Skocz do zawartości

Weekendowa astro-foto-zagadka


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, OBERON RD napisał:

Zgadzam się z przedmówcą, sprawdzałem z 200 mm jak wygląda Clavius. Nie ma na tym zdjęciu tylu szczegółów jak z 200 mm. 80 mm średnicy.

Podpowiem, że obraz został ujęty w ognisku, bez użycia Barlowa, więc to co widać niekoniecznie musi być granicą możliwości tego obiektywu. Nie miałem okazji użyć Barlowa bo się niestety szybko zachmurzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, OBERON RD napisał:

@lulu nie przepalasz, ale i nie rozjaśniasz :) Po przesunięciu histogramu  łatwiej się ogląda.

 

 

To nie jest takie proste - zależy na co patrzysz. Popatrz co się stało z jasnymi obszarami wokół Stevinusa - zżarło je kompletnie. Księżyc jest bardzo ciężki pod tym względem i nie ma dobrego rozwiązania, zawsze trzeba wybierać między przepaleniem jakichś partii a utratą części detalu w cieniu i przyciemnieniem całości obrazu. Tyle że przepał jest od razu widoczny jako wada, uszkodzenie - a przyciemnienie jest mniej rażące, dlatego zwykle wybieram to drugie, chyba że przepał dotyczy tylko niewielkich fragmentów typu świecące korony małych kraterków na których i tak nikt nie dopatruje się detalu. Jest też trzecia szkoła - ręczne szparowanie jasnych fragmentów i kopiowanie ich na podkręconą odpowiednio "resztę" - ale ani nie mam cierpliwości ani przekonania do takich metod.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, robienie całej tarczy jest trudne. Księżyc kojarzy mi się jednak z jasnym, świecącym ciałem niebieskim, a to pierwsze zdjęcie jak przez chmury. Na drugim też jasność mogłaby być ciut większa, ale może to kwestia mojego monitora. Ale na wzorcu widzę wszystkie odcienie.

graukeil_mit.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że:

 

Radian nieba (57 stopni) naświetlany jest na matrycy (gdyby cudem tyle miała) o długości akurat równej ogniskowej.

 

To można wykorzystywać znając rozmiar matrycy którą naświetlamy do wnioskowania o zdjęciu.

 

To ja oceniam, że skoro Łysy wzdłuż prawie zmieścił się na matrycy to ogniskowa nie mogła być duża to i obiektyw duży. Obstawiam 60 mm.

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, OBERON RD napisał:

OK, robienie całej tarczy jest trudne. Księżyc kojarzy mi się jednak z jasnym, świecącym ciałem niebieskim, a to pierwsze zdjęcie jak przez chmury. Na drugim też jasność mogłaby być ciut większa, ale może to kwestia mojego monitora. Ale na wzorcu widzę wszystkie odcienie.

graukeil_mit.gif

 

To niestety niewiele mówi - owszem, histogram pozostaje ciągły w pełnym zakresie, ale to znaczy tylko tyle że na obrazie jest pełna skala tonalna, a nie mówi to nic o tym co się podziało z konkretnymi fragmentami obrazu. Można go tak przepalić że połowa tarczy trafi na początek skali, ale reszta zachowa pełną ciągłość tonalną i będziesz miał prawidłowy histogram i pełną skalą, mimo że połowy szczegółów nie da się zobaczyć. Mam na tym punkcie lekki uraz bo ostatnio spaprałem sobie fajne zdjęcie przepalając po chamsku Proclusa. To szczególnie ciężki przypadek, podobny do Arystarcha - i właściwie tutaj ratunkiem bywa faktycznie szparowanie i oszustwo polegające na złożeniu dwóch obrazów o różnej jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ekolog napisał:

Wiadomo że:

 

Radian nieba (57 stopni) naświetlany jest na matrycy (gdyby cudem tyle miała) o długości akurat równej ogniskowej.

 

To można wykorzystywać znając rozmiar matrycy którą naświetlamy do wnioskowania o zdjęciu.

 

To ja oceniam, że skoro Łysy zmieścił się na matrycy to ogniskowa nie mogła być duża to i obiektyw duży. Obstawiam 40 mm.

 

Siema

 

Podpowiem że szacunki dotyczące ogniskowej są obarczone grubym błędem. O średnicy się nie wypowiadam zgodnie z Regulaminem Konkursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lulu napisał:

 

Podpowiem że szacunki dotyczące ogniskowej są obarczone grubym błędem. O średnicy się nie wypowiadam zgodnie z Regulaminem Konkursu.

 

Ok, wspomnę, że reguła

 

" Radian nieba (57 stopni) naświetlany jest na matrycy (gdyby cudem tyle miała) o długości akurat równej ogniskowej. "

 

jest słuszna i podana nam tu kiedyś przez fachowca - Piotra Brycha ale widocznie coś źle oceniłem matrycę i ułożenie obrazu na niej albo "typowe" proporcje kamer i teleskopów  ;)

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kolega Sebastian na sąsiednim forum złamał regulamin i rozwiązał zagadkę przed upływem terminu, nie ma sensu dłużej utrzymywać emocji na granicy wrzenia. Refraktor to stary Royal Astro 76/1200 mm - zwykły achromat z 1962 roku, posadzony na współczesnym montażu :-) Loxley trafił prawie bezbłędnie!

 

 

20210422_195833(0).jpg

20210422_200104.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepracowałem jeszcze raz cały materiał, trochę poprawiłem uwzględniając uwagi dotyczące zbyt małej jasności - chociaż jest to zawsze ciężka decyzja bo wiadomo że skala tego co może pokazać monitor ma się nijak do skali tego co widzi oko, uwzględniając jego możliwości adaptacyjne. Trzy kadry z maksymalną sensowną moim zdaniem rozdzielczością, a na koniec mozaika z całości - czyli 5 kadrów po 1600 klatek. W sumie cały dzień mielenia przez komputer, któremu ten stary, prawie 60-letni refraktor dał nieźle w kość :-)

 

TYCHO-2021-04-22.thumb.jpg.ca6437bb21088be918ee4fb123e81bdd.jpg

 

COPERNICUS-2021-04-22.thumb.jpg.d8a406748ca52a59f83373a046f8bacc.jpg

 

NORTHERN-MARIA-2021-04-22-temp.thumb.jpg.77780fb311af9ac16a5f3ce68ffb0a80.jpg

 

MOON-2021-04-22m.thumb.jpg.c0f33fd6df913c1092f12fbb4ae9dd46.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Arystarch z niedzieli. Próbowałem użyć soczewki Barlowa ale Księżyc był już tak nisko, że trudno przesądzać czy dość kiepski wynik eksperymentu wynikał z granic możliwości tego obiektywu, seeingu, czy może po prostu kiepskiej, kitowej soczewki Bressera 1,25'' (korzystam z adaptera 0,965-1,25'' i nie dam rady użyć porządnej 2'' soczewki ED). Obraz z soczewką zawiera nieco więcej detalu, ale szału nie ma, za to jest dodatkowa aberracja z tego przeciętnej jakości Barlowa. Mam jeszcze drugiego 1,25 Meade - popróbuję jak Księżyc będzie znowu wysoko, w pierwszej kwadrze. Na razie to co wyszło w miarę przyzwoicie, czyli fotka bez Barlowa, w ognisku refraktora:

 

 

ARISTARCHUS-2021-04-25-comp96.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.