Skocz do zawartości

Guiding, pomóżcie...


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Misza napisał:

Masz na myśli to ustawienie prędkości prawda ?

Tak, tu powinno być 0,4/0,5 około. Jak zrobisz ponowną kalibracje setupu to PHD automatycznie wykrywa tą zmiane, przynajmniej u mnie. Tylko koniecznie po tej zmianie zrób kalibracje ponownie. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza Moge doradzić jeszcze, że nawet jeśli nie zależy Ci na goto, warto zrobić align na jedną gwiazde. Zrób na jakąś jasna ktorej jesteś pewien. Nie musi być idealne byleby była w kadrze. Później ustawiasz Goto na jakiś obiekt, jak nie trafi, poprawiasz pilotem/ręcznie po prostu. Ale sama ta procedura uzycia goto, nawet niecelnego sprawi, że EQmod bedzie wiedział mniej wiecej w jakiej częsci nieba jest, a Phd bedzie mógl zrobić poprawnie kalibracje. Jakby Goto nietrafiał Ci sporo, możesz rozpiąć zaciski i zwyczajnie rękami przestawić na gwiazdę. Jeśli montaż nie ma enkoderów nie wykryje zadnej zmiany w Eqmod ani pilocie. Tak można go bardzo łatwo oszukać bez kręcenia strzałkami w pilocie. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kubiłan napisał:

Mogę podpytać, dlaczego ta metoda guidowania jest prawidłowa? Przecież oba instrumenty optyczne mają inną oś obrotu, w kamerze głownej będziesz miał nieruchome gwiazdy, gdyż oś optyczna pokrywa się z osią bieguna niebieskiego, a guider będzie wyłapywał rotację pola. Chyba, że coś ważnego zostało pominięte w moim rozumowaniu...

Absolutnie nieprawda, to już któryś raz na forum ten sam błąd widzę.

 

Offset (czyli odsunięcie liniowe) osi optycznych guidera nie ma żadnego znaczenia dla guidingu.

Jedyne co to wprowadza to błąd wynikający z paralaksy. A ten jest zależny od stosunku odległości między osiami optycznymi do odległości do obiektu na który guidujesz.

Jakbyś tego nie liczył to będzie zerowy.

 

Podobnie jest z guidowaniem na inny obszar nieba niż ten który fotografujesz. Musiałbyś mieć niesamowicie złe ustawienie na biegun, żeby nawet kilkanaście stopni było w stanie zrobić różnicę.

 

A co do autora wątku, @Misza.

Korekty guidingu zależą od kierunku gdzie patrzy teleskop. Tzn. tylko na równiku niebieskim kierunek ruchu rektascencji jest prostopadły do kierunku ruchu deklinacji. Stąd PHD wiedzieć musi gdzie teleskop patrzy, inaczej mu się kierunki ruchu nie zgadzają, a kalibracja potrafi zrobić się niemożliwa.

Zrób po prostu plate solving jak człowiek i nie bój się GOTO, to Ci więcej ułatwi niż utrudni.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podziałałem, wprowadziłem nieco zmian na które zwróciliście uwagę i jest lepiej, RMS mam jak poniżej widać 1,16 i to już przy normalnej ekspozycji 2s a nie zaniżanym na siłę 0,05s (chociaż zdarzały się i gorsze wykresy). Trochę dziwi mnie zaskakująca powtarzalność wykresów na obydwu osiach. Problem jest nadal z kalibracją, wyczyściłem tą z poprzednich sesji ale nie potrafię wykonać nowej inaczej niż z automatu. Jak wskazuje program te dwie krzywe - niebieska i czerwona (drugie foto) powinny być bliskie położenia prostopadłego, u mnie są bardziej w kierunku równoległych. Program wskazuje że przyczyną może być problem z biegunem lub backlashem, tego ostatniego nie regulowałem jednak, uznałem że najpierw spróbuję wyeliminować przyczyny na poziomie programu a dopiero jesli to nie da rezultatu to docisnę ślimaka. Na trzecim foto jest wynik diagnostyki którą można zrobić z pomocą asystenta PHD, ocenę pozostawiam Wam. Nie do końca rozumiem dlaczego RMS jest w niej o tyle niższy.

