Skocz do zawartości

Wady i zalety fotowoltaiki


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się orientuję czy jeśli założę w tym momencie na nieruchomości A fotowoltaikę tj. do 1 kwietnia, to kiedy wejdzie instytucja prosumenta wirtualnego, czy będę mógł korzystać z wyprodukowanej przez siebie energii na nieruchomości B ?

 

Jak kłopotliwy jest demontaż fotowoltaiki pod wymianę dachu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie. Instalacja jest na punkt poboru energii PPE i jeśli założysz przed 1 kwietnia zostaniesz prosumentem w myśl obowiązujących przepisów. A te uprawniają do korzystania z prądu z magazynu tylko w tym konkretnym PPE. Ale oczywiście jeśli będziesz chciał, to będziesz mógł zrezygnować z bycia prosumentem wedle aktualnie obowiązujących przepisów i podpisać nową umowę wedle nowych zasad, tyle, że one są mniej opłacalne.

Demontaż fotowoltaiki to pewnie około 0,5 dnia pracy dla ekipy 2, 3 osób. Sprowadza się głównie do odkręcenia paneli i zdjęcia ich z dachu, tak żeby ich nie zniszczyć. Ale nie jestem specem, tylko piszę na podstawie własnych obserwacji i przemyśleń. U mnie 24 panele przykręcali do dachu, na gotowe już stelaże, 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
18 minut temu, tomekL napisał:

@Darek_Bzablokuj tego usera z tymi reklamami

O przypominałeś mi też o tym ważnym temacie.

 

Jakie mieliście uzyski z produkcji ? U mnie z 6.75kW wyszło za styczeń 270kWh a w lutym 449 kWh. To dobra prognoza na następne miesiące ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Darek_B napisał:

Jakie mieliście uzyski z produkcji ? U mnie z 6.75kW wyszło za styczeń 270kWh a w lutym 449 kWh. To dobra prognoza na następne miesiące ?

Masz niezłe wyniki. U mnie z 9,6 kW było w styczniu 146, a w lutym 438. Rok temu miałem 56 w styczniu i 416 w lutym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może być ciekawe porównanie , u mnie przy dużo mniejszym kącie czyli mniej efektywnym w miesiącach zimowych w lutym z 7,8kWp miałem  tylko 360 kWh . Dodatkowy wpływ na uzysk poza kątem padania promieni miały na pewno drzewa które w zimie opóźniają wschód i przyspieszają zachód Słońca.

Ciekawe jak to wyjdzie w miesiącach letnich gdy kąt padania promieni będzie u Darka mniej korzystny.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licze dla siebie ewentualny zwrot z inwestycji 6,6 kWp. Jednym z czynnikow jest zuzycie wlasne, ile srednio % energii udaje sie wam wykorzystac? Pytam bo rozwazam inwestycje w akumulator/ chmure, ale uzalezniam od % wlasnego zuzycia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Darek_B said:

O przypominałeś mi też o tym ważnym temacie.

 

Jakie mieliście uzyski z produkcji ? U mnie z 6.75kW wyszło za styczeń 270kWh a w lutym 449 kWh. To dobra prognoza na następne miesiące ?

To dobre wyniki. Ja u siebie, przy instalacji 7,9kWp miałem odpowiednio styczeń 185kWh, luty 390kWh. Jeśli ktoś chce sobie porównać produkcję to polecam portal https://pvmonitor.pl/, można znaleźć podobne instalacje w swojej okolicy i porównać.

 

1 hour ago, dimis said:

Licze dla siebie ewentualny zwrot z inwestycji 6,6 kWp. Jednym z czynnikow jest zuzycie wlasne, ile srednio % energii udaje sie wam wykorzystac? Pytam bo rozwazam inwestycje w akumulator/ chmure, ale uzalezniam od % wlasnego zuzycia.

 

Na ten moment żaden akumulator się nie zwróci, gdzieś to kiedyś liczyłem i najtańszym akumulatorem jest zakład energetyczny. Co do autokonsumpcji to od czasu pandemii i pracy zdalnej u mnie jest ona na poziomie około 30%.

 

Generalnie kiedyś wymodziłem sobie excela, który liczy mi sporo różnych rzeczy min. właśnie autokonsumpcję, zysk w stosunku gdybym nie miał instalacji. Jeśli ktoś chce może sobie wykorzystać. Jedynie co trzeba wpisywać to wartości z licznika 1.8.0 i 2.8.0 oraz produkcję z falownika. W moim przypadku mam taryfę G11 w PGE. Link do excela: https://1drv.ms/x/s!AnG1zjiQyuFzjeYyrsG6OH2XejUX4A?e=10FjAi

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

O przypominałeś mi też o tym ważnym temacie.

 

Jakie mieliście uzyski z produkcji ? U mnie z 6.75kW wyszło za styczeń 270kWh a w lutym 449 kWh. To dobra prognoza na następne miesiące ?

Taka produkcja, to marzenie. U mnie przy 6.52kW uzysk w styczniu 73kW, luty 192kW, a wszystko przez cień padający z domu.

Ciekawe jaką produkcje będziesz miał czerwcu?

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Amper napisał:

Ciekawe jaką produkcje będziesz miał czerwcu?

Symulacje pokazują że mniejszą, mam kąt nachylenia dachu =51.5 stopnia więc maksimum wypada mi w okolicy przesileń. W czerwcu za to najwięcej dni pochmurnych. Zobaczymy.

Aha no i pozbyłem się połowy wielkiego świerka sprzed domu. Także nic mi już nie zasłania poza okolicznymi górami przy wschodzie i zachodzie Słońca.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, Darek_B said:

Symulacje pokazują że mniejszą, mam kąt nachylenia dachu =51.5 stopnia więc maksimum wypada mi w okolicy przesileń. W czerwcu za to najwięcej dni pochmurnych. Zobaczymy.

Aha no i pozbyłem się połowy wielkiego świerka sprzed domu. Także nic mi już nie zasłania poza okolicznymi górami przy wschodzie i zachodzie Słońca.

Taki kąt nachylenia jet najlepszy na zimowe miesiące, kiedy produkcji jest tyle co kot napłakał niestety. Natomiast mniejsze nachylenie lepiej sprawuje się latem. Znajomy ma 60% paneli położonych na dachu nad tarasem z kątem 10 stopni i w ziemie u niego jest słabiej, za to w lato kładzie mnie na łopatki, tzn. robi o kilka kWh dziennie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalacja ma 7,6 kW. Dom jest skierowany lekko na wschód od południa (ok. 10 stopni) i od wschodu rano dach nieco zasłaniają wysokie sosny rosnące na działce Lasów Państwowych. Dach ma 42 st. nachylenia. W styczniu miałem 156,4 kWh a lutym 341 kWh. Moim największym problemem są jednak dość częste wyłączenia prądu. Latem głównie z powodu skoku napięcia w sieci...

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
19 minut temu, Michał Z. napisał:

Eee.. coś to dziwnie wygląda?!

Marzec taki jak czerwiec. U mnie max 2/3 tego z czerwca. 

 

Chociaż marzec do marca był lepszy.

 

Trochę wyżej pisałem, że zlikwidowałem "źródło cienia", które zabierało trochę energii.

 

12 maja 2021 vs 18 marca 2022

 

image.png.51dcb77bb9117a5a25a17a5c36f65411.png

 

image.png.a66049e242c8d432c8877f217bb5fdb4.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

IMG_1824.PNG.baf6d59f8938601d2fc762c3f5e0d04a.PNG

                           Zielony 2022, niebieski 2021, czerwony 2020, pomarańczowy 2019.

                                                                      Instalacja 5 kW.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.