Skocz do zawartości

Jakim narzędziem rozkręcić filtr 2 cale?


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem taki problem i za pierwszym razem w nerwach użyłem francuza z wyczuciem ale i tak porysowałem zewnętrzną blaszkę. Później odkryłem że wystarczy użyć siły dwoma paznokciami bez dociskania filtra do gwintów. Siła ma być skierowana po obwodzie a jak próbowałem odkręcić z siłą skierowaną w dół ni chu chu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Ja mam taki klucz (aukcja pierwsza lepsza): https://allegro.pl/oferta/narzedzie-do-otwierania-klucz-do-obiektywu-9913679538 Można odkręcić wszystko od filtru po celę refraktora :) 

Widzisz.... tylko trzeba umieć zadać właściwe pytanie.

Dzięki wielkie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Miałem taki problem i za pierwszym razem w nerwach użyłem francuza z wyczuciem ale i tak porysowałem zewnętrzną blaszkę. Później odkryłem że wystarczy użyć siły dwoma paznokciami bez dociskania filtra do gwintów. Siła ma być skierowana po obwodzie a jak próbowałem odkręcić z siłą skierowaną w dół ni chu chu.

Generalnie da się delikatnie wykręcić obręcz wewnętrzną cienkim śrubokrętem. Ale właśnie mam 2 takie przypadki, że ni hu, hu .

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kompas napisał:

to jest bardzo zła rada, narzędzie pomiarowe powinno służyć tylko do pomiarów  i do niczego więcej

 

Powiedzmy, że używamy budżetowej suwmiarki za 25 zł tylko do ogarniania filtrów.

Do pomiarów używamy innej.

 

Okazuje się, że czasem filtr jednej renomowanej firmy nie da się wkręcić w okular innej renomowanej firmy. Ale tylko o określonej ogniskowej, w inną ogniskową wkręca się doskonale !

Filtr i okular kosztowały więcej niż niejeden teleskop a trzeba chałupniczo przekładać filtr do oprawki z najtańszego filtra, która to wkręca się bez problemów wszędzie...

Żeby to ogarnąć nie mam problemu kupić budżetowej suwmiarki tylko do tego.

I jestem szczęśliwy, że w końcu mogę użyć w tym najlepszym okularze ten najlepszy filtr, tylko że w najtańszej oprawce.

I śmieszne, i straszne.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kompas napisał:

to jest bardzo zła rada, narzędzie pomiarowe powinno służyć tylko do pomiarów  i do niczego więcej

 

Oj nieprawda. Bardzo praktyczne rozwiazanie. Kto raz zastosował to dobrze wie, że do tego typu pierścionków jest bardzo poręczne. Sam stosowałem kilkukrotnie w różnych sytuacjach. Trzeba to jednak robić z wyczuciem, aby nie zarysować filtra, soczewki, etc. Metoda bardzo często używana przez Janusza P. Zresztą u niego podpatrzyłem :) 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TUR napisał:

 

Oj nieprawda. Bardzo praktyczne rozwiazanie. Kto raz zastosował to dobrze wie, że do tego typu pierścionków jest bardzo poręczne. Sam stosowałem kilkukrotnie w różnych sytuacjach. Trzeba to jednak robić z wyczuciem, aby nie zarysować filtra, soczewki, etc. Metoda bardzo często używana przez Janusza P. Zresztą u niego podpatrzyłem :) 

 

O wiele praktyczniejszym byłoby za pomocą suwmiarki i z kawałka odpowiedniej blaczki wypiłować sobie kluczyk do rozkręcania  . Nic wtedy nie psujemy ,a wykonanie takiego kluczyka jest bardzo proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Tayson napisał:

Mialem uv/ir cut 2".

Pierscien trzymajacy szklo jest klejony, a nie wkrecany.

 

Tak pewnie przycięli 0.1 % kosztów na produkcji gwintów.

Niestety można się spodziewać, że tą drogą pójdą inne firmy, zgodnie z prawem Kopernika-Greshama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Mialem uv/ir cut 2".

Pierscien trzymajacy szklo jest klejony, a nie wkrecany.

No właśnie miałem problem z Baaderem (wersja z pierścieniem wkręcanym, ale ku mojemu zaskoczeniu plastikowym). Niestety rant tak wysoki, że nie wchodzi do szufladki na filtry.  Miałem coś starego, ale w nim z kolei nie mogłem odkręcić pierścienia. Póki co problem rozwiązany - szkło przerzucone ;)

Dzięki uczestnikom wątku za podanie rozwiązań i uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.