Skocz do zawartości

Guider


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje po raz pierwszy zacząć zabawę w guiding. Mam EQ6-R oraz Taka EM-10, nie wiem jeszcze który lepiej się sprawdzi ale chyba zacznę od tego pierwszego, bo chociaż teoretycznie niższa klasa to o dwie dekady nowsza konstrukcja i sporo różnych manuali w sieci. Zdjęcia na razie będę robił moim zmodyfikowanym 6D a jako kamerę guidującą planuję wykorzystać moją ASI178MM (chociaż ten model chyba rzadko jest w ten sposób wykorzystywany, no ale port przecież ma, więc chyba nie ma przeciwwskazań ?). Zdaje się że jedynym podstawowym elementem brakującym jest więc lunetka guidująca. Jakie parametry lunetki będą zatem właściwe jeśli refraktor podpięty do 6D będzie miał około 350-400mm ogniskowej (myślałem o czymś w typie Zenithstara 73 z dedykowanym flatternem x1) ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

1 minutę temu, Maetrik napisał:

Szukaczoguider spokojnie powinien wystarczyć lub coś podobnego.

Dokładnie.

Najzwyklejsza  lunetka  50mm będzie wystarczająca. Do guidingu nie potrzebujesz płaskiego pola i obiektywu ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza W teorii "mówiło się" że skala guidera powinna mieć choć 1/3 skali układu optycznego. U Ciebie akurat guider bedzie miał skale nawet "większa" niż sam zestaw optyczny. Możesz spokojnie kupić i mniejsza lunetke. Czy 162mm czy 200 nie zrobi róznicy. Zmienisz tylko parametry żeby nie robił aż tyle korekt ktorych nie bedzie widać na głownym teleskopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misza napisał:

A co z moją ASI178mm

Ja tak guidowałem, zero problemu. Do tego uzywałem 50/200 lub starego japońskiego obiektywu 135mm. Mnóstwo ludzi kupuje asi178 pod guiding właśnie. 

 

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/asi-guide-camera-selection-guide.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie polecam to: https://teleskop-austria.at/index.php?produkt=Guidescope32#m

Zapewne jego tańszy zamiennik jest pod marką Hercules, o podobnej jakości.

Daje ostre, okrągłe gwiazdy. 

 

Miałem w łapach i na przetestowanie kilka tych guiderów, co mają obejmy regulowane i gwiazdy zawsze były koślawe. Zresztą na CN mnóstwo ludzi szuka rozwiązania, najczęściej polecana opcja to próba odwrócenia soczewki. Tak wyglądała gwiazda w centrum kadru, w Asiair, kiedy miałem Oriona 50/200: 

image.png.f021802ecc4fab079fe40718cebe697e.png

 

 

W całym polu las krzyży. O ile guider sobie poradzi i obliczy co ma obliczyć z taką gwiazdką, to już SNR takich gwiazd mocno spada, bo fotony z niej rozlewają się po wielu pikselach. Pod słabszym niebem może być problem ze znalezieniem gwiazdy, bo będą tonąć w szumie.

Jeśli guiding ma działać bardzo dobrze, trzeba mu zapewnić przyzwoitą optykę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze liczę wg wzoru na rozdzielczość ?  206,265 x rozmiar piksela / ogniskowa, czyli dla lunetki prowadzącej o ogniskowej 130mm i kamerki ASI178MM będzie to 206,265 x 2,4 / 130 co daje 3,8

Zaś dla refraktora o ogniskowej powiedzmy 400 i canona 6D mamy 206,265 x 6,54 / 400 co daje 3,37, zatem guider o ogniskowej 130 byłby wystarczający, dobrze to liczę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misza napisał:

Ale to już ma tylko 130mm ogniskowej, nie za mało

Nie za mało. To było pod główna ogniskową 430mm, zresztą to moja obecna konfiguracja, której nie zmieniam. Nikkor 50mm też się sprawdził. Kalkulatory swoje, praktyka swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Trochę gwiazd mam. Wszystkie główne gwiazdy obydwu niedźwiedzic widzę gołym okiem więc aż takiego zaświetlenia nie mam, chodziło mi czy jaśniejsze tło nie będzie wprowadzać błędów...

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz miał problemów. Raczej na pewno, z taką ogniskową guidera i tą kamerą gwiazd będziesz miał mega dużo do wyboru.

Guiding ci dużo pomoże ale musisz pamiętać o bardzo dobrym ustawieniu na biegun i by montaż był mechanicznie sprawny i doregulowany bo jak nie spełnisz tego warunku to i guiding nie wiele da, to potrafi być dużą barierą, z którą np ja obecnie walczę.

Co do ruchów powietrza w mieście to aż się zdziwiłem jakie one są duże w mieście, dziś ustawiałem za dnia ostrość w oagu na czasach 0,1 sekundy to się przekonałem jak te powietrze faluje.

Na szczęście gudujemy na czasach średnio 2-6 sekund więc to nie ma takiego dużego znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.