Skocz do zawartości

Przekładnia do dużego teleskopu do astrofotografii.


mar449

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem niejako wywołany do tablicy przez Karola :) Sterować teleskopami ma właśnie AstroEQ za pośrednictwem zintegrowanych sterowników silników krokowych M542. Przeprowadzone testy dla teleskopu Roland są obiecujące a @Karol W. jak widzę odrobił lekcję z przełożeń, które potrzebuję do konfiguracji Astroeq w BAJu :) Powodzenia w projekcie - chapeau bas za samo podjęcie rękawicy!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie rozumiem tego przekazu. 

BAJ 16"/4,5 ciągnie bez guidowania w punkt 60 sek zawsze a czasem nawet lepiej.

16’’ to wielkość lustra, a 4,5 czy to ogniskowa, czy światłosiła? Jak jest zbudowana przekładnia cierna w tym teleskopie? Przy podanej średnicy i przełożeniu wychodzi mi jakiś mikroskopijny wałek napędowy. Jakie materiały współpracują ze sobą w takiej przekładni jaki jest kształt wałka?

Edytowane przez mar449
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16" światłosiła 4,5 czyli ok 1800mm ogniskowej

 

1:2000 to całkowite przełożenie mechaniczne 

czyli przekładnia cierna i jeszcze planetarna z silnika lub jakaś mała ślimakowa 

tak jak pisał wczesniej @ryszardo

 

cyt: "Wobec tego pomyśl o przekładni ciernej zamiast ślimakowej. Wykonasz wszystko sam, a pod widły przekładnie cierna jest idealna. Możesz zrobić dowolnie duże koło odbiorcze,a wałek napędowy wykonać z dostępnych w handlu wałków szlifowanych (hartowanych). Podlinkowane przekładnie ślimakowe ( ta większa) nadawałaby się ewentualnie jako napęd takiego wałka zdawczego. Ale dostępne są też przekładnie planetarne do silników krokowych typu NEMA 17  lub 23. Dwustopniowe mają luz deklarowany poniżej 1arcmin"

 

 

M

 

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mar449 Baj to coś w tym stylu:

http://www.considine.net/aplanatic/fork/fork_mount001.htm
Pomijając szczegóły przekładni silnik- rolka cierna. To można rozwiązać na kilka sposobów: przekładnią planetą zintegrowaną z korkowcem albo małą przekładnią ślimakową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj... zarobiony jestem i jak widać już nieco przemęczony. Rzecz jasna użyłem skrótu myślowego pisząc o przełożeniu osi RA. Bartolini dobrze prawi.

Wczoraj wklepałem, że przełożenie RA jest 1:2000 to bzdura, chyba już zasypiałem ;). Więc jeszcze raz, myślę, że tym razem na trzeźwo ;)
W BAJu i ROLANDZIE przełożenie całego zespołu osi RA wynosi 1:1200! Zespół składa się z przekładni ciernej o przełożeniu 1:20 czyli w wypadku BAJa główna bieżnia średnicy 540mm a wałek napędowy średniaca 27 mm, na osi wałka napędowego jest mała ślimacznica o przełożeniu 1:60. Tak samo jest w ROLANDZIE ale ze względu na znacznie większy ciężar i wielkość odpowiednio większe.
Te małe slimacznice robiono nam na zamówienie i tanie nie było. Dziś gdybym miał projektować podobne napędy rozważałbym jako wstępne przełożenie (pomiędzy silnikiem a przekładnią cierną) przekładnię paskową, np. dwustopniową. Pewnie wyszłoby taniej, koła i paski jakieś się na allegro znajdzie ;)
Polecam wątek: 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam kilka pytań odnośnie budowy przekładni ciernej.

 

1) Jakie stosuje się materiały na przekładnię i na wałek?

2) Jaka powinna być szerokość bieżni?

3) Czy powierzchnie współpracujące ze sobą są z tego samego metalu z których są  zrobione przekładnia i wałek? ( Szlifowana stal?)

4) jak wyliczyć siłę docisku wałka?

   Będę wdzięczny za podpowiedzi i sugestie. Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mar449 napisał:

Witam. Mam kilka pytań odnośnie budowy przekładni ciernej.

 

1) Jakie stosuje się materiały na przekładnię i na wałek?

2) Jaka powinna być szerokość bieżni?

3) Czy powierzchnie współpracujące ze sobą są z tego samego metalu z których są  zrobione przekładnia i wałek? ( Szlifowana stal?)

4) jak wyliczyć siłę docisku wałka?

   Będę wdzięczny za podpowiedzi i sugestie. Marek

W trzecim poście na drugiej stronie tego wątku, rozpisałem Tobie jak zaprojektować taką przekładnię i podrzuciłem link do przykładowego kalkulatora :/

Te parametry, które wrzuciłem przypasują do przeciętnej węglówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, @bartolinipodał przepis. Warto otworzyć ten podlinkowany kalkulator, tam policzysz wszystko co trzeba. Dodam, że ta rolka zdawcza powinna pracować jak rolka, a nie pręt, tzn. bardziej na ścinanie niż gięcie. Sugerowałbym proporcje średnica/ długość lepszą niż 1:1 . 

Ważna rzecz to ten sam materiał na rolkę i koło, będzie stałe przełożenie niezależnie od temperatury. Generalnie to im większa średnica rolki tym lepiej, moim zdaniem.

