Skocz do zawartości

Irys


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Ale dymu! Bardzo gładko, może to wykorzystać i podciągnąć detale jakimś wyostrzaniem jeszcze? 


W końcu i ja będę musiał zmierzyć się z tym obiektem. Czy ma to w ogóle sens przy DSLR i CLS? W dodatku teraz jest dla mnie wciąż w miejskiej łunie. Czekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, karp_killer napisał:

Ale dymu! Bardzo gładko, może to wykorzystać i podciągnąć detale jakimś wyostrzaniem jeszcze? 

Robi się plastik i nie warto, to są jednak pyły i ciężko oczekiwać bardzo ostrych krawędzi. Przy okazji to jest bez filtra, bo mój idas daje odblaski niestety, a tu jest bardzo jasna gwiazda w centrum mgławicy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mirekk napisał:

Jak nigdzie nie ma to zgłaszaj :astronom:

Przepraszam autora tematu za mały off top. Ale jak już ktoś coś o tym napomknął to i ja się dołączę bo chciałbym się raz a porządnie dowiedzieć.

A gdzie powinniśmy szukać informacji że absolutnie nie ma żadnych info o danym obiekcie ? Jest jakaś strona czy aplikacja która ma podsumowane wszystkie obiekty znane człowiekowi w widzialnym wszechświecie ?

 

Bo na przykład z asteroidami i kometami to proste, patrzysz czy jest w Minor Planet Center w pliku zbiorczym i już wiesz czy to co masz w kadrze już jest znane czy nie.

Lub podajesz kordynanty RA DEC i wyświetla ci czy tam coś co jest nam znane powinno być czy nie. i jak nie powinno być a u ciebie w kadrze jest  i nie jest to jakiś hotpixel czy coś innego to masz pewność że coś znalazłeś.

 

 

Bo wiecie jak to bywa... w stellarium pokaże nam z grubsza pewne obiekty, w Astapie inne w CDC jeszcze inne, jedne programy nie pokażą to czego inne pokazują.

Da radę gdzieś zasięgnąć kompletnych informacji ze wszystkimi znanymi obiektami ? Może chociaż jakieś źródło co poda nazwę wszystkich stworzonych katalogów obiektów głębokiego nieba stworzonych przez człowieka ? Lub jakiś soft który z tych wszystkich katalogów korzysta... tak by dało radę się zorientować w stylu...nie widzę w spisie tego obiektu to wiem że na pewno nie jest znany/opisany przez naukę.

Istnieje takie źródło sprawdzonych informacji ?

Bo to bardzo ważne zgłaszając coś.

Dla astronomów bardzo nie miłe jest gdy zgłasza się już coś co nie jest nowe.

Między narodowa unia astronomiczna (czy jak jej tam zwał) w przypadku wysłania raportu o jakimś nowo odkrytym obiekcie (bo nam się wydaje że coś odkryliśmy) który okazuje się już znany nauce wysyła nawet upomnienia że wysyłając raport na temat takiego obiektu jest bardzo niestosowne z naszej strony. A amatorzy często tak robią ponieważ nie każdy wie gdzie w 100% się zorientować czy to co znaleźliśmy jest czymś nowym.

 

@Tayson ty czasem szukasz czegoś nowego w swoich kadrach, gdzie się orientujesz że to coś nowego czy nie ?

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.