Skocz do zawartości

Wady i zalety fotowoltaiki


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, sp3uca said:

Oczywiście jeśli masz kasę i nic z nią nie robisz. Inflacja zjada. Mam od 5 lat foto i przez pół roku to analizowałem te słupki itp. potem mi się znudziło.

Jakie są zalety ? Żadne. Jakie wady ? Żadne. Czy nad nowym odkurzaczem czy pralką też tak się podniecasz ? Nie. To tylko kolejny sprzęt.

Jest ? To niech działa.

Wydasz kupę kasy to rachunki po 60zl. Zwraca sie po czasie. Czy zarobisz ? Nie. Jedynie masz zajęcie na jakiś czas żeby te słupki obserwować.

 

A.

Pomijasz jednak mały niuans. Zasada rozliczania instalacji uruchomionej 5 lat temu oraz obecnie są zupełnie inne. Te stare są dużo bardziej korzystne i tak jak piszesz ma się prąd praktycznie za darmo (tylko opłaty przesyłowe). W przypadku nowych instalacji już nie jest tak fajnie i okres zwrotu jest dłuższy. Przestałem to śledzić, ale wydaje mi się, że możliwa jest sytuacja kiedy cena prądu wprowadzana do sieci może być ujemna, więc produkując dopłacałoby się do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomekL napisał(a):

Pomijasz jednak mały niuans. Zasada rozliczania instalacji uruchomionej 5 lat temu oraz obecnie są zupełnie inne.

Masz racje. Po prostu mam to gdzieś ile i co . Samo sie robi. To nie jest moja zabawka. Mam inne zainteresowania.

 

A.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełamuję się i chyba w końcu spróbuję.

Wytłuaczcie mi jeszcze raz o co chodzi z tym cholernym cyklem rzliczeniowym w Enea?

Jeśli jeszcze w czerwcu założę, to cykl rozliczeniowy będę miał zmieniony na od czerwca do maja? Jeśli zdecyduję się na założenie we wrześniu, to będę naprawdę tak dużo na tym tracił cyklicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jestem w pge, mam cykl 6cio miesięczny. Kiedyś analizowałem to dla swojego przypadku i wychodziło mi, że nic się nie traci, ale ja jestem na starych zasadach (net mettering), nie wiem jak teraz na net billingu. Nie mniej na zwykły chłopski rozum nie może być tak, że coś traci się przez to w jakim cyklu się rozlicza, bo to byłoby bez sensu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet mi wczoraj powiedział, że broń Boże zakładać jesienią albo zimą. Teraz jest najlepszy moment, kiedy najwięcej energii wyprodukuję. Nie wiem, może chce szybko sprzedać usługę, albo może faktycznie coś w tym jest.

Muszę zgłębić temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję stworzyć przenośny zestaw do ładowania akumulatora i zasilania urządzeń (na 12V) przy pomocy używanego panelu fotowoltaicznego o parametrach jak na screenie (głównie w celach turystycznych). Znalazłem taki regulator 10A, ale nie wiem czy to będzie działać ;
https://pl.aliexpress.com/item/1005006141427639.html?

image.png.da49b312872128f9a03361dc4c331beb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje 10A to mało ale średnio się znam.

Powiem szczerze, że jak widzę taką ceną to osobiście bym nie kupił Ale z ciekawości trochę poszukałem i znalazłem coś, czego w życiu moje oczy nie widziały. Mianowice natknąłem się na poniższą aukcję na allegro https://allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-akumulatorow-12v-24v-kontroler-10a-20a-30a-panel-pv-8331693756

No i tam wystawiony regulator podobny do tego Twojego. No i teraz uwaga, HIT sezonu. W opisie można wyczytać coś takiego:

 

"Zanim kupisz przeczytaj uważnie!

Co można powiedzieć dobrego o takim regulatorze. Jest tani. Nie będziemy ukrywać, nie jest to produkt przez nas rekomendowany. Czasem komuś zależy na cenie, a czasem na jakości. Często trudno to pogodzić. W tym wypadku na pewno się nie udało. Produkt posiada oczywiście gwarancję, ale ta obejmuje tylko produkt, a nie skutki zawinione przez jego wadliwe działanie. Posiada wyświetlacz i porty USB. Na pytanie czy warto zaoszczędzić 30zł na regulatorze żeby ryzykować straty w wyniku uszkodzenia akumulatorów wartych o wiele więcej muszą sobie Państwo sami odpowiedzieć.

Jeżeli już koniecznie chcesz tani regulator, to wybierz chociaż ten, oferta: 7732864589"

 

Chyba pierwszy raz w życiu czytam żeby sprzedawca odradzał kupno swojego produktu :) Ale może to taka nowoczesna forma reklamy innych produktów. Ja bym tego nie kupił. Lepiej dołożyć drugie tyle i wziąć coś ciut lepszego.

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Michał Z. said:

Kurcze. Trochę się zmartwiłem. Gdzie Wy mieszkacie. U mnie najgorszy wynik od 4 lat.

 

Może masz problem z wysokim napięciem i falownik ci się wyłącza. Pogoda chyba raczej wszędzie była dobra 

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Michał Z. napisał(a):

Kurcze. Trochę się zmartwiłem. Gdzie Wy mieszkacie. U mnie najgorszy wynik od 4 lat.

 

wykres.thumb.jpg.b1eca12bcae9827f6eb72166a0526d78.jpg

Zauważ że każdy miesiąc masz zdecydowanie gorszy od poprzednich lat. Coś jest nie halo z instalacją albo tak jak Tomek pisze- z siecią

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wreszcie chwilę żeby zainstalować licznik energii elektrycznej zgodny z Tuya.

Radości było co niemiara aż do momentu, że system Tuya ...nie eksportuje w żaden sposób zebranych danych :)

Serio. Nie, bo nie. Kropka. Co za baran to wymyślił?

 

W związku z powyższym mam pytanie - czy znacie jakiś niedrogi licznik najlepiej 3-fazowy, najlepiej "podłączany" przez założenie przekłądników na kable, a nie galwanicznie, który dostępny jest online i eksportuje dane? :)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.