Skocz do zawartości
  • 0

Zakup okularu 32 mm


Łysy_z_balkonu

Pytanie

Czy ten okular w połączeniu z Syntą 8 da dobry obraz?

https://deltaoptical.pl/okular-celestron-omni-32-mm-1-25-quot?from=listing&q=32mm

Jak nie to jaki inny? Maks 200 zł.

I jeszcze jakiś do planet też maks 200 zł.

Mam też Barlowa GSO 2x.

I czy te okulary GSO są dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Ten drugi, podlinkowany przez Ciebie okular jest typowo planetarny i pewnie do oglądania planet się nada. Pierwszy, 32 mm  z polem widzenia 440 to kompletne nieporozumienie. Długoogniskowy okular MUSI być w standardzie 2" -kolega @kjacek dobrze wytłumaczył dlaczego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zakup długoogniskowego okularu o polu 44 stopnie nie jest dobrym pomysłem. 

Szukasz okularu do przeglądu nieba. Powinien on mieć maksymalnie szerokie pole, moim zdaniem najlepiej 82 stopnie. 

Na pewno nie 44.

 

Wśród okularów z tego zakresu ogniskowych największy wybór jest w okularach 2 calowych. Takiego porządnego okularu raczej nie kupisz za 200 zł. 

 

Barlow 2x. Masz pewnie w standardzie 1.25? Jeśli tak, to raczej jest to plastikowa zabawka. 

Taki Barlow dający minimum jakości to moim zdaniem GSO 2x 2 cale. Na giełdzie chodzi on w kwocie ok 200zł. 

Ale najpierw uzbieraj na okular porządny 24-30mm. Później na okular 11-14mm. 

Taki ES 14mm 82deg z barlowem 2x da okular 7mm. Wtedy okaże się jaka jest jakość tego barlowa. Jeśli coś będzie widać, to zakup okularu do planet można będzie trochę odłożyć w czasie. 

 

Do planet z okularów budżetowych może być np TS HR 6mm. Da źrenicę wyjściową 1mm w teleskopie F6. 

 

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Moim zdaniem nie da się zaczarować rzeczywistości. 

Moja Ś. P. Babcia mawiała 'biedny kupuje dwa razy', wtedy byliśmy rzeczywiście biedni. 

Poczytaj na forum, wielokrotnie znajdziesz zdanie 'lepiej kupić jeden dobry okular, niż wiadro ploosli'.

Decyzja należy do Ciebie. Na początku ludzie mają tendencje do kupowania na szybko byle czego. To normalne, człowiek uczy się także na błędach. Dobrze, gdy ta nauka nie kosztuje za dużo. 

Z czasem, gdy uczysz się obserwować, bo za każdym razem, gdy oglądasz niebo uczysz się czegoś nowego, krzywa poznawcza rośnie najwięcej na początku, zauważasz, że jest sens w tym co inni napisali wcześniej. Że zaczynasz rozumieć, to co przeczytałeś wcześniej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

A liczyłeś jaką źrenicę wyjściową uzyskasz? 40:6 może być za jasno. 

Nie idź w tym kierunku. 

 

24-30mm to Twój target na początek. I jak największe pole. Tu nie ma kompromisu. 

 

Okulary o zmiennej ogniskowej to moim zdaniem strata czasu. Z jednej strony pole malutkie, z drugiej trochę większe. 

To nie jest dobry kierunek, nawet na początku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Miałem, odradzam. Oszukane pole, odblaski i nieostrość brzegowa, co ciekawe nierówna - tu się zastanawiam, czy był nierówno poskładany mój egzemplarz, czy wszystkie tak mają. Dałem go koledze, bo wstyd było mi to sprzedawać.

Gdy kupiłem po nim Hyperiona 31mm zobaczyłem jaka jest różnica, choć ten Hyperion i tak jest daleki od ideału.

Z Syntą 8 używałem najczęściej właśnie tego Hyperiona i takiego jak tu podlinkowany ES24/68. Czasami ES14/82, ale ten mi nie pasował, bo jak dla mnie to niewygodne duże pole i niski ER - jestem wyjątkiem, większość ludzi lubi ten okular.

Oprócz tego GSO wcześniej kupione SW WA66 poszły w odstawkę, bo nawet się nie umywały do tych w sumie średnich okularów.

 

Edit: Sry. Mój GSO miał pole 70st, ten który podlinkowałeś 68st. Więc to inna konstrukcja, której nie znam.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Ten okular dają w zestawie do 10 i 12".

Mam go. Nie jest zły ale bardzo dobry też nie. Największa wada to rozmazana diafragma. Jaki nowy bym nie kupił.

Lepiej dołożyć do ES 24mm 68° z giełdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Ajot napisał:

Miałem, odradzam. Oszukane pole, odblaski i nieostrość brzegowa, co ciekawe nierówna - tu się zastanawiam, czy był nierówno poskładany mój egzemplarz, czy wszystkie tak mają. Dałem go koledze, bo wstyd było mi to sprzedawać.

Gdy kupiłem po nim Hyperiona 31mm zobaczyłem jaka jest różnica, choć ten Hyperion i tak jest daleki od ideału.

Za 200 zł Hyperiona nie kupi więc nie doradzałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Nawet na stronie sklepu jasno i wyraźnie jest napisane: 

Zaleca się stosowanie ich w teleskopach o światłosile f/6 lub mniejszej. Najlepszy obraz dają w długoogniskowych teleskopach typu Maksutova, Schmidta-Cassegraina.

 

Zatem, jest to tani okular, który można użyć niby od F6, a tak na prawdę od F10. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://teleskopy.pl/Okular-Orion-Q70-SWA-32-mm-2--70°-(-08828)-teleskopy-4178.html

 

Dołóż i kup porządnego erfla  ;)

Swan 33mm też się nada. F6 spokojnie obsłuży. Jeszcze można polować na Scoposa 30mm na giełdzie. Najlepiej dać ogłoszenie w dziale kupię :)

Z planetarnych to najlepiej TS HR 6-7mm lub Celestron x-cell :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Hyperion 24 to bardzo przyzwoity okular. Do f/6 powinien być całkiem OK

Asferyk 31 też bardzo fajny, choć droższy.

Wszystko zależy od tego jakiej ogniskowej szukasz.

Oczywiście są też lepsze okulary, ale nie przesadzaj gdy budżet ciasny. Stwierdzenie, że nie da się obserwować bez okularów z najwyżej półki to przesada.

 

Edytowane przez piotrfie
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.