Skocz do zawartości

Zielono szaro fioletowe galaktyki


mirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Obrabiajac ostatnio zebrany materiał galaktyki ngc 2903 nasunęło mi się pytanie o niebieski kolor galaktyk. Chociaż udało mi się dopasować kolory gwiazd fotometrycznie to kolor galaktyki przeważnie pozostaje szary lub czasami fioletowy. Myślałem że tylko u mnie tak wychodzi ale na zdjęciu u @kubaman  M81 ma szary kolor a na zdjęciu @lexx ładny niebieski. Jak to wygląda z waszego doświadczenia? Czy z waszych materiałów wychodzą ładne "spodziewane" kolory czy też jest z tym różnie? Oczywiście rozmawiamy o kolorach nie zepsutych przez obróbkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, .zombi. napisał:

Ten niebieski to w większości fikcja literacka ;)

Nie wiem czy fikcja, ale mniej więcej tak wyglądają "surowe" galaktyki z programu Galaxy ZOO. Pytanie czy ten kolor tam jest ukryty, czy po prostu wyciągamy go za uszy :D

 

Galaxy Zoo 03.12.2020.png

 

Galaxy Zoo.png

Edytowane przez Tuvoc
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kolor tam jest ale jego wariacje z galerii to już twórczość odległa od stanu realnego. O ile selective color w NB jest ok, o tyle w RGB to ściema. Można podbijać saturację, mnożyć sygnał, dzielić - można się zdziwić ile tego tam siedź, ale nie powinno się zmieniać kolorystyki widma dodając suwakiem kolorki. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jakie powinny być kolory galaktyk? Jak dobrać / sprawdzić prawidłowe kolory. To co widzimy na necie to też fikcja artystyczna / niedoskonałość obróbki / niedoskonałość zbierania. Na pewno na kolor wpływa skala z jaką robimy zdjecie bo to co na jednym zdjęciu teleskop rozdzieli to na drugim zrobi dziamdziaramdzia z kolorem średnim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, mirekk napisał:

To w takim razie jakie powinny być kolory galaktyk? Jak dobrać / sprawdzić prawidłowe kolory.

 

Podłącz do teleskopu normalny, niemodyfikowany aparat fotograficzny, ustaw balans bieli na Daylight i strzel kilkanaście zwykłych jpgów, na takim czasie i ISO, żeby histogram był w miarę dobrze odklejony od lewej krawędzi. Będziesz miał w miarę jednoznaczną odpowiedź, jaki powinien być "naturalny" kolor danej galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

zmieniać kolorystyki widma dodając suwakiem kolorki. 

zmieniać oczywiście nie!

ja jestem zdania, zeby ewentualnie podkręcać :) 

 

od kiedy skladalem kolor swojej M33 za pomoca 4róznych narzedzi i za kazdym razem wychodzilo identycznie, to straciłem zaufanie do kolorowych fotek galaktyk z internetu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr K. napisał:

 

Podłącz do teleskopu normalny, niemodyfikowany aparat fotograficzny, ustaw balans bieli na Daylight i strzel kilkanaście zwykłych jpgów, na takim czasie i ISO, żeby histogram był w miarę dobrze odklejony od lewej krawędzi. Będziesz miał w miarę jednoznaczną odpowiedź, jaki powinien być "naturalny" kolor danej galaktyki.

A dlaczego niemodyfikowany? Widmo będzie szersze, ale balans można tak samo ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał:

Panowie kolory widziane z orbity też będą inne niż z ziemi - tu nie ma jakiegoś doskonałego wzorca. Tu jest świetny przykład:

 

image.png.17d9b5b681cc0406663012a9cc6d1db4.png

image.png.04297c750fcd731997f3a974b6a5cfea.png

 

Tu widac jak artyści widzą kolor galaktyk a jak naukowcy.

No właśnie kolor na tym obiekcie często wychodzi szary jak na fotce gornej czyli by się zgadzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

A dlaczego niemodyfikowany? Widmo będzie szersze, ale balans można tak samo ustawić.

 

Ponieważ uważam, że jeśli chce się mieć rzetelne odtworzenie koloru, to powinno się polegać na standardowych fabrycznych algorytmach obróbki zdjęcia, zaszytych w firmware aparatu. Ewentualnie zastosować któryś aparat w fabrycznej wersji „a”, czyli z fabryczną modyfikacją, nad którą siedzieli inżynierowie z firmy produkującej aparat.

 

Nie mówię, że amatorskie modyfikacje są złe. Mówię tylko, że jeśli się chce mieć zaufanie do kolorów, to wg mnie należy się ściśle trzymać ustawień fabrycznych danego aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

Kolego słyszałeś kiedyś o karcie szarej Kodaka?

 

 

Oczywiście. A nawet takową mam i jej używałem :) Co w żaden sposób nie podważa tego, co napisałem poprzednio.

 

Kolor na zdjęciach foto to delikatna i wrażliwa ma ingerencje kwestia. W foto dziennej łatwo zweryfikować, czy kolor na zdjęciu jest w miarę prawidłowy, bo mamy łatwo dostępną skalę odniesienia - wszyscy (albo prawie wszyscy) widzimy w dzień w kolorach. Więc jeśli ktoś obrobi dzienne zdjęcie motylka bielinka kapustnika tak, że skrzydełka mu wyjdą różowe, to każdy się od razu zorientuje, że skopał kolor (albo że zrobił wersję artystyczną ;) ). W astrofoto takiej możliwości nie mamy, o czym najlepiej świadczą takie pytania jak to założyciela wątku - jaki „powinien być” kolor galaktyk? Bo nie możemy tego zweryfikować, patrząc na nie np. przez teleskop. Dlatego wg mnie jako referencjji należy używać tego, co wychodzi na jpgach przy balansie Daylight, bez żadnych ingerencji w aparat ani w zdjęcie. To najprostsza i nie pozostawiająca żadnych wątpliwości, powtarzalna metoda standaryzacji. Dająca też informacje o bieżącym kolorze nieba, co również jest istotne i wpływa na kolor obiektów astro widocznych na zdjęciu.

 

Dodam, że metoda ta jest dostępna dla każdego, również dla osób początkujących, i nie wymaga ani żadnej głębszej wiedzy dotyczącej obróbki, ani zaawansowanego softu,  np. kalibrującego kolor na gwiazdach. Więc ryzyko skopania czegokolwiek jest minimalne. Wystarczy zrobić w miarę dobrze naświetloną fotkę aparatem na balansie Daylight, i obejrzeć jpga dostarczonego przez aparat.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.