I oczywiście wszystkie krawędzie trzeba polerować z niewielkim promieniem.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za przypomnienie tego posta. W tedy jeszcze nie rozróżniałem doby od okręgu (doba ma 24 godz. a okrąg 360 stopni). Byłem utwierdzony w przekonaniu,że moje wyliczenia są poprawne i nie brałem pod uwagę innych rozwiązań. :no:Wychodziło mi, że będę miał bardzo mały błąd. Potem nastąpiło:Lighten: i błąd powiększył się 15 razy:mega_shok:. Policzę rozrysuję i jeżeli pozwolicie zweryfikuję na forum. Marek.

Edytowane przez mar449
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tej przekładni zrobiłbym tak:

- silniki NEMA 17 400kroków/obrót

-małe koło 16 zębów z otworem pasującym do wału silnika ( 5mm)

- duże koło zębate z otworem 12mm pasującym do wałka d=12mm jako rolki napędowej.

- Koło główne RA o średnicy 12mmx36 = 432mm

Daje to przełożenie mechaniczne 1:360

Dlaczego tak? Bo razem z silnikiem o kroku 0,9stopnia jest to odpowiednik elektryczno- mechaniczny 1:720 z silnikiem o kroku 1,8 stopnia. A to oznacza, że możesz to wysterować bezpośrednio z najbardziej popularnego sterownika SW z pilotem SW z go-to. Albo zamiennikami. Jest tego dużo i to chyba najbardziej cenowo opłacalne.

Jeżeli jednak chcesz wykonać własny sterownik , albo zakupić programowalny, no to jest większa swoboda wykonania koła głównego.

W tym układzie mechanicznym najważniejsze są bicia małych kół napędowych. I to musi być jak najdokładniej wykonane. Dlatego rolka napędzająca główne koło powinna stanowić wałek bez podtoczeń na łożyska i mocowanie dużego koła pasowego. Wszelkie elementy montażowe stabilizujące położenie rolki powinny być poza łożyskami i kołem zębatym.

 

Acha, bieżnia dużego koła RA powinna mieć szerokość nie większą niż 12 mm.

 

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Zbytem - Żeby sterować krokowcem dwoma mikrokrokami na sekundę, całkowita przekładnia na osi musi być 2592000:1. Jeżeli na silniku krokowym założysz bezpiecznie „przełożenie” 200*16=3200, to część mechaniczna musi być 810:1. Jeżeli przekładnia cierna miałaby 1:20, to przekładnia pomiędzy wałem silnika, a rolką musi mieć 1:40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Koło cierne może mieć  max.500 mm. średnicy. Czy może być ze stali nierdzewnej o gr. 5 mm. Mam takie podtoczenie  i by super pasowało a grubsze będzie kłopot ale da się zrobić. nie chciałbym tego przetaczać bo jest precyzyjnie wytoczone.

 

Czy wałka ciernego nie można wytoczyć z grubszego wałka na jednym zapięciu? Podeprzeć konikiem i można by wytoczyć gniazda na łożyska stożkowe i gwint  docisku. Czujnik ma podziałkę 0,002 mm. a pokaże dokładniej, ale nie określę wielkości bicia. Nie widzę możliwości precyzyjnego osadzenia koła zębatego dużego, bez wytoczenia osi. Drugi sposób: kupić szlifowany wałek (dłuższy) wytoczyć płytkie kanały na oporowe  pierścienie segiera i gwint, ale czy dobierzemy precyzyjnie średnice łożysk i otworu  koła zębatego?

 

7 godzin temu, ryszardo napisał:

możesz to wysterować bezpośrednio z najbardziej popularnego sterownika SW z pilotem SW z go-to. Albo zamiennikami.

Myślałem zastosować AstroEq. ale to dla mnie spory problem, bo nie znam rozwiązań o których piszesz i nie wiem, czy to będzie pasowało.  A może trzeba inaczej? Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroEq pewnie będzie dobrze pracować. 5mm szerokości bieżni to mało. Dałbym 12mm ( dla rolki 12mm). Co do reszty to chyba już wszystko jasne, a na obróbce skrawaniem pewnie znasz się lepiej niż ja, więc...powodzenia! Skorzystałbym z opcji gotowego wałka szlifowanego. d=12mm to taki uniwersalny wymiar - pasuje pod duże koło zębate i popularne łożyska toczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Będę realizował ten projekt.

W dniu 21.03.2021 o 15:05, ryszardo napisał:

Korzystając z tej przekładni zrobiłbym tak:

- silniki NEMA 17 400kroków/obrót

-małe koło 16 zębów z otworem pasującym do wału silnika ( 5mm)

- duże koło zębate z otworem 12mm pasującym do wałka d=12mm jako rolki napędowej.

- Koło główne RA o średnicy 12mmx36 = 432mm

Daje to przełożenie mechaniczne 1:360

Sterowanie przez AstroEq. Chciałem skompletować silniki. Mogę dobrać inne sterowniki silników jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Nie wiem jakie silniki kupić, to znaczy na jakie napięcie. Było kilka sugestii.

Że na 12 volt lub że na  niskie napięcia nawet 3 lub 6 volt. Proszę o pomoc. Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro EQ jet na 12-15V lepsze beda silniki z nizszym napięciem.

ja używam ten silnik 

https://botland.com.pl/silniki-krokowe/2113-silnik-krokowy-42byghm809-400-krokowobr-3v-17a-048nm-sparkfun-rob-10846.html

 

 

 

sprawdź jakie przełożenie możesz uzyskać z dostępnych kół na pasek zębaty bo 1:10 raczej nie znajdziesz największe jakie znalazłem   16:120 (1:7,5) i do tego dostosuj srednice koła dużego koła ciernego

M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.