Skocz do zawartości

Słońce - Luty 2021


Piotr AST

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
 

W te mroźne dni trochę słońca :) Pierwsze podejście do tego obiektu, niestety w dniu, kiedy
robiłem zdjęcie na tarczy słońce nie było żadnych większych aktywności.

Zdjęcie typu mozaik złożone z dwóch. Konstruktywna techniczna krytyka mile widziana.


Poniżej parametry zdjęcia / procesu:

Telescope: SW 150/750
Camera: ZWO ASI 385MC
Filter: Baader ND5
Date: 06/02/2021
Stacked: 30% of 1300 frames

Software
Capture : FireCapture 2.6
Stacking : AutoStakkert3 x64
Postproduction : Gimp 2.10  | Lightroom

Pytania:
1. Macie lub znacie jakąś metodę na łęcznianie zdjęć, manualnie to wydaje mi się jakaś masakra przy większej ilości kadrów.
2. Jak wyglądają mozaiki przy DSSo – macie z tym jakieś doświadczenie, aby się podzielić?
3. Proszę o sugestie odnośnie filtrów słonecznych – mam wrażenie że ND5 „wycina za dużo”, czy to tylko wrażenie ?


Pozdrawiam
Piotr AST
 

 Sun.jpeg.5a9d51c7e4714c8c1401a4c95b658b95.jpeg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem od fotografii Słońca, ale filtr ND 5, jest do obserwacji wizualnych. Do foto powinieneś zastosować filtr ND 3.8 Przepuszcza znacznie więcej światła i nie wycina tak szczegółów. Łączę go czasem z filtrem Baader Solar Continnum 540 nm. Poprawia znacząco kontrast i widoczność. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, jest użycie klinu Herschela. Niestety, jest to dość kosztowna "zabawka".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie na Słońcu niewiele się dzieje. W grudniu parę plam wyszło, a teraz znów pustka. Nie bardzo jest co focić w B/W. 
 

3 godziny temu, Paether napisał:

Czyli jednak wrócił :g:

Wrócił tyle tylko że w tym jednym formacie A4. Choć lepsze to niż nic :) 

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak żeby się jakoś szczególnie nie rozpisywać.

 

1) ND3,8 jest ciut lepsza do foto niż ND5. Ale to nie jest dramatyczna różnica. Różnicę robi za to inna rzecz o której już tu powiedziano. Otóż ND3,8 lub ND5 puszcza pełne spektrum razem z UV i podczerwienią. A te dwa pasma przy Słońcu skutecznie nam rozwalają fotkę - generlanie robi się nieostre mydło. Trzeba stosować dobrej jakości UV/Ir-cut albo najlepiej Solar Continuum (ale tutaj już z ND3,8 bo robi się ciemno)

Wtedy jest fajnie :)

 

2) Mozaiki składam namiętnie bo moja ASI178 nie grzeszy rozdzielczością. Ostatnio składałem mozaikę 8000x8000 pikseli z ponad 40 kafelków :Loveit:

A najlepiej do tego nadaje się Photoshop i jego funkcja ->  Files/Automate/Photomerge

Jak wrzuciłem 40 kafelków to mi się komp zawiesił - to potem składałem poziome paski po 10 kafelków a na koniec połączyłem 4 paski w całość.

Skuteczność 90% - czasem wypluje jakiegoś gniota ale można sobie zawsze z tym poradzić i za 2/3 podejściem jest już dobrze.

Z 2-3 kafelkami powinien sobie poradzić bez najmniejszego problemu.

 

Można jeszcze focić w paśmie h-alpha. Wtedy to jest dopiero fun, ale do tego potrzeba dedykowanego teleskopu słonecznego (Lunt/Coronado/DayStar)

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz83 dzięki za podpowiedzi, folia ND 3.8 zamówiona, IR Cut mam na stanie - będę próbował teraz tą metodą. Zobaczę rezultaty, ewentualnie domówię Solar Continuum.  Tak jak pisałeś, moje pierwsze spostrzeżenia przy ND5 to że Słońce wyszło jak mydło.

Odnośnie mozaik to robiłem to manualnie w Gimpie, ale super że Photoshop ma to w automacie i mówisz ze 40 kadrów też da radę - wow! Ja nie chciałem przekraczać 4, ale może pokuszę się o 9 :)


@OBERON RD dzięki za namiary na ten filtr, poczytam i dodam do listy to wypróbowania :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.