Skocz do zawartości

APT/PHD2 - dithering distance.


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

właśnie pierwszy raz stosuję "dithering" i zastanawiam się czy mam dobrze ustawione opcje w APT I PHD2

 

Jeżeli chodzi o APT to czym się kierować ustawiając "dithering distance" 1,2,3,4, .... ?

W PHD2 w opcjach "Dither" mam zaznaczoną "RA only" i też nie wiem czy to wystarczy czy dithering powinien być w obu osiach.

 

Zauważyłem też, że PHD do ogólnego RMS error bierze pod uwagę dithering , więc wynik RMS trochę gorszy niż zwykle...

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki montaż? Opaskowany czy oryginalne zębatki? 

U mnie dithering nie miał większego sensu póki miałem oryginalne zębatki w HEQ-5 - montaż miał takie luzy, że dodawanie jeszcze ditheringu do reszty posypało mi prowadzenie ;)

Teraz jak mam opaskowany, to jest pięknie, walking noise odszedł w niepamięć, a robię dither tylko w osi RA. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Sebastianus napisał:

W PHD2 w opcjach "Dither" mam zaznaczoną "RA only" i też nie wiem czy to wystarczy czy dithering powinien być w obu osiach.

 

Ja lecę w obu osiach z opcją random. 
Jak będę w domu zerknę w ustawiania, ale z pamięci - to do klatkę, do tego czas pauzy dla kolejnej klatki po dither dla uspokojenia monta - 10 s, ale dystansu nie pamiętam ile pix. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, sidiouss napisał:

Jaki montaż? Opaskowany czy oryginalne zębatki? 

U mnie dithering nie miał większego sensu póki miałem oryginalne zębatki w HEQ-5 - montaż miał takie luzy, że dodawanie jeszcze ditheringu do reszty posypało mi prowadzenie ;)

Teraz jak mam opaskowany, to jest pięknie, walking noise odszedł w niepamięć, a robię dither tylko w osi RA. 

 

Losmandy GM8, zebatki. Walking noise mam taki, że po 3 lekkiej krzywej już idą tasiemki w tle. W phd miałem ustawione RA only, bo w osi DEC wg phd mam lekki luz więc i tak trzepie obiema pewnie.

 

4 minuty temu, Tayson napisał:

Ja u siebie po ditheringu mam przesuniecia rzedu 20-30pixeli. 

Dzila wysmienicie. Dzialam w pdh+sgp

Ok, czyli za mało miałem bo "2" czyli wychodzi , że 1 pixel.

 

13 minut temu, count.neverest napisał:

Obie osie, przesunięcie 30 pikseli na głównej skali, na guiderze ok. 1:3. focę dslr. Darkami nie zawracam sobie głowy.

 

No nic. Zrobiłem wczoraj 60x 60 sek, biasy, flaty, darki. Wieczorem się wezmę za, jak znajdę czas, bo syn ma jutro zdania podrzędnie złożone okolicznikowe i inne. No, co to w ogóle, kurna, jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I obrazowo tak to wygląda, po kilkudziesięciu klatkach, żeby ktoś nie myślał, że Taysona i mój konfig na koniec spowoduje konieczność obcięcia 25% na stacku. Algorytm powoduje, że nowa, przesunięta klatka orbituje sobie wkoło poprzedniej. Widać klatki już przesunięte (czerwone), bieżącą i gdzie pojawi się następna. Przy długich czasach 5-10 min ustawiam co klatkę. Dithering trwa 2-3 sek. więc to żadna oszczędność. Przy czasach krótszych 60-120 sek. dałbym co 2-3 klatki dithering.

 

 

image.png.9b8605b460b88214955fe1443cb35904.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, count.neverest napisał:

I obrazowo tak to wygląda, po kilkudziesięciu klatkach, żeby ktoś nie myślał, że Taysona i mój konfig na koniec spowoduje konieczność obcięcia 25% na stacku. Algorytm powoduje, że nowa, przesunięta klatka orbituje sobie wkoło poprzedniej. Widać klatki już przesunięte (czerwone), bieżącą i gdzie pojawi się następna. Przy długich czasach 5-10 min ustawiam co klatkę. Dithering trwa 2-3 sek. więc to żadna oszczędność. Przy czasach krótszych 60-120 sek. dałbym co 2-3 klatki dithering.

 

 

 

 

Dzięki, ja ustawiłem dithering po każdej klatce oraz "settle time" 20 sekund więc na 60 klatkach po minucie tracę sporo czasu. No nic. Zobaczymy, ale coś czuje, że zbyt mało przesuwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ustawia się wartość co ile klatek ma być dither ?? To się ustawia w Maximie, czy PHD2. Ja robię co każdą klatkę, ale może nie muszę. Może skrypt do Maxima tak ustawia ( Dither Release1b ). Mi to jest obojętne czasowo, bo robię w przedziale 600-1800s, więc kilka minut dłuższa sesja to żaden problem. No, ale chciałbym się dowiedzieć, gdzie to się ustawia. Używam Maxima z PHD2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kosmit napisał:

Gdzie ustawia się wartość co ile klatek ma być dither ?? To się ustawia w Maximie, czy PHD2. Ja robię co każdą klatkę, ale może nie muszę. Może skrypt do Maxima tak ustawia ( Dither Release1b ). Mi to jest obojętne czasowo, bo robię w przedziale 600-1800s, więc kilka minut dłuższa sesja to żaden problem. No, ale chciałbym się dowiedzieć, gdzie to się ustawia. Używam Maxima z PHD2.

 

Ja ustawiłem w programie sterującym aparatem ,czyli APT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

w moim dlugoczasowym naswietlaniu dither jade zawsze co 3klatki.

jak planujesz zbierac material kilka nocy + meridian flip, to spokojnie wystarczy co 5-7szt

 

skoro piszesz ze robisz exp 1min to co 10-15klatek tez bedzie dzialac.

 

 

7 godzin temu, count.neverest napisał:

I obrazowo tak to wygląda, po kilkudziesięciu klatkach, żeby ktoś nie myślał, że Taysona i mój konfig na koniec spowoduje konieczność obcięcia 25% na stacku. Algorytm powoduje, że nowa, przesunięta klatka orbituje sobie wkoło poprzedniej. Widać klatki już przesunięte (czerwone), bieżącą i gdzie pojawi się następna. Przy długich czasach 5-10 min ustawiam co klatkę. Dithering trwa 2-3 sek. więc to żadna oszczędność. Przy czasach krótszych 60-120 sek. dałbym co 2-3 klatki dithering.

 

 

 

 

8 godzin temu, monter napisał:

 

Ja lecę w obu osiach z opcją random. 
Jak będę w domu zerknę w ustawiania, ale z pamięci - to do klatkę, do tego czas pauzy dla kolejnej klatki po dither dla uspokojenia monta - 10 s, ale dystansu nie pamiętam ile pix. 

 

 

Załączam efekt ,wspomnainego wcześniej, wczorajszego ditheringu. 

 

Wydaje mi się, że udało się zwalczyć i walking noise i banding.  Tylko stretch i levels oraz kolor gwiazd. Pełna klatka.

 

DSS: 60 lightsx60sek,50 darków,50 biasów, 80 tshirt flatów AV mode

 

 

NGC1502.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odgrzeje temat trochę. 

Jest jakaś reguła albo "sweet point" na ile pixeli ustawiać ten dithering? 

Na początku ustawiłem 10 pix skalę w phd2 i zostawiłem 1 w apt. 

Ratio skali guide/image wynosi u mnie 1,3. Więc 13 pixeli to chyba malutko? Co 2 zdjęcie dither, z racji białych nocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.