Skocz do zawartości

Docelowy teleskop do DSów - tak koło 1200-1500mm ogniskowej


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Jako, że tak siedzę i planuję sobie wydatki na ten rok, to zastanawiam się powoli nad docelowym sprzętem z większą ogniskową.

 

Obecnie posiadam dwa teleskopy do astrofoto, czyli:

Evostar 72 - który zostaje już u mnie na dłużej

RC 6" - którego w sumie lubię i jest fajny, ale zbiera mało światła.

 

Stąd szukam teraz czegoś o podobnej ogniskowej co ten RC, a co światła zbierze więcej.

Mój montaż to HEQ5, opaskowana, wyregulowana itd (więc guiding mam na niej solidny).

Dodatkowo zamierzam ożenić to z ASI 1600mm (więc mniejsza nieco matryca niż moje obecne APS-C), więc nie będzie to już aż tak upierdliwe w kontekście płaskości pola (bo na RC6 to pole jest 'z grubsza' płaskie na APS-C)

 

Z racji tego, ze spike'ów ani kolimacji się nie boję (mam RC, co może mnie gorszego spotkać? :D ), to zastanawiałem się nad reflektorami (bo tak długie refraktory, to już nie te budżety, ani nie te wagi).

Obecnie kombinuje nad takimi rzeczami:
-
https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-ritchey-chretien-pro-rc-203-1624-ota/p,53810 + reduktor ogniskowej do tego

Czyli tak naprawdę to co mam teraz, tylko większe. O tyle mi się to rozwiązanie podoba, że wiem czego po nim mam oczekiwać.

Niestety - wiem też, że lustro wtórne w tym układzie rozrosło się do rozmiarów narośli nowotworowej i zaczyna już powoli dobijać cały organizm. W efekcie wcale tak dużo więcej światła tym nie zbiorę (no i fun kolimacyjny, ale to się robi rzadko w tym układzie). Poza tym chyba - mi się podoba ta idea

 

-Jakiś Newton - Obecnie posiadam GSO 10" (używam do visuala) i z moich eksperymentów wynika, że trzeba podnieść lustro, żeby dostać się do ogniska głównego.

Przeglądając różne Newtony to nie widzę rozróżnień, gdzie trzeba podnosić lustro, gdzie nie. No i absolutnie nie mam pojęcia jak się dobiera korektor komy.

Jak miałbym teraz wybierać to pewnie taka tuba:
https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-n-200-1200-photon-ota/p,65759#tab_bar_1_select

bo światłosiłę ma nieprzesadzoną i łatwo zadbać o kolimację

i taki korektor komy:
https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/baader-mpcc-mark-iii-multi-purpose-newton-coma-correktor/p,33547#tab_bar_1_select

Tyle, że w temacie Newtona do astrofoto to jeszcze nawet nie wiem czego nie wiem :D

A każdy mój teleskop mi uświadomił, ze czegoś nie wiedziałem :D

 

No i tu pytanie do Was - jakaś opcja mnie omija? A może Newton ma jakieś wady o których nie wiem (bo RC to znam i wiem jakie ma wady)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zarówno RC8" jak i ten newton 8", to za dużo na twój montaż, nawet dobrze wyregulowany.

Sama tuba RC waży ponad 7kg. Jak dodasz do tego koło + kamerę + kable, zasilanie itd. to wyjdzie z 9-10kg. To już mocno na granicy, szczególnie, że ogniskowa, to 1624mm, więc sporo nawet na NEQ6, nie mówiąc o HEQ5.

 

Jeśli chodzi o newtona, który podrzuciłeś, to tuba ma 1100mm, czyli 2x więcej niż ten RC8". To będzie taki żagiel, że połowę klatek będziesz musiał do kosza wywalać. Nie mówię tutaj nic o wadze, bo sama tuba waży 10kg. Dodasz do tego kamerę, koło i cały osprzęt, to wyjdzie 12kg. To sporo nawet, jak na wizual na HEQ5.