IMG_2550.JPG

IMG_2552.JPG

IMG_2546.JPG

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz guiding to czemu nie ustawisz na biegun dokładnie sharpcapem tylko bawisz sie lunetką biegunową? Może gdzieś w sieci jest jeszcze wersja 2.9 gdzie to nie trzeba było mieć licencji na polar alignment. 
Masz lunetkę 32/130 która fajnie łapie obszar dookoła bieguna, nawet kamerkami z małą matrycą.

I w tym eq modzie wartości guidingu są dość mylące. Może ci się wydawać że masz 1 a tak naprawdę masz .1 czyli 0.1. Musisz ustawić RA i DEC na połowę wartości suwaka czyli na .5 (czyli 0.5) bo zakładam tak też masz w phd2.

 

Jak jest tak zamieszane ja bym zrobił tak...

1. dokładnie wypoziomował statyw

2. dokładnie wyważył zestaw 

3. zweryfikował ostrość lunetki gui

4. lunetkę gui ustawił mniej więcej w obszar kamery głównej

5. ustawił w eqmode wartości na 0.5

6. ustawił na biegun lunetką do gui i sharpcapem

7. Stworzył jeszcze raz profilu w phd2 wraz z kreatorem. (w ogóle pobrałbym phd2 dev5 z opcją multistar guiding) - mi czasem stworzenie profilu wraz z kreatorem rozwiązywało dziwne problemy.

8. Zrobił Darki (po kreatorze program sam proponuje)

9. Kalibracja z meridian flipem na wartościach ra i dec blisko 0 na wschodzie i zachodzie (będzie ci pokazywało phd2 na jakim jesteś "adresie")

 

Następnie puściłbym guiding dla 2 lub 3 sekund, żeby za chwilę włączyć asystenta guidingu przez np 600 sek. (backslash na dec bym się na razie nie przejmował). Zastosowałbym zmiany które wskaże mi program i zerknął jak idzie gui odpowiednio zmniejszając agresywność RA i DEC. 

Jeżeli po tym miałbym problem to zaczynałbym się powoli martwić.

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wismat napisał:

Jak jest tak zamieszane ja bym zrobił tak...

1. dokładnie wypoziomował statyw

2. dokładnie wyważył zestaw 

3. zweryfikował ostrość lunetki gui

4. lunetkę gui ustawił mniej więcej w obszar kamery głównej

5. ustawił w eqmode wartości na 0.5

6. ustawił na biegun lunetką do gui i sharpcapem

7. Stworzył jeszcze raz profilu w phd2 wraz z kreatorem. (w ogóle pobrałbym phd2 dev5 z opcją multistar guiding) - mi czasem stworzenie profilu wraz z kreatorem rozwiązywało dziwne problemy.

8. Zrobił Darki (po kreatorze program sam proponuje)

9. Kalibracja z meridian flipem na wartościach ra i dec blisko 0 na wschodzie i zachodzie (będzie ci pokazywało phd2 na jakim jesteś "adresie")

 

Następnie puściłbym guiding dla 2 lub 3 sekund, żeby za chwilę włączyć asystenta guidingu przez np 600 sek. (backslash na dec bym się na razie nie przejmował). Zastosowałbym zmiany które wskaże mi program i zerknął jak idzie gui odpowiednio zmniejszając agresywność RA i DEC. 

Jeżeli po tym miałbym problem to zaczynałbym się powoli martwić.

