Skocz do zawartości

Flat Field Generator DIY ~60 zł


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że FFG, czyli gloryfikowane lampki kosztują tyle, co bardzo, bardzo dużo bardzo dobrych piw*, więc postanowiłem zrobić sam. Wedle wstępnych rachunków, potrzebne materiały kosztować miały tyle co 5-6 bardzo dobrych piw. Zakupiłem więc:

  • 4 arkusze plexi mlecznej 21x21 cm za 2 dobre piwa- plexi jest tania a nie wiedziałem ile potrzeba, żeby uzyskać równomierne oświetlenie; oczywista odpowiedź- im więcej tym lepiej.
  • 1 metr paska LED- zimny biały, średnio mocny, za pół dobrego piwa,
  • regulator za około 1 dobre piwo,
  • zasilacz za jedno przeciętne piwo.
  • W domu miałem duży arkusz spienionego PCV, taśmy dwustronne i jednostronne.

 

Ze spienionego PCV wyciąłem  nożykiem kształtki, żeby kształt oświetlonego pola był okręgiem. Ćwiartki, bo mniej straconego materiału.

Między każdy arkusz plexi 8 kształtek, ponieważ spienione PCV miałem cienkie, a im większa odległość między arkuszami plexi, tym skuteczniejsze rozpraszanie światła.

Przykleiłem klejem część kształtek. Klej mi się skończył, więc cienka taśma dwustronna go zastąpiła :-)

Następnie skleiłem cztery arkusze plexi.

Okleiłem czterema ściankami ze spienionego PCV. Chciałem, aby taśma LED była oddalona od wewnętrznego plexi o około 10 cm.

Żeby było prościej, zrobiłem wstawki na rogi pudła z kawałków spienionego PCV.

Taśmę LED przykleiłem przy górnej krawędzi, w dwóch rzędach.

(Edit: LEDów dałem 2x za dużo, więc usunąłem połowę - został jeden rząd).

Nakleiłem wieko.

Voila! Działa bardzo dobrze.

 

* 8-10 zł.

 

IMG_20201114_203044.jpg

IMG_20201114_203016.jpg

IMG_20201114_203526.jpg

IMG_20201114_204409.jpg

IMG_20201115_181315.jpg

IMG_20201115_185626.jpg

IMG_20201115_192244.jpg

Edytowane przez Herbert West
Stylistyka.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Herbert West zmienił(a) tytuł na Flat Field Generator DIY ~60 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne i niedrogie te tablety, pewnie gdybym wiedział, to bym kupił a nie montował to świecące pudło.

 

Ale może komuś się przyda info- celem było zrobienie jak najtaniej czegoś co na pewno zadziała (rozpraszanie światła metodą brute force :-) z użyciem jednego narzędzia- nożyka - do cięcia spienionego PCV i kilometrów taśmy klejącej.

 

Dzisiaj może zrobię kilka flatów.

 

EDIT: I dorobię jakieś kołeczki, żeby było wycentrowane.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minutes ago, _Spirit_ said:

A jak ktoś pije whisky to za 60 zeta są panele LED w Castoramie 60x60 chyba. Na większość apertur i jeszcze można z tego oświetlenie zrobić.

 

Też o tym myślałem. Na oko takie panele świecą równo, jednak obawiałem się, że niedostatecznie równo. A gołym okiem trudno zauważyć różnice, które mogą być istotne przy kalibracji.

Doszedłem do wniosku, że kilka arkuszy mlecznej plexi, zwłaszcza oddzielonych od siebie o około 5-8 mm z pewnością lepiej rozproszy światło. Ponieważ tworzywo miałem pod ręką, to zrobiłem "pudło" o wysokości 10 cm nad plexi, które dodatkowo rozprasza.

Na chłopski rozum wydaje mi się, że nie jest to gorsze od lampeczki Artesky czy innej za tysiąc złotych.

Ponieważ koszt materiałów to około 60 zł a złożyłem wszystko w 2 godziny to wyceniam moją pracę na 470 zł za godzinę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pudło na pewno miga (filmowanie komórką pokazywało paski w pewnym zakresie jasności) ale jeżeli znajdę odpowiednią kombinację jasności i czasu ekspozycji to nie powinno mieć to znaczenia- mam nadzieję, że uda się ustawić ekspozycję w okolicach sekundy. Plus pudła jest taki, że zakres jasności jest bardzo, bardzo duży (w ciemnym pokoju- od oświetlenia ledwie połowy biurka do oświetlenia całego pokoju).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudło daje, na tyle na ile jestem w stanie powiedzieć, idealnie równie światło. Robiłem fotki i je obracałem, ale różnic nie było żadnych.

Jeden wniosek- o połowę za dużo LEDów. Zamiast 90 cm paska wystarczy 45, więc będę musiał połowę usunąć.

