coś przeszkadzało na innych filtrach )

Sprzęt bez zmian tylko lekko zmieniłem obrót kamery (stał w budce zaparkowany). Nie zmieniła się kolimacja ani też nic nie grzebałem przy filtrach.

Klatka z przed 2 tyg. Wszystkie ekspozycje 900s -15*C warunki raczej trochę gorsze bo lekkie chmury ale nie to jest problemem.

HA

2020-11-04_22-58-00_Filter6_-15.02_900.00s_0000.thumb.jpg.78c344e94beaac1b68239bbba303989a.jpg

I z wczorajszej nocy HA widać jakieś pociemnienie w górnym rogu a od jednej z najjaśniejszych gwiazd odchodzi jakiś ogon.

2020-11-15_21-01-09_Ha_-15.02_900.00s_0000.thumb.jpg.214ee4ddcc3adc86e76e7f6390bbf5c0.jpg

Zdziwiony przerzuciłem filtr na OIII i takie coś zobaczyłem. Jeszcze gorsza masakra.

2020-11-15_19-43-43_Filter7_-15.02_900.00s_0003.thumb.jpg.5008258171672c60c10f965f73751977.jpg

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie @Maro21 może mieć rację. Kiedyś moja sesja polowa tak wyglądała. Rosa na LW a ja biegałem i się zastanawiałem co jest. Czy ten cień nie jest w górnej części LW i idąc w dół dolna część LW?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maro21 napisał:

Poszukałbym rosy /wilgoci w kamerze lub gdzies po drodze. 

 

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Właśnie @Maro21 może mieć rację. Kiedyś moja sesja polowa tak wyglądała. Rosa na LW a ja biegałem i się zastanawiałem co jest. Czy ten cień nie jest w górnej części LW i idąc w dół dolna część LW?

Dziś byłem rozebrałem wszystko, przepatrzyłem filtry pod światło, są czyste i myślę że koło jest szczelne i nie wchodzi tam aż tyle wilgoci by parowały.

Co do lustra wtórnego to zamówiłem karimatę i wykonam odrośnik 30 cm, może to pomoże, wolał bym to niż grzałkę.

Mamy tu co prawda spore chmury ale widać że każdy róg jest bardzo podobny.

Natomiast na filtrach NB są jakieś cuda których nie było 2 tyg temu, a konfiguracja sprzętu identyczna.

Zabrałem kamerę, i zregeneruje dessicant by mieć czyste sumienie.

Co ciekawe tak jak się pyta Spirit jest tak jak w twoim pytaniu Prawy dolny róg to jest dół LW a lewy górny to dół (bliżej wylotu tuby)

To albo na tej klatce nie zdążyło jeszcze zaparować a na reszcie już tak. Godzina dla klatek tak właśnie wygląda że została wykonana pierwsza.

2020-11-15_18-46-59_L_-15.02_300.00s_0000.thumb.jpg.494cd34372179f5d8c19dc2888e96121.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o parowanie LG, czasem widzę że ludzie zakładają na zakończeniu tuby gdzie LG coś co żaślepia.

To pomaga na parowanie ?  Czy to jest tylko po to by od wilgoci nie rdzewiały śruby od regulacji LG ?

@AstroAllano ty stosowałeś coś takiego.

Tu widać o czym piszę.

hqdefault.jpg
Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sprawdził bym (jak pisze Piotr) czy koło aby na pewno dokładnie przerzuca filtry. Bo takie zacienienie, to albo coś weszło w kadr, albo filtr źle się przestawił. Jak kiedyś u siebie zaparowała mi matryca, to miałem jasna plamę na zdjęciu, a nie takie pociemnienie kadru. Lata temu używałem kola SX i przez pewien czas tez miałem problemy z niedokładnym przerzucaniem filtrów. Pomogło nowe firmware.

Edytowane przez Tomasz_Habaj
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie jest żadne zaparowanie. parowanie luster powoduje postawanie poświat koło gwiazd, a nie takich "spajków". Roszenie matrycy powoduje powstawanie "nalotu" w rogach, po prostu widać strukturę szronu, a reszta obrazu jest niezmienna.

Pomysł z kwestią niedokładnego przerzucania filtrów jest sensowny. Pociemnienie może powstać od przesuniętego filtra, a jego krawędź w kadrze i jakiś element montażowy może dawać dyfrakcję i taki dziwny spajk.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Selmak napisał:

 

2020-11-15_18-46-59_L_-15.02_300.00s_0000.thumb.jpg.494cd34372179f5d8c19dc2888e96121.jpg

 

To co widac na zdjeciu to na pewno zaparowanie.

Mialem ostatnio to samo. W dzien wszystko ok,ale podczas wilgotnej nocy i chlodzenia matrycy wylazi na szkle ochronnym matrycy. 

U mnie zmniejszenie chłodzenia z -25 na -15c rozwiazalo problem.

 

W ktorym miejscu paruje u Ciebie musisz dojsc sam.

 

 

Edit.

Ewentualnie to jakiś cirruszale tego nie bierzemy pod uwagę. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

To na pewno nie jest żadne zaparowanie. parowanie luster powoduje postawanie poświat koło gwiazd, a nie takich "spajków". Roszenie matrycy powoduje powstawanie "nalotu" w rogach, po prostu widać strukturę szronu, a reszta obrazu jest niezmienna.