 

 

 

Punkty od 1 do 5 mam "odhaczone", zawsze wypoziomowuje statyw a nawet po założeniu glowicy drugi raz by sprawdzić czy nie osiadł, pozostałe sprawy też mam zrobione tak jak piszesz do piątego punktu włącznie. Co do ustawienia na biegun, zawsze poświęcam temu dużo uwagi ale rzeczywiście czas sprbować metody z sharpcapem i przy następnej okazji tak zrobię bo jak widzę na tutorialu trudne to nie jest, może problem tkwi nadal w biegunie. (nie do końca wiem jak odczytywać tą niedokładność ustawienia która wyszła w asystencie). Jesli to wszystko nie pomoże docisnę ślimaka, a jeśli nadal będzie źle to już chyba pozostanie błagać kogoś stąd kto mieszka względnie blisko by mi pomógł na żywo, w zamian pokryje mu nocleg nad Tanwią (tam gdzie są jesienne zloty) ;) 

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd zacząłem ustawiać sharpcapem nie wyobrażam sobie innego ustawiania na biegun. Nawet jak najpierw ustawię Polemasterem qhy to traktuje to jako aperitif przed sharpcapem. Jak stawiasz statyw na ziemi, spróbuj stawiać nóżki na jakiś deskach / cegłach. Ciężar się rozejdzie i nóżki nie wbiją się w ziemię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wykres powiedziałbym że masz za mocne korekty też. Zmniejszał bym agresywność trochę. U mnie to pomogło. Ja mam na 40% Ra. Ale patdzac jak "lata ' Dec to prawdopodobnie przez biegun wykres szaleje. Dec wykres powinien stać przy dobrym ustawieniu. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz cokolwiek dłubać na temat siły korekt, to ten bajzel trzeba posprzątać :D

 

Pierwsze i podstawowe pytanie - czy PHD miał pojęcia gdzie się patrzy, gdy robił kalibrację?

Nie ma możliwości, żeby luz na deklinacji zrobił taki wynik z kalibracji, to jest dużo głębszy problem i zanim zaczniemy szukać dalej, to musimy zacząć od tego.

 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne poziomowanie przed założeniem głowicy i po założeniu można sobie spokojnie darować. No chyba, że pokrętła AZ i DEC przy ustawianiu polarnej mają jak najdokładniej działać w tylko swoich osiach, czyli chodzi o odseparowanie. Słabo ustawiony poziom spowoduje, że poruszanie osi AZ odchyla i zmienia błąd DEC (zwiększa go lub zmniejsza). W praktyce, w większości przypadków można wstrzelić się w północ na błąd ogólny 20", kręcąc tylko jedną śrubą. Tyle wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, isset napisał:

isset ustawiam na polarną eqmodem i jest nawet ok,ale dla zaspokojenia ciekawości pobrałem tą wersję i ona nie wykrywa asi120mm mini. Podłączyłem kamerkę pod lapka i nic. Wersja sharpcap 3.2 od razu wykrywa .Wiem że te 60 zeta to nie pieniadze, ale wsyd się przyznać ,nie płaciłem nigdy PayPalem inną walutą niż pln-y i nie wiem czy w ogóle mogę. Chyba ,że jest jakaś inna opcja płatności? Przelew, blik cokolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuje wszystkim którzy starają się mi tutaj pomóc.

Może opiszę krok po kroku jak to zrobiłem wczoraj.

 

1 Rozłożyłem statyw i wypoziomowałem go.

2 Założyłem głowicę i cały setup, pomimo że nie planowałem robić zdjęcia założyłem nawet canona aby wszystko ważyło tyle ile ważyłoby przy normalnej sesji. Wyważyłem wszystko. Wiem że zaleca się aby pozostawić nieco cięższą tę stronę która jest "ciągnięta" a nie "popuszczana" ale wolałem na razie wyważyć dokładnie.

3 Połączyłem kable, nie użyłem st4, nowe eq6-r ma port do łączenia z komputerem poprzez usb tak jak tutaj- Link , równiez kamerę podłączyłem do komputera poprzez usb tak jakbym miał avikować planety. Nie ma więc połączenia bezpośredniego pomiędzy montażem a kamerą.

