Skocz do zawartości

Spuchnięte gwiazdy i "kaszka"


franz55

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Powiedzcie mi proszę, w jaki sposób radzicie sobie ze "spuchniętymi" gwiazdami na zdjęciach ?

Załączam jeden jpg gdzie mam z tym problem (zresztą nie tylko tu).

Ostrość ustawiana automatycznie przez AsiAir oraz EAF.

 

Dodatkowo czy takiej "kaszki" jaka jest widoczna można się jakoś pozbyć ?

 

Zdjęcie wykonane RASA 8" + 2600MC-P + L-Pro

NGC6888_3_sm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszka to wynik zbyt agresywnego wyciągania przy zbyt małej ilości materiału. No a spuchnięte gwiazdy z CMOSa to nic nowego, bardzo nie wiele osób radzi sobie z ich prawidlową obróbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wessel napisał:

Kaszka to wynik zbyt agresywnego wyciągania przy zbyt małej ilości materiału. No a spuchnięte gwiazdy z CMOSa to nic nowego, bardzo nie wiele osób radzi sobie z ich prawidlową obróbką.

 

No dobrze. A jaka jest metoda aby z tym sobie poradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd gwiazd to wypadkowa optyki, ostrości, warunków seeingowych, prowadzenia i samej matrycy chipu. Kamery OSC wynikowo dają większe gwiazdy niż te same zbieranie w mono w kanale L na tym samym setupie.

Możesz maskami separować gwiazdy przy obróbce ale to nie do końca łatwe. Są też akcje które pomagają zmniejszyć gwiazdy.  Możesz też wyrzucić gwiazdy jakimś toolem lub pluginem a następnie dodawać aby mieć kontrolę.

 

Celując w gęste pola gwiazdowe ciężko oczekiwać braku mrowia gwiazd :) i każdy proces ostrzenia je jeszcze bardzie uwypukla. U Ciebie widzę jakby wypalone środki przy większych. Któryś proces przełożył się na ten niechciany jak zakładam efekt.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczął bym od analizy jednej klatki, później stacka. Dla mnie ewidentnie w prawym dolnym rogu gwiazdy są nieostre, co oznacza bądź problemy z kolimacją bądź tiltem. Same gwiazdy tutaj nie wyglądają na spuchnięte tylko zdeformowane (iksy) i przepalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, wessel napisał:

Właśnie liczyłem na to że MaPa się odezwie, bo on jako właśnie ten jeden z niewielu opanował gwiazdki z cmosów .

Nie zwałabym tak winy na cmosy  ;) . Dochodzi rozróżnienie refractor vs reflector itp ...  Sporo prac pokazuje dobre wykorzystanie wcześniejszych i obecnych cmosów.

CCD nie jest lekarstwem tak ogólnie chodź pod tym względem może mieć lekką przewagę ale to znowu dyskusja ;) .

Spójrz poniżej w temat. Gwiazdki są świetne w moim odczuciu a niewiele kombinowałem.  

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw opanuj teleskop w systemie RASA, kolimacja, tilt, ostrość. I to mogę powiedzieć każdemu kto ma taki teleskop bo wymaga ręki doświadczonej osoby. Niestety wybrałeś RASA 8 cali która ma malutki backfocus.

Widzę że ta kamerka ma już tilter także nie musisz go kupować.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin

Możesz umieścić gdzieś pliki fits ? Spróbuje obrobić po swojemu. Mam taką samą kamerę :)

pozdr

 

Ps. Jak Ty wsadziłeś filtr lpro skoro backfocus kamery to 17.5mm a rasa 25mm ? Zamiast filtra clear Celestrona ?

 

 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz stacka i ze 2 pojedyncze klatki.

Bez tego to tylko gdybanie. Obrobka czy przegięcie obrobki. 

 

Niestety rasa to nie jest teleskop plug and play. Wymaga pracy.

 

Zwykly refraktor jest od niego dla początkujących o wiele lepszy. O dziwo Twoje gwiazdki z refraktorow rowniez pozostawiaja wiele do zyczenia. Mam wrazenie ze tu to kwestia interpretacji materialu przez autora. Szkoda ze w innych tematach nie podejmujesz dyskusji na temat swoich kadrow. Z doświadczenia nie wróżę Ci szybkich postepow z takim podejściem do sprawy.

Pogodnych nocy.

 

Screenshot_20210614-160639_Chrome.jpg

Screenshot_20210614-160554_Chrome.jpg

Screenshot_20210614-160512_Chrome.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tayson napisał:

Pokaz stacka i ze 2 pojedyncze klatki.

Bez tego to tylko gdybanie. Obrobka czy przegięcie obrobki. 

 

Przychylam się do tej prośby. Wygląda na przegięcie obróbki, ale bez materiałów do wglądu nie zaryzykuję diagnozy. @franz55, ponieważ to Ty prosisz o radę, daj jakieś linki do materiału. Bez tego będziemy wróżyć z fusów.

 

8 godzin temu, franz55 napisał:

Super. Nie ma to jak wujek dobra rada i jego łączę pióro :ermm:

 

No wiesz Franz55, Tayson to Tayson. Trochę już poczytałem Taysona na tym forum, więc nie przejmuj się. Teraz ma nowy awatar. Jest zaiste wymowny (awatar). ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.