Generalnie- jestem bardzo zadowolony z rezultatów.

flat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa paska odcięta, został jeden "poziom". Jest bardzo dobrze! Większa możliwość regulacji.

 

Można bez problemu robić flaty 1-1,5 s bez filtra kamerą ASI1600MM Pro, teleskop mak-newt 127/762.

 

Nie zwracajcie uwagi na winietę. Muszę pomajstrować przy wyciągu i go ponownie skolimować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2020 o 21:08, Herbert West napisał:

Zauważyłem, że FFG, czyli gloryfikowane lampki kosztują tyle, co bardzo, bardzo dużo bardzo dobrych piw*, więc postanowiłem zrobić sam...

Popieram Twoje podejście. Coś bardzo podobnego dawno temu sobie zrobiłem i służy mi do dziś.

Tylko trzeba pamiętać, ze taka flatownica trochę waży. Przez nieuwagę kiedyś zostałem przez nią boleśnie "zaatakowany". Zapomniałem, że leży na odrośniku mojego refraktora i zacząłem parkować teleskop. Spadła na mnie z wysokości i zaliczyłem potężnego guza zalewając się krwią, co w środku nocy, w terenie daleko od domu było doświadczeniem bardzo trudnym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze. Pomysł na bardzo niszowy horror.

Ja zrobiłem z bardzo lekkiego tworzywa- spienionego PCV. Waży może 0.8 kg.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam fundamentalne pytanie o długość naświetlania flatów. Spotkałem sporo opinii, że flaty powinny być naświetlane conajmniej sekundę, a najlepiej kilka sekund i tak należy dobrać jasność źródła światła. U siebie jasność regulowałem wkładając między panel a teleskop kartki białego papieru. Dla L czas był około 3 sekund, a dla RGB i NB od 4 do 6 sekund żeby szczyt histogramu był w połowie zakresu.

Jakie stosujecie czasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel EL 100x100 i dokupiłem do niego piankę 200x200x50. Wybiłem w niej dziurę na wylot zamontowałem panel, a później obkleiłem carbonem żeby był lżejszy ;)
Flatownica jest wsuwana na tubę, a dziura jest na takiej wysokości że można to zrobić jak teleskop stoi na stole. Fajna opcja bo jest na usb więc mogę podpiąć go do  kompa, astrolinka i do powerbanka.
cena: około whisky.
 

IMG-2945.jpg

IMG-2941.jpg

IMG-2944.jpg

IMG-2974.jpg

IMG-2979.jpg

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł z tą pianką!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 panele mlecznej plexi z dystansami za pudełkiem z taśmą LED :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, apolkowski napisał:

Zadam fundamentalne pytanie o długość naświetlania flatów. Spotkałem sporo opinii, że flaty powinny być naświetlane conajmniej sekundę, a najlepiej kilka sekund i tak należy dobrać jasność źródła światła. U siebie jasność regulowałem wkładając między panel a teleskop kartki białego papieru. Dla L czas był około 3 sekund, a dla RGB i NB od 4 do 6 sekund żeby szczyt histogramu był w połowie zakresu.

Jakie stosujecie czasy?

Kamera Atik 383 z migawka mechaniczną flaty palę długo -nie krócej niż 5 sek. Natomiast Atikiem One czy ASI 1600 z migawkami elektronicznymi czas może być krótszy, ale z moich doświadczeń wynika (nie do końca wiem dlaczego), że nie może być zbyt krótki (1/100 - 1/10 sek.) i staram się palić ok. 1-2 sek.

Myślę, że przytoczone przez Ciebie opinie mają sens.

 

Dyskusyjne jest też gdzie ma przypadać szczyt histogramu. Bawiłem się w takie eksperymenty i  wyszło mi, że nie ma to większego znaczenia. Zależy to pewnie w jakim stopniu kamera pracuje w zakresie liniowym. Współczesne matryce zachowują się liniowo w sporym zakresie. Eksperymentalnie Atikiem 383 naświetlałem flata dla ADU 30000 (środek histogramu) i 6000. Efekt był podobny, oba flaty spełniły swoje zadanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dziś bawiłem się FFG to przy dużej jasności i krótkiej ekspozycji pokazywały się pasy- panel miga.

Flaty około sekundy wychodziły równie gładkie co dwu czy trzysekundowe- czyli zupełnie dobrze. Im dłuższe, tym więcej szumu. Ja chyba zatrzymam się na około sekundzie albo dwóch i będę regulował jasność, zależnie od filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ten podświetlacz - za 40 pln i mam mieszane uczucia... Po położeniu kartki jest lepiej - nawet po rozciągnięciu histogramu - dostanie płytę z plexi na przód - wtedy zobaczymy. Regulacja jest - płynna

Diody są z jednej strony to ni e jest raczej "panel" ;-) 

 

.1605709634794.jpg.129376c8d0dcdee26923693b680751e1.jpg

1605710221005.jpg

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.