Skocz do zawartości

Abell 21


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Oznaczona także jako Sh2-274 i nazywana Mgławicą Meduza to bardzo stara i rozległa mgławica planetarna znajdująca się w gwiazdozbiorze Bliźniąt przy granicy z gwiazdozbiorem Małego Psa. Bardzo jasna w LRGB ! Zapis Ha i OIII pozwala pokazać ciekawe detale wewnątrz samej mgławicy.

Po raz pierwszy zastosowałem najnowszy filtr Astronomika ASHA 6 nm i jestem z niego bardzo zadowolony! Duży kontrast i zero halo na jasnych gwiazdach. Na prośbę Oskara ( inaczej dobrychemik)

zrobiłem test 300 sekund na Procjonie i zero halo!

Setup: Takahashi FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Filtry Astronomik ASHA 6nm, Baader OIII 8.5 nm i Baader LRGB. Czasy: Ha 45x900 sekund, OIII: 30x900 sekund. LRGB: 24x300 na kanał.

 

MB78dkcYkPTk_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

68dlUVNg9wz8_16536x0_b9muqi8S.jpg

Samo Ha:

1119209652_Haonly.thumb.jpg.126a2a487e314d5364ea96b68dbf5ae1.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astroszopie powiedzieli mi że jest jeszcze nowszy model tego Astronomika, maxFR, do szybkich systemów optycznych. Ciekawe, czy jest lepszy od tego ASHA.

Masz może jakieś zdjęcie testowe z dużą jasną gwiazdą w kadrze?? Chociaż aureole wokół gwiazd to nie tylko "zasługa filtra"

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny obiekt i świetna robota @wessel

Zastanawia mnie jednakże jedna kwestia. Czy tam w dolnym lewym rogu (od obiektu do krawędzie kadru) nie skasowałeś występującego tam obłoku gazu?

 

1008288920_Haonly.jpg.02526b1cacab5d2a08e16a8adfe18e48.thumb.jpg.aeed80b3bfe4eeff0d970bc2b45dd8cb.jpg

Coś jakbyś wygasił to trochę i zrównał z tłem oraz walczył Clone stamp'em w Pixinsight?

 

Natomiast Abell 21 ciągnie za sobą taką chmurkę wodorowo-tlenową.

post-14420-0-14245500-1420012967.jpg.747bfb19bef1ad13e4c755d606e812ad.jpg

Źrodło: http://apod.nasa.gov/apod/ap121025.html

 

Może dałoby się to jakoś uwidocznić?

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tam nic nie ma oprócz szumu. To nie tylko kwestia apertury ale ja fotografuję z Warszawy - Bortle 6. To co wygląda jak clone stamp to jest źle wykorygowany flat.  Wyciągnąłeś to czego ja specjalnie nie wyciągałem.

 
Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, .zombi. napisał:

porównanie 20" vs 5" jest chyba nie na miejscu ;)

Nie o to chodziło, tylko o zdjęcie referencyjne gdzie to o czym wspominam widać.

No to żeby być na miejscu:

https://www.astrobin.com/276325/B/?nc=user

https://www.astrobin.com/337076/?page=2&nc=user

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

U mnie tam nic nie ma oprócz szumu. To nie tylko kwestia apertury ale ja fotografuję z Warszawy - Bortle 6. To co wygląda jak clone stamp to jest źle wykorygowany flat.  Wyciągnołeś to czego ja specjalnie nie wyciągałem.

 

Rozumiem, miałem wrażenie, że tam delikatnie majaczy taka struktura pomiędzy tymi "ciapkami" :D Pewnych rzeczy niestety nie przeskoczymy, poza tym ciekawe ile musiałbyś jeszcze godzin materiału zebrać, żeby cokolwiek pokazać tam. Pewnie z 3x tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Mirek, u mnie nie ma i nie będzie. I na tym poprzestańmy. Jest setki przykładów- tylko o czym to świadczy? Że nie potrafię? Ok, nie potrafię. Zadowolony?

STOP! Tego nie powiedziałem i nawet nie zasugerowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, najprościej jest wziąć czyjeś zdjęcie - wyciągnąć je ponad miarę, oglądać pod lupą, przerobić kolory. A może warto czasem po prostu obejrzeć fotkę , taką jaką autor zaproponował? Autor ŚWIADOM niedoskonałości sprzętu, miejscówki, swoich braków w umiejętnościach?

Trudno wymagać - z całym zastrzeżeniem innych czynników - aby fotki referencyjne powstawały z miejscówki z niebem miejskim. Pojadę do Broku na lato- podejmę się każdej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wessel napisał:

Wiesz, najprościej jest wziąć czyjeś zdjęcie - wyciągnąć je ponad miarę, oglądać pod lupą, przerobić kolory. A może warto czasem po prostu obejrzeć fotkę , taką jaką autor zaproponował? Autor ŚWIADOM niedoskonałości sprzętu, miejscówki, swoich braków w umiejętnościach?

Trudno wymagać - z całym zastrzeżeniem innych czynników - aby fotki referencyjne powstawały z miejscówki z niebem miejskim. Pojadę do Broku na lato- podejmę się każdej dyskusji.

Nie wiem co się stało, ale ostatnio dyskusje pod swoimi pracami zacząłeś traktować chyba trochę jak jakieś ataki na Twoją osobę i umiejętności. Pochwaliłem i doceniłem warsztat, który jest daleko poza moimi możliwościami. Nawet gdybym dysponował identycznym sprzętem. Po prostu stoją za Tobą lata doświadczenia i wiedzy.

 

Na co chciałem zwrócić uwagę, to fakt, że na innych zdjęciach widziałem coś czego na Twoim nie zobaczyłem. Wydawało mi się to na tyle interesujące, że chciałem zapytać dlaczego tego nie ma u Ciebie. I chyba wystarczyłoby poprzestać na tym stwierdzeniu "U mnie tam nic nie ma oprócz szumu. To nie tylko kwestia apertury ale ja fotografuję z Warszawy - Bortle 6. To co wygląda jak clone stamp to jest źle wykorygowany flat." Nie sądzisz?

 

W żadnym miejscu nie skrytykowałem Twojego zdjęcia, a nieświadom wielu czynników zadałem pytanie. Za to mnie opieprzasz?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, to pewnie efekt zamknięcia.

Ja sam musiałem zweryfikować swoje podejście do oceny zdjęć, pewnie dlatego się wkurzam.

Kiedyś oceniałem zdjęcie - nie patrząc na warunki, sprzęt itp. Teraz życie zweryfikowało ten sposób oceny. Będąc całą zimę uwięziony w Warszawie spojrzałem trochę inaczej na prace innych. Astrofotografia to jednak warunki - ważne żeby świadomie dobierać sposób fotografowania, sprzęt i obróbkę do tego co się da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Przepraszam, to pewnie efekt zamknięcia.

Ja sam musiałem zweryfikować swoje podejście do oceny zdjęć, pewnie dlatego się wkurzam.

Kiedyś oceniałem zdjęcie - nie patrząc na warunki, sprzęt itp. Teraz życie zweryfikowało ten sposób oceny. Będąc całą zimę uwięziony w Warszawie spojrzałem trochę inaczej na prace innych. Astrofotografia to jednak warunki - ważne żeby świadomie dobierać sposób fotografowania, sprzęt i obróbkę do tego co się da zrobić.

To i ja będę na przyszłość bardziej świadomie podchodzić do analizy fotografii koleżanek i kolegów. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.