Pomysł z kwestią niedokładnego przerzucania filtrów jest sensowny. Pociemnienie może powstać od przesuniętego filtra, a jego krawędź w kadrze i jakiś element montażowy może dawać dyfrakcję i taki dziwny spajk.

Dzisiejsze sprawdzenie koła niestety wykazało że filtry po przerzucaniu są centralnie na swoim miejscu.

Miałem wcześniej koło manualne które było dużo mniej precyzyjne i nie środkowało jak należy filtra, a kłopotów nie miałem przez to.

Myślę że to nie to, bardziej myślę że to co @Tayson zasugerował jest bardziej prawdopodobne bo ma prawo się tam tak dziać z powodu budowy Atika 428EX.

Ale wezmę każdą opinie pod uwagę i będę testował i sprawdzał co i jak, kamera już się suszy ,w przypadku atika potrwa 48h.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tayson napisał:

To co widac na zdjeciu to na pewno zaparowanie.

Mialem ostatnio to samo. W dzien wszystko ok,ale podczas wilgotnej nocy i chlodzenia matrycy wylazi na szkle ochronnym matrycy. 

U mnie zmniejszenie chłodzenia z -25 na -15c rozwiazalo problem.

Hmmm ale rosi ci na zewnątrz pod wpływem dużej różnicy temp czy rosi ci w środku z powodu nie do końca już suchej komory ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, _Spirit_ napisał:

 

:)

Ja pisałem o zdjęciach z pierwszego postu, Tayson o tym ostatnim :) Zgadzam się, że to ostatnie to zaparowanie lub cirrus. Jednak nie wiem, jak się ono odnosi do tematu :) 

9 minut temu, Selmak napisał:

Dzisiejsze sprawdzenie koła niestety wykazało że filtry po przerzucaniu są centralnie na swoim miejscu.

Miałem wcześniej koło manualne które było dużo mniej precyzyjne i nie środkowało jak należy filtra, a kłopotów nie miałem przez to.

Tu chodzi o takie "grube" nietrafianie - tak że 1/3 matrycy jest zasłonięte. Drobna niedoskonałość nie ma znaczenia (o ile filtr nie jest na styk). Nie jest wykluczone, że w nocy koło Ci "bzikowało", a teraz działa ok.

 

BTW - skoro to newton, to podczas sesji, gdy znów wystąpi problem - możesz zaglądnąć przez tubę i zobaczyć cały tor optyczny odbity w lustrze :) Ja tak zobaczyłem swego czasu usterkę migawki, która nie otwierała się całkowicie. Niczego nie rozkręcasz, a wszystko widać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MateuszW napisał:

Ja pisałem o zdjęciach z pierwszego postu, Tayson o tym ostatnim :) Zgadzam się, że to ostatnie to zaparowanie lub cirrus. Jednak nie wiem, jak się ono odnosi do tematu :) 

Tu chodzi o takie "grube" nietrafianie - tak że 1/3 matrycy jest zasłonięte. Drobna niedoskonałość nie ma znaczenia (o ile filtr nie jest na styk). Nie jest wykluczone, że w nocy koło Ci "bzikowało", a teraz działa ok.

 

BTW - skoro to newton, to podczas sesji, gdy znów wystąpi problem - możesz zaglądnąć przez tubę i zobaczyć cały tor optyczny odbity w lustrze :) Ja tak zobaczyłem swego czasu usterkę migawki, która nie otwierała się całkowicie. Niczego nie rozkręcasz, a wszystko widać.

Migawki w tej kamerze nie ma ale to jak najbardziej dobry pomysł by tam spojrzeć i sprawdzić czy chociażby korektor komy nie łapie mgiełki lub cokolwiek złego się dzieje.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 13:07, Selmak napisał:

Mam jeszcze pytanie o parowanie LG, czasem widzę że ludzie zakładają na zakończeniu tuby gdzie LG coś co żaślepia.

To pomaga na parowanie ?  Czy to jest tylko po to by od wilgoci nie rdzewiały śruby od regulacji LG ?

@AstroAllano ty stosowałeś coś takiego.

Tu widać o czym piszę.

hqdefault.jpg

W moim doświadczeniu zdziałało cuda na parownie, gdy zastosowałem skórzany czepek/beret. Polecam każdemu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat się rozwiązał myślę definitywnie po wykonaniu odrośnika z karimaty, regeneracji dessicantu w kamerze, i uszczelnieniu gwintu łączącego kamerę z kołem. Już druga sesja wszystko bez kłopotów :D

Dzięki Panowie za cenne rady.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, _Spirit_ napisał:

Czyli rosa?

Tak, wszelaka wilgoć przeszkadzała.

Nawet niestety przy dużym zarosieniu pojawił się kolejny problem z elektryką, jak wyczytałem u producenta po konsultacji minus w mojej kamerze jest sprzeżony z obudową i zarosienie metalowej obudowy powodowało pętle masy (czy jakoś tak, nie wiem nie jestem elektrykiem, jeśli się mylę to mnie poprawcie ) w każdym razie coś naury elektrycznej, musiałem osłonić kamerę czymś co nie chłonie wody by nie osadzała się w okolicy gniazda zasilania, na szczęście było to łatwe bo Atik 428EX ma budowę cylindra więc po prostu owinąłem kamerę, i to rozwiązało problem dziwnego zachowania kamery, rozłączania się, kłopotu z przesyłaniem klatek.

Sporo też pomógł mi Łukasz Jolo z FA w diagnozie problemu za co mu dziękuję.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.