Skocz do zawartości

Ergonomia APM xwa 100°


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić długoogniskowy okular, który zastąpi kitowego Erfla 30mm. ES 20/100° jest chwilowo poza finansami. Już prawie zamawiam 30/82° a tu patrzę jest w Astroshopie APM 20. Teraz mam wątpliwości. W ES 14/100° pasuje mi jego ergonomia. Odwijam muszlę i ogarniam całe pole. Jak to jest w APM? Czy tam też tak da się zrobić? Jak w tym okularze z ogarnięciem tych 100°. 

Cena bardzo atrakcyjna bo 60% ESa. Tylko czy przypasuje? Ma ktoś,miał ten okular i może podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

O kurczaki:D

Ale to "tylko" 72° 

Ale za to porządny. Patrzyłem kiedyś przez ES 30mm 82 i nie wiem jaki masz sprzęt, ale w f/4,5 wyglądało to jakbym patrzył przez dno butelki po piwie...nigdy żaden okular nie pokazał takiej katastrofy w tym teleskopie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Lunt'a XWA 20mm 100deg. Miodzio jest. Przy moim niebie daje lepszą ŹW niż ES 30mm 82deg. 

 

Wydaje mi się (info z cloudynights), że to są te same okulary pod innym brandem Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze są inne.

 

1 minutę temu, Setaarius napisał:

Ale za to porządny. Patrzyłem kiedyś przez ES 30mm 82 i nie wiem jaki masz sprzęt, ale w f/4,5 wyglądało to jakbym patrzył przez dno butelki po piwie...nigdy żaden okular nie pokazał takiej katastrofy w tym teleskopie.

Poważnie? Ja dawno temu w Newtonie F5 uważałem go za super-duper okular. Owszem na brzegach była kaszana... 

Albo byłem młody ;-), albo jest taka różnica między F5 a F4.5, albo 'byli w studni' :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

 

Poważnie? Ja dawno temu w Newtonie F5 uważałem go za super-duper okular. Owszem na brzegach była kaszana... 

Albo byłem młody ;-), albo jest taka różnica między F5 a F4.5, albo 'byli w studni' :flirt:

 

Poważnie, nie byłem jedyną osobą patrzącą wtedy. Wcześniej w wyciągu mieliśmy ES 20 mm 100. Znajomy zmienił na 30mm nie uprzedzając mnie, chciał przez zaskoczenie sprawdzić czy moja opinia pokryje się z jego, a kupił nówkę...naprawdę nie dało się patrzeć, okropne zniekształcenie. Odrzucało od razu.

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, megrez23 napisał:

Miałem go niedawno. Jeden z najwygodniejszych okularów z jakich korzystałem. Jednak przegrał z TV Wild Field 32mm z lat 80tych ubiegłego wieku :heehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownywaliśmy kiedyś Es-a 20mm 100* z APM 20mm 100* w 20, 13 i 12 calowych niutkach. Pod względem dawanych obrazów można uznać że to bliźniacze konstrukcje, jeśli różnice były to w zasadzie pomijalne, korekcja na podobnym poziomie. Może APM nieco chłodniejsze kolorki pokazywał, ale też chyba nie za każdym razem i nie na wszystkich obiektach dało się to wyłapać. Konstrukcyjnie chyba są inne, APM to max 2/3 wagi Esa. Po tych testach kolega Esa sprzedał, kupił APM i jeszcze jakiś inny okular ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Setaarius napisał:

 

Poważnie, nie byłem jedyną osobą patrzącą wtedy. Wcześniej w wyciągu mieliśmy ES 20 mm 100. Znajomy zmienił na 30mm nie uprzedzając mnie, chciał przez zaskoczenie sprawdzić czy moja opinia pokryje się z jego, a kupił nówkę...naprawdę nie dało się patrzeć, okropne zniekształcenie.

Szukam w zapiskach... I chyba pomyliłem go z ES 24mm 82 stopnie :grin:

EDIT wtedy miałem jeszcze ES 28mm 68deg. 

I nie miałem ESa 30mm 82deg... 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, megrez23 napisał:

Mariusz. Masz potencjał obserwacyjny. Nie zawracaj sobie głowy byle g.... Celuj w okulary docelowe. Lepiej mniej a z wysokiej półki.

