Skocz do zawartości

Guiding obok Polaris


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Jak w temacie.

 

Ktos z Was przerabial prowadzeniem montazu na dlugich czasach bardzo blisko bieguna?

Jak to w ogóle dziala? Czy guiding jest potrzeby przy exp rzędu 15min?

Ustawienie na biegun za pomoca QHY Polemaster.

 

Ioptron CEM60-EC, RedCat, Canon1100D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też słyszałem o tym, że śledzenie przy Polarisie nie jest proste.

 

Z jednej strony, im bliżej polarisa fociłem, tym mniejsze błędy prowadzenia miałem. 

 

Z drugiej strony, jak ustawisz kadr, gdzie polaris (przyjmuje tu biegun a nie gwiazdę) jest na środku, to montaż nie skompensuje ruchu gwiazd a guiding wręcz będzie robić problem. Jak polaris będzie na środku, to gwiazdy w jedyni rogu będą uciekać po okręgu w "lewo" a w drugim w "prawo". Tutaj bardziej derotacja będzie potrzebna a nie śledzenie. 

Kiedyś na taki wątek się natknąłem i sporo osób miało ciekawe uwagi

https://www.cloudynights.com/topic/677137-hoping-for-advice-on-imaging-near-polaris-please/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, apolkowski napisał:

Napęd w osi RA działa jako rotator.

Ale tylko w przypadku, jak nie patrzysz centralnie w biegun. 

W innym przypadku obrót osi RA będzie skutkował korekcją jednej części kadru a druga będzie się rozjeżdżać 2x szybciej niż przy normalnej prędkości gwiazdowej. 

Oczywiście można i trzeba to sprawdzić na fotce, bo to jest raczej moje wyobrażenie i przypuszczenie, że tak będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Guiding obok Polaris
1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Ale tylko w przypadku, jak nie patrzysz centralnie w biegun. 

W innym przypadku obrót osi RA będzie skutkował korekcją jednej części kadru a druga będzie się rozjeżdżać 2x szybciej niż przy normalnej prędkości gwiazdowej. 

Oczywiście można i trzeba to sprawdzić na fotce, bo to jest raczej moje wyobrażenie i przypuszczenie, że tak będzie. 

 

Czy to wrażenie wynika z tego, że teleskop i sensor nie znajduje się w osi obrotu?

 

Jeśli tak, to to byłoby prawdą tylko wtedy, gdy fotografowany cel byłby blisko. Ale, że nie jest to nie ma takiego efektu.

 

Z moich doświadczeń z guidowaniem blisko bieguna wychodzi, że muszę obniżać korekty w PHD, poza tym nie mam innych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.