Skocz do zawartości

Kiepski dew shield


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem z siebie dumny ;), gdy sam zrobiłem sobie kiedyś odrośnik do swojego Newtona. Robiłem go głównie z myślą o odcięciu wnętrza tuby od wrednego żółtego światła sodowych lamp ulicznych. Używałem go czasem, sądząc że spełnia powierzone mu zadanie. Obserwowałem owszem jakby większe winietowanie, ale byłem ufny w jego "zbawienne" działanie w ograniczeniu szkodliwych gradientów na obrazie.

 

dewshield3.jpg.f353d3a09e25dc8bd26b20b4766fb5aa.jpg

 

Jednak przyszła chwila prawdy. Porównałem ze sobą dwa materiały tego samego fragmentu nieba zebrane dzień po dniu.

 

Pierwszy materiał zbierany z odrośnikiem.

 

with_dew_shield.jpg.ce1f46918d8b0065060f4c190a70e2c4.jpg

 

A drugi bez odrośnika.

 

without_dew_shield.jpg.6c244447ac81c587e9621f068d22bfd5.jpg

 

Cóż się okazuje? Odrośnik psuje mi obraz i nasila niepożądane gradienty! Przyjrzałem się bliżej tkaninie, której użyłem do wyklejenia odrośnika. Czarna, lekko włochata - powinna więc rozpraszać światło. Okazuje się jednak, że jej włókna są wyraźnie opalizujące i działają jak lustro. Odrośnik powędrował więc na regał i czeka na modyfikację albo... utylizację.

Nielekkie jest życie astroamatora - sprzętowe eksperymenty często kończą się niepowodzeniem. Ważne jest jednak, żeby w końcu swój błąd zauważyć i naprawić. ;)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swoich dłubanek używam takiego samoprzylepnego weluru, który doskonale pochłania światło:

https://www.naszeokleiny.pl/welur-czarny-p155.html

 

Jak bardzo zależy mi, żeby było lekko, to używam takiego, który ma 30 % mniejszą masę na jednostkę powierzchni, ale ma krótszy meszek i pewnie pochłania światło ciut gorzej:

https://allegro.pl/oferta/folia-zamsz-flock-czarna-welur-135-x-50-cm-kanalik-6888296992?snapshot=MjAyMC0xMS0xMFQwMDowMTozMy4zODhaO2J1eWVyO2E5Mzk5NzA2N2RhMGQwODNmNTcwNzAwMmE3YTgzYWU1Nzc2NGUxOWU0OGM4MjMwZmRkNTMxOWEwMjc1MzE4N2U%3D

 

A co to jest ten biały materiał, z którego masz zrobioną rurę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mareg napisał:

A co to jest ten biały materiał, z którego masz zrobioną rurę ?

 

Co do weluru, to podejrzewam że użyliśmy podobnego. Przyjrzyj się mu może dokładnie, bo mnie też wydawało się, że będzie pochłaniał światło. Tymczasem okazało się, że odbija. ;)

Rurę skręciłem z szarej taśmy (jakie dokładnie tworzywo nie wiem) zakupionej w Castoramie, przeznaczonej na obrzeża ogrodnicze. Rura ok, welur be. :)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, diver napisał:

 

Co do weluru, to podejrzewam że użyliśmy podobnego. Przyjrzyj się mu może dokładnie, bo mnie też wydawało się, że będzie pochłaniał światło. Tymczasem okazało się, że odbija. ;)

 

 

No moje welury użyłem już w całkiem paru rzeczach i wszystko działa super. Testowałem lampą błyskową i nic się nie odbija.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tayson napisał:

Zapewne widzisz walking noise na pierwszym pliku z odrosnikiem. Dithering stosujesz? 

 

Najczęściej tak, ale jak mi zależy na czasie to nie. :) I powiem Ci, że w zdecydowanej większości materiału bez ditheringu walking noise nie obserwuję. Nie widzę więc wyraźnego bezpośredniego związku pomiędzy występującym walking noise a brakiem ditheringu w sensie takim, że miałaby to być reguła "brak ditheringu = walking noise".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.