 

Ja bym na twoim miejscu poszedł w reduktor ogniskowej do tego RC 6", który już masz. Jest do niego dedykowany reduktor na Astroshop https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/ts-optics-reduktor-ccd-2-0-67x-dla-teleskopow-rc-do-f-8/p,53968. Stracisz troszkę na ogniskowej, bo będziesz miał ~920mm, ale światłosiła wzrośnie do F5,9, co da ci już fajne rezultaty.

 

EDIT. o patrz, nawet na giełdzie się pojawił naszej :)

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten reduktor ogniskowej :)

 

Problem robi z winietowaniem na APS-C (a czy na AŚCe 1600 by robił to nie wiem).

Kamerę kupuję przed teleskopem nowym, więc jest szansa, że sprawdzę i się polubimy :D

Niemniej, pohipotetyzujmy jeszcze

Ten RC ma jeszcze taką wersję:
https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-gso-ritchey-chretien-rc-203-1624-carbon-ota/p,20901

 

Tutaj już - 6,2kg.

Do tego złączki ze 500g

OAG z kamerą 200g

Koło filtrowe - 400g + 200g dajmy na filtry

500g na silnik focusera

I to nam wychodzi w okolicach 8kg

 

Edit - zapomniałem o takiej drobnostce jak kamera, więc jeszcze +400g

 

Czy 8kg dla tego montażu jest już problematyczne?

Oczywiście - przy okazji temat sprawdzę i dobalastuję obcny sprzęt żeby to sprawdzić, ale z tą pogodą to może być to i w kwietniu :D

 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym RC Omegona to prosisz się, Patryk o kłopoty. Przeliczyłeś skalę zdjęcia: 0.48"/pix. Pokaz mi na forum jakiegoś astrofotografa poza @HAMAL-em i @Lukasz83-em który na takiej skali pracuje.

 

Nie ma cudów, HEQ5 nie da rady. Jeśli bardzo chcesz fotografować większym lustrem to max Newton 8" f/5 + korektor Baadera MPCC MKIII lub lepszy GPU

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Grzędziel napisał:

Z tym RC Omegona to prosisz się, Patryk o kłopoty. Przeliczyłeś skalę zdjęcia: 0.48"/pix. Pokaz mi na forum jakiegoś astrofotografa poza @HAMAL-em i @Lukasz83-em który na takiej skali pracuje.

 

Mam znajomego, który na forum wprawdzie nie występuje, ale ujeżdża podobnego RC (tylko brandowanego przez GSO) z AŚKą 1600 i Barlowem.

Wprawdzie na EQ-6, ale niepaskowanym i 60s klatki ma nieporuszone.

Tu macie próbkę https://imageshack.com/i/pmknRUYqj

 

Dodatkowo - z reduktorem 0,75x miałbym już 1218mm, więc skalę miałbym 0,64" na piksel.

A tej skali to się już nie boję, bo 0,65"/pix ujeżdżałem RC6" na EQ3-2 bez guidingu, np. kiedy tworzyłem to okropne coś (takie okropne, bo w pełni modowany EOS, a ja zapomniałem o jakimkolwiek filtrze):
https://nova.astrometry.net/user_images/3987430#annotated

 

Wiesz, ja nie mówię, że to jest proste, ale jestem gotów z tym powalczyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Z tym RC Omegona to prosisz się, Patryk o kłopoty. Przeliczyłeś skalę zdjęcia: 0.48"/pix. Pokaz mi na forum jakiegoś astrofotografa poza @HAMAL-em i @Lukasz83-em który na takiej skali pracuje.

