Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular kupić?


Stachu

Pytanie

Witam.

Mam Sky Watcher'a 80/400, aktualnie posiadam do niego 2 okulary: Celestron zoom 8-24mm i Plossl 26mm, z którego raczej nie korzystam. Planuje dokupić do tego zestawu okular o szerszym polu widzenia, do przeglądu nieba. Głównie obserwuje gromady gwiazd, rzadziej mgławice i galaktyki.

Chciałbym kupić okular długo lub średnio ogniskowy. Mój budżet to 400zł. Nie musi być nowy, chętnie kupie jakiś używany.

Na razie biorę pod uwagę 3 okulary:

- https://www.svbony.com/sv154-SWA-15mm-eyepiece/

- https://www.svbony.com/68-degree-eyepieces/#F9152D wersję 20mm

-https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-wa-70d-20mm-1-25-/p,58700

Może macie jeszcze jakieś inne propozycje?

 

W przyszłości planuje jeszcze kupić jakiś okular planetarny . Co sądzicie o tym?

-https://teleskopy.pl/Okular-TMB-5-mm-1,25--58°-PLANETARY-II-teleskopy-2052.html

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
9 godzin temu, Stachu napisał:

Mam Sky Watcher'a 80/400, aktualnie posiadam do niego 2 okulary: Celestron zoom 8-24mm i Plossl 26mm, z którego raczej nie korzystam. Planuje dokupić do tego zestawu okular o szerszym polu widzenia, do przeglądu nieba. Głównie obserwuje gromady gwiazd, rzadziej mgławice i galaktyki.

Chciałbym kupić okular długo lub średnio ogniskowy. Mój budżet to 400zł. Nie musi być nowy, chętnie kupie jakiś używany.

Na razie biorę pod uwagę 3 okulary:

- https://www.svbony.com/sv154-SWA-15mm-eyepiece/

- https://www.svbony.com/68-degree-eyepieces/#F9152D wersję 20mm

-https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-wa-70d-20mm-1-25-/p,58700

Może macie jeszcze jakieś inne propozycje?

 

W przyszłości planuje jeszcze kupić jakiś okular planetarny . Co sądzicie o tym?

-https://teleskopy.pl/Okular-TMB-5-mm-1,25--58°-PLANETARY-II-teleskopy-2052.html

Gdybyś mógł założyć tu wyciąg 2 calowy, to możliwości wzrosną. Z drugiej strony, chyba lepiej byłoby kupić Bressera 102/460 z giełdy, powinno wyjść taniej. 

 

Nie polecam okularu TMB, daje mydłowaty obraz. TS HR byłby lepszy. 

Ale to nie jest sprzęt do dużych powiększeń.

 

Gdy miałem ten teleskopik, to po wymianie wyciagu na 2 calowy stosowałem ESy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj Stachu.

Ja mam ed 72/432 f6.Twój maluszek to f5 a więc bardziej wymagający. Nie kupuj żadnych badziewnych szkiełek. Nie warto. Ja z braku długiej,dobrej ogniskowej używam kita 30mm gso. Jest kaszana.

Zamiast kilku kiepskich kup jeden dobry.

Seria ES 68° jest dobra. 24mm podlinkowany przez Lukacza to jeden z lepszych.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, kjacek napisał:

Gdybyś mógł założyć tu wyciąg 2 calowy, to możliwości wzrosną. Z drugiej strony, chyba lepiej byłoby kupić Bressera 102/460 z giełdy, powinno wyjść taniej.

Myślałem nad wyminą wyciągu, bo niestety nie mogę zamocować adaptera na 2'', ale nie wiem czy to się w ogóle opłaca. Nad wyminą teleskopu na razie nie myślę, ale nie wykluczam takiej opcji. Koszt wymiany całej tuby by był dużo większy, a jeszcze do tego bym musiał jakiś montaż AZ kupić.