5 Włączyłem montaż i ustawiłem na biegun metodą opisywaną przez kolegę MateuszaW dla montazy SW z nowsza lunetką czyli wklejam :

 

1) Nasza lunetka musi być dokładnie wyjustowana

2) Poziomujemy dokładnie montaż (jest to niezwykle ważne, bo to stanowi nasz punkt odniesienia), ustawiając jednocześnie zgrubnie w kierunku północnym

3) Włączamy montaż, wprowadzamy dane

4) Obracamy oś RA, aby "godzina" 6 była z grubsza na dole (0 z góry, 3 z prawej...)

5) Ustawiamy polarną w środku centralnego krzyża oznaczonego NCP (za pomocą śrub azymutu/wysokości)

6) Za pomocą śrub wysokości przesuwamy polarną w dół, na obwód okręgów ze skalą, albo nawet niżej

7) Poprawiamy orientację kręcąc osią RA, tak aby polarna była dokładnie na pionowej linii (wtedy godzina 6 jest ustawiona dokładnie na dole). Od tej chwili nie kręcimy już osią RA!

8) Odczytujemy z pilota wartość "Polaris Position in P. Scope", która określa nam, "na której godzinie tarczy zegara" ma się znajdować polarna.

9) Sprawdzamy na rysunku z prawej, który okrąg obowiązuje obecnie (w okolicy 2016 roku ustawiamy się między środkowym, a zewnętrznym).

10) Ustawiamy polarną w odpowiednim miejscu za pomocą śrub azymutu/wysokości. Czyli ustawiamy ją na "odpowiedniej godzinie" oraz na odpowiednim okręgu. Duże kreski na obwodzie okręgów są zaznaczone co godzinę, a małe co 10 min. Tak więc, przykładowo, jeśli pilot mówi, że polarna ma być na godzinie 10:45, to znaczy, że ustawimy ją tam, gdzie jest zaznaczona napisem Polaris na powyższej ilustracji (tego napisu nie ma w prawdziwej lunetce).

 

Z tą różnica jedynie że nie odczytuje położenia polaris na pilocie SynScan ale z wygodnej aplikacji mobilnej PS Align Pro.

 

6 Wprowadzam dane położenia geo. czasu itp do pilota SynScan i robię (za Waszą radą, wcześniej tego nei robiłem) alligment na 2 gwiazdy. Pierwsza trafia słabo, druga po poprawce strzałkami pierwszej już lepiej.

7 Odpalam EQMODA i łączę przez ASCOM z montażem. EQMOD wyświetla jednak inne położenie niż pilot synscan (pilot podaje położenie prawidłowe obiektu na który nakierowany jest refraktorek).

Ustawienia EQMODA wyglądają tak - LINK

Prędkość guidingu w eqmodzie 0,5 i na pilocie tak samo.

8  Odpalam PHD2, wybieram połączenie kamery i montażu,  kasuję przedwczorajszą kalibrację, ustawiam ostrośc guidera, ustawiam ekspozycję na 2s, gammę, wciskam LOOP, wybieram niezbyt jasną gwiazdę i wciskam zielony celownik, program robi kalibrację przez kilka minut i zaczyna guidować. Tak jak pisałem wcześniej nie potrafię zrobić kalibracji (po wykasowaniu wcześniejszej) w sposób inny niż automatycznie robi to program po wybraniu startu guidingu.

 

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, isset napisał:

A to dziwne, zazwyczaj nie ma problemu z wykrywaniem kamer, mi wykrył T7 jako Asi bez problemu.

ale wykrył Ci kamerkę po podłączeniu do kompa przez usb czy po podpięciu guidingu do montażu? Bo może wtedy nie przez st4 wykrywa ją jako ASCOM camera.

Jeśli zaśmiecam wątek, przepraszamimage.thumb.png.f3ec89bce924d9cd3969e4b524f293c1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.