 

Nie ma cudów, HEQ5 nie da rady. Jeśli bardzo chcesz fotografować większym lustrem to max Newton 8" f/5 + korektor Baadera MPCC MKIII lub lepszy GPU

Dokładnie tak. Mam 200/1000 i na opaskowanym HEQ5 pracuje znośnie, o ile nie ma wiatru i jest idealnie wyważony. Taki 254/1000 pakuję już tylko na NEQ6 i tam podobnie jak 200/1000 wszystko działa gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam RC 6" z reduktorem 0,67 od TS i kamerą ASI 533 MC Pro. Ogniskowa to własnie ok 920 mm. Wszystko siedzi na montażu iOptron iEQ 30 Pro, a cały setup waży około 10 kg. Z guidingiem spokojnie focę i 15 minut. Nie zauważyłem aby montaż miał z tym ciężarem problem. Przy dobrym seeingu i ciemnym niebie, da się sporo wyciągnąć. Dla przykładu M13 zrobiona tym zestawem. Nie patrzcie na obróbkę, bo w tej kwestii,  jestem jeszcze w podstawówce. :emotion-5: 

M_13.jpg

20200902_201757.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy planujesz tym robić luckyimaging? Jeśli nie, to ogniskowe ponad 1000 mm (przy małym lub średnim pikselu) nie mają w Polsce żadnego sensu. Nie wykorzystasz nigdy ich skali, zawsze będziesz miał rozmazane placki. No dobra, raz do roku, przy ultra szczęściu.

Również dla HEQ5 takie ogniskowe nie mają racji bytu, a też 1000 mm z tą kamerą to wyzwanie nawet dla NEQ6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Patryk Sokol napisał:

 

Mam znajomego, który na forum wprawdzie nie występuje, ale ujeżdża podobnego RC (tylko brandowanego przez GSO) z AŚKą 1600 i Barlowem.

Wprawdzie na EQ-6, ale niepaskowanym i 60s klatki ma nieporuszone.

Tu macie próbkę https://imageshack.com/i/pmknRUYqj

 

Dodatkowo - z reduktorem 0,75x miałbym już 1218mm, więc skalę miałbym 0,64" na piksel.

A tej skali to się już nie boję, bo 0,65"/pix ujeżdżałem RC6" na EQ3-2 bez guidingu, np. kiedy tworzyłem to okropne coś (takie okropne, bo w pełni modowany EOS, a ja zapomniałem o jakimkolwiek filtrze):
https://nova.astrometry.net/user_images/3987430#annotated

 

Wiesz, ja nie mówię, że to jest proste, ale jestem gotów z tym powalczyć :D

Jasne, każdy ma inne doświadczenie i inne z tego wynikające wnioski.

Z mojego, ponad 40-to letniego zmagania się z astrofotografią wynika rada, którą napisałem, i szczerze mówiąc nawet za darmo nie chciał bym przygarnąć takiego setupu, bo cenię sobie prostotę działania i satysfakcję z osiąganych efektów ponad walkę ze sprzętem, wiatrem, trackingiem, seeingiem itp.

Ale oczywiście decyzja co kupisz należy do Ciebie i w każdej sytuacji trzymam kciuki, życzę powodzenia i dobrej zabawy.

:like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja już używam zestawu ze skalą 0,65"/pix.

I pewnie jeszcze sporo go poużywam zanim kupię kolejny teleskop (ten zakup planuję na druga połowę roku), więc będę miał czas się zniechęcić ;)

 

Póki co jestem zadowolony z tego, jak tego mi się używa i nie jest to wieczną walką.

 

  

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Z mojego, ponad 40-to letniego zmagania się z astrofotografią wynika rada, którą napisałem, i szczerze mówiąc nawet za darmo nie chciał bym przygarnąć takiego setupu, bo cenię sobie prostotę działania i satysfakcję z osiąganych efektów ponad walkę ze sprzętem, wiatrem, trackingiem, seeingiem itp.

 

Ja tam akurat lubię się pobawić ze sprzętem, ot takie zboczenie zawodowe. Nie wiem czy mam jeden kawałek sprzętu (niezależnie czy do astronomii, czy do latania, czy komputeroweg), w którym coś ręcznie nie wygrzebałem :D

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.