No właśnie 100° do dla mnie docelowe. 

Co do ES 30/82 to wg CN jest blisko T5 i czytam że ma mniejszą dystorsję niż Nagler.

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mariusz Psut napisał:

No właśnie 100° do dla mnie docelowe. 

Co do ES 30/82 to wg CN jest blisko T5 i czytam że ma mniejszą dystorsję niż Nagler.

 

 

Być może w f/6, f/7... sprawuje się dobrze. Patrzyłem nieraz przez N31 zazwyczaj w f/4,5 do f/5 i nigdy nie doświadczyłem tego co w ES. Co więcej nigdy nie doświadczyłem tego w przypadku jakiegokolwiek okularu, w takiej skali.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Setaarius napisał:

 

Być może w f/6, f/7... sprawuje się dobrze. Patrzyłem nieraz przez N31 zazwyczaj w f/4,5 do f/5 i nigdy nie doświadczyłem tego co w ES. Co więcej nigdy nie doświadczyłem tego w przypadku jakiegokolwiek okularu, w takiej skali.

To pewnie wersja z ali:haha:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Mam 10" F5

Jacek a jak jest z ogarnięciem pola w APM?

Ja ogarniam :-P. Lewo, prawo, góra, dół, tam patrzę, gdzie uznam. 

 

Mam wrażenie zanurzenia w kosmosie. Ja mam Lunt'a, nie APM, ale to chyba jeden pies. 

Gdy zmieniam okular z TV Wild Field 32mm na Lunt 20mm 100deg, to jest takie WOW. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piotrek K. napisał:

Porownywaliśmy kiedyś Es-a 20mm 100* z APM 20mm 100* w 20, 13 i 12 calowych niutkach. Pod względem dawanych obrazów można uznać że to bliźniacze konstrukcje, jeśli różnice były to w zasadzie pomijalne, korekcja na podobnym poziomie. Może APM nieco chłodniejsze kolorki pokazywał, ale też chyba nie za każdym razem i nie na wszystkich obiektach dało się to wyłapać. Konstrukcyjnie chyba są inne, APM to max 2/3 wagi Esa. Po tych testach kolega Esa sprzedał, kupił APM i jeszcze jakiś inny okular ;)

Ja porównywałem ES 20mm z Luntem 20mm, oba 100st. W mniejszych sprzętach, w refraktorach F5. Różnice minimalne, jak u Ciebie. ES rzeczywiście był ciężki, ale obie konstrukcje jak granaty. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, megrez23 napisał:

Do tego XF8,5. Jak się zawiedziesz odkupię od Ciebie. Życzę owocnych obserwacji o trafnych wyborów. Pozdrawiam Jarek

Nie wątpię w jakość XW ale te 100° wciągnęło mnie na dobre. 

A co będzie jak spróbuję Ethosa:neat:.

A tak na serio to wezmę na razie tego XWA 20.

Dzięki za pomoc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, megrez23 napisał:

Z doświadczenia wiem że już 60 - 65 stopni wystarczy. Ale jak kto woli...

A widziałeś kiedyś niebo przez 100 stopni lub więcej :flirt:? Na mnie po prostu robi to niesamowite wrażenie. 

Ale nie znaczy to, że nie cenię sobie dobrych okularów o mniejszym polu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię temat. Próbował ktoś XWA 7mm 100 bądź 9mm 100?

Potrzebne mi okulary w tych ogniskowych do planet i ds, ale średnio chce mi się znów wydawać kasę na Ethosy. Podobno te nie wypadają dużo gorzej od drogich odpowiedników, chociaż stosunkowo niska cena wyglada dosyć podejrzanie. 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Martyn napisał:

Odkopię temat. Próbował ktoś XWA 7mm 100 bądź 9mm 100?

Potrzebne mi okulary w tych ogniskowych do planet i ds, ale średnio chce mi się znów wydawać kasę na Ethosy. Podobno te nie wypadają dużo gorzej od drogich odpowiedników, chociaż stosunkowo niska cena wyglada dosyć podejrzanie. 

Stricte do planet z powodzeniem da radę serie DeLite i Delos

Mam DeLite'y 3mm i 4mm i jestem nimi zachwycony

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.