Skocz do zawartości

Pytanie fundamentalne kolimacja


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

chciałem zapytać by potwierdzić na 100%.

 

Dla SCT (RASA) lub APO (nie pytam o inne typy), kolimacja odbywa się w centrum osi optycznej.

Jeśli więc po skolimowaniu w osi na rozostrzonej gwieździe (np. za pomocą CCD inspectora) w kadrze pojawiają się dziwne rzeczy, to nie jest to kwestia kolimacji, tylko odległości, focusera lub tiltu matrycy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległości korektora albo tiltu. Fokuser chyba do tego nic nie ma, to urządzenie czysto mechaniczne. Chyba że masz na myśli jego ugięcia no ale to tilt tylko w innej postaci, mniej przewidywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

w kadrze pojawiają się dziwne rzeczy

noooo dobra ... chętnie bym zobaczył o co kaman (inni pewnie też) ... co masz na myśli "dziwne" ?

 

A propos Newtona - korektor komy "wypłaszcza" Ci tylko pole czyli kome (rogi kadru) więc kolimacja z korektorem czy bez - laserem zawsze powinna wyjść tak samo. Ale sztuka mówi - rób bez niczego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TUR napisał:

Zdecydowanie tak

 

Zawsze robię bez korektora z prozaicznej przyczyny - korektor mam skręcony z kamerą, więc razem z kamerą korektor wyjmuję z wyciągu.

Kolimacja operuje wyłącznie na osi optycznej. Więc nie sądzę, żeby obecność korektora/flattenera miała jakieś znaczenie. Korektor/flattener nie zmienia przecież położenia osi optycznej?...

 

51 minut temu, komprez napisał:

Ale sztuka mówi - rób bez niczego.

 

Jaka/czyja sztuka, przepraszam? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, diver napisał:

Jaka/czyja sztuka, przepraszam? ;)

:D

 

Niby korektor nie powinien przestawiać osi optycznej, ale może sam być wykonany nieosiowo (ktoś tu jakiś czas temu wrzucał, chyba w statusach, filmik z korektorem bodajże TS, który miał gwinty nacięte tak krzywo, że to aż dziwne, że w ogóle ktoś to wypuścił z fabryki) i wtedy pewnie będą problemy. Ale taki korektor to raczej kwalifikuje się i tak do wymiany.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg powinien być z fabryki osiowy, ale gdy rozważałem zakup RC to w wielu artykułach o kolimacji była mowa o kolimacji wyciągu. Nawet TS ma tilt plate do wyciągu do RC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

ktoś tu jakiś czas temu wrzucał, chyba w statusach, filmik z korektorem bodajże TS, który miał gwinty nacięte tak krzywo, że to aż dziwne, że w ogóle ktoś to wypuścił z fabryki

Ja wrzucałem kiedyś, jak szukałem info o moim flattenerze ts. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.