Skocz do zawartości

OAG za filtrem


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

mam problem z kamerą mono filtrami NB i OAG. w zasadzie nic w OAG nie widać poza jakimiś najjaśniejszymi gwiazdami na niebie. Czy ktoś tutaj ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Teleskop to RC F8, kamera do guidingu to Asi 120 mini. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim RC widzę w niektórych obszarach nieba 2 gwiazdki max bez filtra a SNR jest kiepski tak czy siak.  Nie można OAGa mieć za filtrem, po prostu tą koncepcje musisz zarzucić bo w jakimkolwiek scenariuszu stracisz dużo precyzji guidingu i obraz polegnie przy tej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w obecnej konfiguracji nie mogę mieć OAG przed filtrem.

Ponadto wydaje się, ze to standard. Nowe OAG 68mm od ZWO są przykręcane do kamery, nie ma więc możliwości by były przed filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard?  OAG za filtrami to standard?  Powiedziałbym że anomalia nie standard.  Po pierwsze odsuwasz filtry od kamery(dlaczego, przecież one powinny być jak najbliżej sensora) ale to detal, po drugie jak ma to działać z filtrami narrowband?  To absolutnie ma zerową szansę powodzenia przy sprzętach typu RC. Tam bez żadnych filtrów i ze zwiększoną czułością na podczerwień nie znajdziesz w pewnych miejscach gwiazd, a teraz zetnij transmisję.  W RC w szczególności nie możesz mieć filtrów narrowband przed OAGiem.

 

Mam RC z OAGiem i rutynowo gram w guide star roulette.  Multi star guiding?  Jak mam 2/2 to jest mega :)

 

Jak poważnie działać chcesz tym RC 8" to przydałby się 0.67 lub 0.75 reduktor.  Ten 0.75 GSO jest niedrogi.

 

Edytowane przez licho52
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pryzmat OAG pada stożek przed płaszczyzną ostrości. Aby nie było winiety rozmiar pryzmatu razy światłosiła definiuje maksymalną odległość. Czyli dla f8 i typowego pryzmatu 8mm maksymalnie 64mm od matrycy. Im większa światłosiła tym trudniej zmieścić się z backfocus kamery kołem i samym OAG. Pryzmat trzeba osadzić możliwie głęboko aby nie łapać winiety od samego teleskopu i mieć bardziej okrągłe gwiazdki ale nie zasłaniać matrycy. Im większa matryca tym trudniej to spełnić. Duży RC f8 obsłuży OAG. Jest mniej gwiazd w polu widzenia, ale zasięg duża apertura ma większy. Koło daj jak najbliżej matrycy, potem OAG. Inna kolejność to porażka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodestar X2 lub cos nowszego od Lodestar.

Jak bin1 za malo, to w bin2 bedzie wiecej gwiazdek w oagu niz głównej kamerze.

 

Edit.

OAG ZAWSZE PRZED FILTRAMI!!!

 

Edit2.

Oag przykrecany do kamery zapewne moze byc rowniez przykrecony do kola, dlatego tak Ci sie wydaje ze trzeba dać filtry przed oag.

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard to OAG PRZED filtrami Kuba. OAG za filtrami nie ma sensu. Nawet SBIG mając dwie kamery w jednej ( np. w STL ma zabudowany dodatkowy chip do guidingu) dodaje TRZECIĄ kamerę na kablu żeby guidować przy filtrach NB

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI120 w f/8 nawet bez filtra pomiędzy nie da rady, a z filtrem to nie ma się co dziwić, to była murowana porażka. 

Od siebie mogę polecić ASI290, wybrałem ją u siebie do guidingu oagiem z uwagi na najbardziej sensowną charakterystykę szumową. No ale z filtrem narrowband... 

Godzinę temu, licho52 napisał:

Standard?  OAG za filtrami to standard?  Powiedziałbym że anomalia nie standard. 

Dokładnie. To tylko robienie sobie problemów.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już inni pisali, OAG przed filtrami. Przy Twojej światłosile F8 i kamerze ASI120 możesz mimo wszystko mieć problemy ze znalezieniem gwiazdy (gwiazd jeżeli Multistar) do guidingu. Rozwiązaniem może być czulsza kamera. Tak jak pisał Tomek np.Lodestar X2. Choć ja wyżej od Lodestara stawiam ASI290mini (powiedział bym, ze jest ciut czulsza od Lodestara i zdecydowanie mniej szumi). A jak chcesz mieć wg. mnie najlepszą kamerę go guidingu na rynku, to ASI174mini (bardzo czuła, niskie szumy). Tylko w jej przypadku możesz nie wykorzystać całej powierzchni matrycy (możesz mieć za mały pryzmat w OAG-u). Miałem (mam) wszystkie wymienione tu modele i tak to widzę: Lodestarx2->ASI290mini->ASI174Mini. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.