Skocz do zawartości

Flat do Rasa 8”


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, delaa napisał:

Przynajmniej w teorii świeci równiej.

Wszystkie iPady i większość monitorów i telewizorów ma podświetlanie krawędziowe, dające wystarczająco równe światło do flatów, zwłaszcza jeśli je dodatkowo rozproszyć. 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TUR napisał:

Chyba kupię mleczna pleksi i spróbuje zrobić skyflaty w słoneczna pogodę przez pleksi. 

Zobaczymy co z tego wyjdzie :) znalazłem na Allegro pleksi 250x250mm o grubości 3mm. 

https://www.leroymerlin.pl/drzwi-klamki-i-schody/akcesoria-do-drzwi/szyby-do-drzwi-z-polistyrenu/szklo-syntetyczne-gladkie-4-mm-mleczne-50-x-50-cm-robelit,p430086,l1842.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja focę lustrzanką, więc dodatkowym problemem jest migawka mechaniczna. Folie migają, ekarany z ali odpadają, nie są równomierne. Trochę potestowałem zabawek.

O ile celuje się w coś jasnego, to panele/folie mogą być ok. Gorzej, jak chce się powalczyć z ciemnymi i rozległymi obiektami. Niebo oczywiście idealnie się sprawdzi. Mam od jakiegoś czasu to https://teleskop-austria.at/index.php?produkt=FFB20plus#m są różne wielkości i bardzo polecam, szczególnie do DSLR. 

Flat jest bardzo ważną klatką kalibracyjną i jeśli nierówno świeci, to jest to oczywistym źródłem degradacji obrazu.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, TUR napisał:

Chyba kupię mleczna pleksi i spróbuje zrobić skyflaty w słoneczna pogodę przez pleksi. 

Zobaczymy co z tego wyjdzie :) znalazłem na Allegro pleksi 250x250mm o grubości 3mm. 

 

Ja od lat tego używam. Pleksi 4-5mm wycieli mi krążek na wymiar. Można w domu pod lampa  ustawić czy poczekać do rana.... porównywałem flaty z folia EL i są równiejsze, aczkolwiek na polu ciężko z  pleksi równo strzelić jak jeszcze jest ciemno. Cena bezkonkurencyjna.

Przykładowy flat robiony w domu pod lampą ledową w załączniku.

flat.png

Edytowane przez Mxer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie do końca rozumiem , dlaczego lubicie tracić czas na flaty w czasie sesji. Przecież ci, co nie demontują układu optyka - kamera mogą je przygotować PRZED sesją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał:

I dodam tylko że gradient nieba jest zdecydowanie większy niż jakikolwiek od ledow plus w rasa łapie się gwiazdy nawet po wschodzie słońca. 

 

Tło nieba po wschodzie Słońca jest jaśniejsze niż gwiazdy na niebie. Chyba, że przywalisz w Jowisza albo Wenus. Przed wschodem Słońca na jasnym niebie gwiazdy się bede rejestrować. Okno czasowe na takie flaty kiedy się już nie rejestrują gwiazdy a jeszcze nie ma Wschdou Słońca jest krótkie. Spróbuje zrobić skyflata. Zobaczymy co wyjdzie.

Jak sobie radzisz z flatem z wystającą kamera ? Robisz flaty z odległości tubusa od ledów czy zakładasz to na odrośnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest inna kwestia, czy zdjęcia się robi w astrobudce, czy setupem mobilnym. Ja po wycelowaniu w obiekt prawie zawsze zmieniam rotację pola i flaty przed sesją do niczego się nie nadadzą. 

Skyflaty nie zawsze mogły być czyste lub nie miałem czasu już czekać. 

@TUR Na ASI071 zawsze sprawdziła się folia i jest to tańsze rozwiązanie. Ten flatbox mam bez kontrolera. Producent zapewnił mnie, że nic nie będzie migać, a pole jest idealnie równe. W zestawie jest przewód z gniazdem zapalniczki i ja z takiego korzystam. Przewód nie jest na stałe, nie ma problemu, żeby podłączyć zamiast niego 2,1/5,5. Flatbox potrzebuje 12V. Tylko, że Ty masz kamerę z przodu, musisz to wziąć pod uwagę. @kubaman Epsilon też szybko rejestruje gwiazdy, ale flaty robi się bez prowadzenia. Po zestackowaniu, master flat jest czysty. Wszystko, co było na klatkach źródłowych "lokalnie dziwne', odpada. Pamiętasz wysyp pytań przy okazji Neowise, jak stackować kometę, bo znika ludziom na stacku? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, TUR said:

Chyba kupię mleczna pleksi i spróbuje zrobić skyflaty w słoneczna pogodę przez pleksi. 

Zobaczymy co z tego wyjdzie :) znalazłem na Allegro pleksi 250x250mm o grubości 3mm. 

 

Jeżeli do RASA to radziłbym Ci kontakt z lokalną firmą, która produkuje materiały reklamowe, w tym wycinane litery z tworzywa.

Podajesz wymiary- średnica zewnętrzna, średnica otworu na kamerę i prosisz o kilka wycinek z mlecznej pleksi.

Do tego pasek LED, regulator jasności, taśma klejąca i robisz dedykowaną flatownicę do RASA są kilkadziesiąt złotych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego jak ja zrobiłem, tylko z dziurą w środku i może jeszcze uproszczone:

 

https://astropolis.pl/topic/75076-flat-field-generator-diy-~60-zł/

 

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za EL że sterownikiem zapłaciłem 390 PLN, rozmiar A2 bo mam 12 cali lustra do poświecenia. Panel do 8" kosztuje w Chinach stówkę. Do tego mleczna plexa (tylko nie styropiany czy gofry) i jest rewelacja. Za flatownicę od firmy ze sterownikiem do SGP musiałbym zapłacić ponad dwa koła. Robiłem skyflaty i jedynie przy chmurach i z koszulką było to akceptowalne, gwiazdy łapalem regularnie, trzeba było usuwać w stakowaniu. 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wycinana laserowo plexi, pewnie kilkadziesiąt złotych, folia EL i regulator jasności. Flatownica do RASA  za 10% ceny markowej :-)

 

A właśnie. Czy zwykły regulator jasności do LEDów działa też na folię EL? Ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbert West napisał:

 

Jeżeli do RASA to radziłbym Ci kontakt z lokalną firmą, która produkuje materiały reklamowe, w tym wycinane litery z tworzywa.

Podajesz wymiary- średnica zewnętrzna, średnica otworu na kamerę i prosisz o kilka wycinek z mlecznej pleksi.

Do tego pasek LED, regulator jasności, taśma klejąca i robisz dedykowaną flatownicę do RASA są kilkadziesiąt złotych.

 

Wydaje mi się, że flat powinien byc zrobiony w taki sam sposób co light. Skoro robiąc light mam przed płyta korektora kamerę z przewodami oraz odrosnik, to do flata powinienem założyć pleksi na odrosnik. 

Mylę sie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, z odrośnikiem. To chyba nie ma sensu robić flatownicy "obwarzanek" tylko strzelać z odrosnikiem na zwykłym panelu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem FFG do RASA z dziurą na kamerę. Pewnie kosztował 2x tyle co zwykły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.