 

Wolę na razie zostać przy zakupie okularu.:original:

Ten ES 24mm 68 stopni wydaje się całkiem dobrą propozycją, albo ES 20mm 70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiem że nie mam za dużo możliwości. Nawet zaczynam się zastanawiać czy warto kupować kolejny okular, ale z drugiej strony mój Celestron nie należy do najlepszych okularów. Chciał bym mieć coś szerszego niż 60 stopni

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taka mała tubka nie jest zła. Ja po zakupie 72 czułem duży niedosyt ( mam GSO 10). Zaczynam jednak doceniać tego maluszka. Jeszcze trochę u mnie zostanie.DSów co prawda nie uświadczysz za wiele, ale szerokie pola,precyzyjne gwiazdy to też fajna sprawa. Hiady,plejady,cały miecz oriona z przyległościami:D. No i ta mobilność.Warunek to dobre szerokie okulary. Ten 20mm 70° to zdaje się okular erfla. W f5  nie będzie dobrze. Ten 24/68° jest lepszy. Sam się nad nim zastanawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ES24/68mm wylądował u mnie w walizce okularów docelowych. Wygoda ze względu na optymalne pole ,ER i ostrość do 85 proc. pola w f/5.

Okulary 15-20mm wydają mi się zbyt krótkie do takiego małego teleskopu jeżeli chodzi o przegląd nieba- wiele ciemnych obiektów umknie w nich obserwacji. Ja w 102/500 używałem głównie Hyperiona 31/72mm lub ES24/68. 14mm służył do obserwacji szczegółów mgiełek, ale tylko niektóre pozwalały na to z tak krótką ogniskową okularu.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

4 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

 Zaczynam jednak doceniać tego maluszka. Jeszcze trochę u mnie zostanie.DSów co prawda nie uświadczysz za wiele, ale szerokie pola,precyzyjne gwiazdy to też fajna sprawa. Hiady,plejady,cały miecz oriona z przyległościami:D. No i ta mobilność. Ten 24/68° jest lepszy. Sam się nad nim zastanawiam.

Właśnie zaczynam lubić szerokie pola.

 

Zdecyduję się raczej na tego ES 24mm. Wydaje mi się najlepszą opcją.

Zastanawiam się jeszcze nad Hyperionem 31mm ale na razie jest poza budżetem. Warto do niego dołożyć?

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hyperion 31 mm jest okularem 2 calowym jest wprawdzie redukcja, ale nie po to się kupuje taki okular żeby potem pakować go do nasadki 1,25.  Mam oba ESa 24 i hyperion a 31 częściej używany ESa 24 mm 68 w achro 102/500 dla mnie es daje ładniejsze obrazy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Stachu napisał:

 

Właśnie zaczynam lubić szerokie pola.

 

Zdecyduję się raczej na tego ES 24mm. Wydaje mi się najlepszą opcją.

Zastanawiam się jeszcze nad Hyperionem 31mm ale na razie jest poza budżetem. Warto do niego dołożyć?

Hyperion po wymianie tulei na 1,25" ma pole obserwacji 58st. W tym polu jest mniej więcej tak samo ostry jak ES24/68 albo nawet trochę bardziej. W 72st już jest dużo gorzej.

Który wybrać? Nie wiem. Polecam obydwa. W ES24/68 i 102/500 pod ciemnym niebem rozbijałem po brzegach w najjaśniejsze GK, w H31/72 udało mi się zaobserwować galaktyki, których nie mogłem dostrzec w 24mm.

Tyle że to pod ciemnym niebem, pod jasnym niebem to się zdecydowanie lepiej sprawdzał ES24/68, pewnie ze względu na mniejszą ŹW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Godzinę temu, Ajot napisał:

Hyperion po wymianie tulei na 1,25" ma pole obserwacji 58st. W tym polu jest mniej więcej tak samo ostry jak ES24/68 albo nawet trochę bardziej. W 72st już jest dużo gorzej.

Który wybrać? Nie wiem. Polecam obydwa. W ES24/68 i 102/500 pod ciemnym niebem rozbijałem po brzegach w najjaśniejsze GK, w H31/72 udało mi się zaobserwować galaktyki, których nie mogłem dostrzec w 24mm.

Tyle że to pod ciemnym niebem, pod jasnym niebem to się zdecydowanie lepiej sprawdzał ES24/68, pewnie ze względu na mniejszą ŹW.

Dzięki, zdecyduję się raczej na tego ES. Wydaje się najlepszą opcją. Głównie obserwuje pod miejskim niebem i zdaje sobie sprawę że cudów nie zobaczę, nawet z nowym okularem.:emotion-5: Na szczęscie mam też możliwość wyjazdu pod ciemne niebo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.